Clio 4 1.2 75 bg soğuk havalarda marş sorunu

selcukp

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun. Oksijen sondası dediğiniz oksijen sensörü mü oluyor yani ? Birde fiyat nedir siparişi nerden verdiniz ? Tşkler

BatuhanAlbayrak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam aynen oksijen sensörü aslında parça olarak dışardan alabilmek mümkünmüş ama clioda özellikle 2013 serisinde özel üretim bir parçaymış bu yüzden piyasada bulunamayacağı için servis dışında parçası yok yani. 1300 lira gibi bir fiyat çıkardılar. Fiyat çok aşırı yüksek fakat sürekli marş çeviriyor soğukta ve bu marş motoruna bir zarar verirse diye korkularım olduğu için değiştirilmeli diye düşündüm. Sonradan fazla masraf açmasından şuan halletmek daha iyi olabilir. Bu sorunu yaşayan arkadaşların çoğunda bu durumdan yaşanıyor tahminim. 2013 clio 4 ve symbol de de aynı motor olduğu için aynı sorundan kaynaklanıyor.Boşuna yakıt pompası buji enjektör falan değiştirmeyin ustaya bu parçaya bakmasını söyleyin. Salı günü montaj yapılıcak daha sonra marş yapılıcak tekrardan çözüleceği konusunda servisteki usta emin konuştu o yüzden bende sipariş verdim. Bakalım bekleyip görücez.

BatuhanAlbayrak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sonuçta bu parça zenginleştirme ile ilgili önemli bir parça eğer doğru ölçüm yapamazsa ecu denilen beyne yanlış bilgi göndericek ve bu da yakıt hava oranının yanlış olması demek. Aynı zaman da da enjektördeki zamanlamanın da yanlış olması demek eğer faki karışık gönderirse soğuk havada araç zor çalışır usta bu şekilde söyledi.

doktoritsa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sonuçta bu parça zenginleştirme ile ilgili önemli bir parça eğer doğru ölçüm yapamazsa ecu denilen beyne yanlış bilgi göndericek ve bu da yakıt hava oranının yanlış olması demek. Aynı zaman da da enjektördeki zamanlamanın da yanlış olması demek eğer faki karışık gönderirse soğuk havada araç zor çalışır usta bu şekilde söyledi.
Peki bu parçayı söküp spreyle falan temizlesek faydası olurmu acaba yada direk değiştirmekmi gerek
ayrıca sorun bu parçada diyelim ben aracı bayiden aldıktan kısa bir süre sonra bu sorunu yapmaya başladı sıfır araç sonuçta???? O zaman yapmayıp şimdi yapıyor olsa parca eskidi kurum bağladı falan deriz ama daha 1000 km dolmadan yapmaya basladı halen de yapıyor aracımı 4 gündür çalıştırmadım bu sabah calıştırdım tek seferde calıstı 2 km gittim stop edip markete girdim 5 dk sonra calıstırdığımda gene tek seferde calıstı ama hemen stop etti araç böyle durumlarda oluyo

BatuhanAlbayrak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Stop etme durumları konusunda bir bilgim yok ama bu parçadan kaynaklanıyor da olabilir. Bu sensör sudan bile zarar görebiliyormuş yağmurlu havalarda. Açıkçası 100.000 km dayanır yazıyor internette ama benimde 29 binde ilk hatasını verdi şimdi ancak değiştiricem temizlenince düzelicek bişey mi tam bilemiyorum sökülüp bakılması gerekli çünkü bu parçada seramik bir yer var ora çatlama yaptıysa sağlıklı bir ölçüm yapamıyor. Araçlar çok yeni ama böyle sorunlarla karşılaşmak can sıkıcı. Benim aracımda marş geç alıyor ve makina sadece arızalı parça olarak oksijen sensörünü görüyor. Sizin aracınızdaki rölanti valfine de bakılması gerekebilir rölantiyi ayarlayamıyorsa ondan da stop ediyor olabilir araç. Yeni araç olduğu için sizinkisi garanti kapsamında yapılır diye düşünüyorum yinede servisle görüşmelisiniz.

doktoritsa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Stop etme durumları konusunda bir bilgim yok ama bu parçadan kaynaklanıyor da olabilir. Bu sensör sudan bile zarar görebiliyormuş yağmurlu havalarda. Açıkçası 100.000 km dayanır yazıyor internette ama benimde 29 binde ilk hatasını verdi şimdi ancak değiştiricem temizlenince düzelicek bişey mi tam bilemiyorum sökülüp bakılması gerekli çünkü bu parçada seramik bir yer var ora çatlama yaptıysa sağlıklı bir ölçüm yapamıyor. Araçlar çok yeni ama böyle sorunlarla karşılaşmak can sıkıcı. Benim aracımda marş geç alıyor ve makina sadece arızalı parça olarak oksijen sensörünü görüyor. Sizin aracınızdaki rölanti valfine de bakılması gerekebilir rölantiyi ayarlayamıyorsa ondan da stop ediyor olabilir araç. Yeni araç olduğu için sizinkisi garanti kapsamında yapılır diye düşünüyorum yinede servisle görüşmelisiniz.
Aracım 2013 model servis garantisi bitti ancak parçayı alıp ustama değiştitrebilirim

BatuhanAlbayrak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Parçayı dediğim gibi dışarda bulamazsınız dendi ben de araştırdım da bulamadım. O yüzden servisten değişim istedim bakalım parça gelsin bilgilendiricem

trk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar öncelikle forumda yeniyim. Herkese merhabalar. Cliomu çok severek aldım ancak soğuk havalarda motorun çalışması çok uzun sürüyor. Sanki eski model araçlarda marş basıyor gibi uzun uzun marş dönüyor ancak araba çalışmıyor. 3. denememde falan ancak zoraki çalışıyor. Daha önce böyle bir sorun yaşamış olan var mı ? Bu arada soğuk havalardan kastettiğim 5 derecede bile bunu yapıyor. Yorumlarınızı bekliyorum. (Aracım 2013 model)

2013 1.2 joy u 5 senedir bu şekilde kullanıyorum 7-8 derecede bile zor çalışıyor. birebir yaşadıklarım sizinkiyle aynı. bu şekilde 112 bin km yi devirdim. alıştım artık üstünde durmuyorum bu sorunun :D

BatuhanAlbayrak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ya valla hocam 😂çok severek aldım ama böyle sorunlarla uğraşmak üzüyor oksijen sensörü falan değişti mi sizde hocam ?

BatuhanAlbayrak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Oksijens sensörü değişmişi sonrasında araç aynı Arızayı verdi başka bir şehre yetklili servise geldim güncel yazılım ile hallettiler sorunsuz çalışıyor.