Clio 4 Benzin Göstergesi Fullde Takılı Kaldı

ieb93

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sorunun çözümü basit aslında. Kendi aracımda da yaşadım aynı sorunu. Kartı takılı bırakıp yakıt alınca benin de seviye yükselmemişti. Cliolarda şamandra sistemi yok tamamen sensörlerle doluluk algılanıyor. Aracın gösterge beyninde kalibrasyon ayarı var fabrikasyon değerler 37 Lt yakıtı full gösterecek şekilde ayarlanmış. Siz 45 lt yakıt alırsanız 37 ye kadar oynama olmayacaktır. O yüzden servise boşuna başvurmayın. Bu durum kendi kendine bir iki günde çözüldüğü gibi, arzu ederseniz sanayide bir özel serviste gösterge beynine reset attırabilirsiniz. Benim OBD cihazım var kendim atıyorum reseti. Kalibrasyonu kendim yaptım. Daha önce gösterge panelini değiştirmişliğim ve yeni panele veri girişi yapmışlığım var. Sorununuz büyütülecek birşey değil. Kendi kendine de düzeliyor. Çorlu Tekirdağ tarafına yolunuz düşerse de seve seve yardımcı olurum. Aracınız hayırlı olsun.

Crossroads

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle cevaplar için teşekkür ederim,

Az önce servise uğradım aracı cihaza bağladılar, aracı salladılar yakıt seviyesi ölçümünde bir sıkıntının olmadığını söylediler.Yani sensörler yakıtı ölçüyormuş.Benim aracımda ışık yanar yanmaz yakıt aldım(kaç litre kalınca ışık yaktıgını bilmiyorum) ve fişe baktığımda 40.5 litre yakıt konmuş araca.Ustanın dediğine göre pompacı yakıt pompası attıktan sonra biraz daha zorlamış depoyu.Kart da üstünde olunca takılma yapmış.200 km kullan düzelir bu problem düzelmezse gel hallederiz dedi.140 km yapmama rağmen gösterge hala fullde bu arada.

wawseng

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sorun kendiliğinden çözülecektir merak etmeyin,tekrarlamaması için bir daha araç kartı yuvasındayken yakıt almayınız

burakkorull

Kayıtlı Üye
35-İzmir
pompacı ile çok tartıştığım oldu bu konu da :) sonra birisi dedi cliolar da kronik bu abi üzülme sonra sustum.

Sing_a_song

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben kart takılıyken yakıt doldurttum mu hatırlamıyorum ama fullediğimde (senede bir kaç kez anca :D) ibre baya uzun bir süre düşmeyip sonradan hızlı düşmeye başlıyor. Forumda genel bir durum olduğunu okumuştum. 2013 1.5

Merak ettim peki ekrandan kalan km'ye bakıyor musunuz, o da mı takılı kalıyor?

burakkorull

Kayıtlı Üye
35-İzmir
bu arada aklınız da olsun bizim depolar Konik Şeklinde Yani Boğaza Kadar doldurduğunuz da 45 litre full alıyor ve uzun bir süre ibre düşmez ne zaman 12-13 litre tüketti o zaman 2 şer diş düşmeye başlar. saygılar

Crossroads

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
220 km yapmama rağmen ibre hala en fullde :)

Yol bilgisayarında tüketilen litreyi de gösteriyor ama benzin ibresi ibre oynamıyor.Çok ilginç bir durum.300km yi devirip 75 liralık yakıt alacağım.
Şu zamana kadar denediklerim:

-Gösterge sigortasını söktüm taktım(düzelmedi)
-Akü kutup başını söktüm taktım (düzelmedi)
-Servise götürüp cihaza bağlattım(şamandıra sağlam 200 kmyi geçince düşer dediler ama düzelmedi)
-Yakıt almak(deneyeceğim)

Crossroads

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet o da takılı kalıyor ortalama yakıt tüketimine göre 560-580 km civarlarında gösteriyor sürekli

burakkorull

Kayıtlı Üye
35-İzmir
acaba araba çalışırken birisi sallasa birisi de gösterge paneline bir iki tık vursa kıpırdamasına destek olsanız ne olur ?

(eskiden tüplü TV lere vururduk veya uydu cihazına :)

denemeye değer

Crossroads

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
acaba araba çalışırken birisi sallasa birisi de gösterge paneline bir iki tık vursa kıpırdamasına destek olsanız ne olur ?

(eskiden tüplü TV lere vururduk veya uydu cihazına :)

denemeye değer
Gösterge sağlam ama çünkü aracı söndürünce gösterge de sıfıra iniyor.kartı takınca fulle çıkıyor.Serviste aracı salladılar makineye bağlıyken depodaki direnç degerinin degistiğini gördüler ve şamandıra sağlam dedi usta.200 km yap düzelir dedi 300 deneyecem bir