Clio 4 de rüzgar sesi sorunu

tufanbal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
benzin kapağı motoru da garantiden değişecekti, onun parçasını bekliyorlardır diye düşünüyorum. Benim de öngörülerime göre fazla uzadı bu servis işi ama sesimi çıkarmayacağım. "sen aradın sıkıştırdın, ondan acele ettik, o yüzden olmamış" diyemesinler.

Benzin kapağının siparişi gecikmiş o yüzden teslim edememişler. Konuyla ilgili bir çok yorum yapılabilir ama üst başlıktaki "rüzgar sesi" başlığına uymuyor.Genel olarak araç hala serviste :D

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
benzin kapağı motoru da garantiden değişecekti, onun parçasını bekliyorlardır diye düşünüyorum. Benim de öngörülerime göre fazla uzadı bu servis işi ama sesimi çıkarmayacağım. "sen aradın sıkıştırdın, ondan acele ettik, o yüzden olmamış" diyemesinler.

kardeşim mide bulandırmim sadece iyi niyetle rehber olmaya çalışıyorum sana ama lütfen aracını iade alırken gövdesine, paspaslarına kadar iyice incele.

servislerde genelde böyle ütopik bir geçikme var ise sorun vardır demektir ve üstü kapatılmaya çalışılıyor olabilir en son bunu yaşayan arkadaşım aracının çamurluğunu boyanmış geri aldı kimsede söylemedi özetle dikkatli ol çünkü süreler geç değil artık resmen ütopik denecek seviyelerde.

tufanbal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kardeşim mide bulandırmim sadece iyi niyetle rehber olmaya çalışıyorum sana ama lütfen aracını iade alırken gövdesine, paspaslarına kadar iyice incele.

servislerde genelde böyle ütopik bir geçikme var ise sorun vardır demektir ve üstü kapatılmaya çalışılıyor olabilir en son bunu yaşayan arkadaşım aracının çamurluğunu boyanmış geri aldı kimsede söylemedi özetle dikkatli ol çünkü süreler geç değil artık resmen ütopik denecek seviyelerde.

Az önce aradım, araç kabuldeki adam "abi sıkıştırma bizi" dedi, "abi araba 2,5 gündür sizde dedim ne sıkıştırması" dedi abi "müşteri var ben seni azdan arıyayım" 30 dk oldu dönmedi geri. :D aracı teslimi sırasında dediğin gibi gözle görülebilecek yerlerine bakacağız bakalım giderilmiş mi? Ben de şüphelenmeye başlamadım değil esasında. Dur bakalım, bakacağız vaziyetlere.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Az önce aradım, araç kabuldeki adam "abi sıkıştırma bizi" dedi, "abi araba 2,5 gündür sizde dedim ne sıkıştırması" dedi abi "müşteri var ben seni azdan arıyayım" 30 dk oldu dönmedi geri. :D aracı teslimi sırasında dediğin gibi gözle görülebilecek yerlerine bakacağız bakalım giderilmiş mi? Ben de şüphelenmeye başlamadım değil esasında. Dur bakalım, bakacağız vaziyetlere.

kardeşim bu yan sanayide bir ustamı yetkili servismi? eğer yetkili servis ise ciddi ciddi çok dikkatli ol hiçbir servis ogün teslimi olmayacak günlük işlemi olan aracı içeriye almaz.

yani 3 günlük işi olan arabayı pazartesi alır ama 3 saatlik işi olan aracı pazartesi alıp perşembeye kadar stokta tutmaz onun yerine abi perşembeye randevu verebiliyoruz perşembe gel der yada parçan eksik gelsin biz sizi arayacaz der.

anlattıkların baya ütopik ve düşünmeni gerektirecek işlemler bence ya müdahale sırasında bir zarar gördü bunlar yedek parça bekliyor yada öyle birşey.

yanlış anlamayın bu renaulta ait bir davranış değil renault A noktasında kral B noktasında rezalet olabilir bu o servisin çalışma,ticari etikliği ve dürüstlüğü ile ilgili ama ben gözüm önünde zamanında benim araca zarar verdiklerinde (çizilen piano black bir parça) ben şikayet ettiğimde adamların kalkıp başka müşterinin aracından söktüklerini bendekininde ona takıldığına tanık oldum.

özetle gerçekten dikkatli ol burası türkiye

tufanbal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Az önce aracı teslim aldım, dedim benzin kapağını sonra yaparız araç bana lazım tekrar randevu verirsiniz. Bu arada ben de rüzgar problemi olmuş mu test ederim dedim. biraz mırın kırın yaptılar. Neyse aracı almaya gittiğimde ne göreyim. Benzin kapağı motorunu yapmışlar(garantiden değişimi).Neyse konuyu dağıtmayalım.

henüz test edemedim. Kelebek camlarının çıtalarını çıkarıp içine dolgu yapmışlar(onarım) çamurluk üstünde bulunan üçgen plastikleri de aynı şekilde çıkarıp dolgu yapmışlar. Test ettiniz mi dedim. Etmedik dediler. İyi dedim ben akşam eder yarın size haber veririm dedim. Gerek yok abi olmuştur dediler. Güldüm bıyık altından :D araç kabuldeki de gülümsedi( sanırım anladı gülümsemenin altında yatan manayı )

Neyse yukarıdaki eklediğim videodaki ıslık sesi sizin aracınızdan da geliyorsa; servise gidip kelebek camların çıtasını çıkarıp içine siyah silikon yada ona benzer bir şey tepip düzeltiyorlar. ben garantisi olduğu için serviste olmasını istedim ve araç 2,5 gün serviste yattı. Özelde bunu 5-10 dk iki ay içimi sırasında yaparlar diye tahmin ediyorum. Burada tercih tamamen ıslık sesini çeken kulaklarda :D

İşin hukuki boyutunu hiç düşünmedim ve araştırmadım. Sorunu nasıl çözeriz diye kovaladım daha çok. Diğer konu başlıkları altında bunun tartışmaları var(araç değişimi-mahkeme yolu vb.) ben aracımdan çok memnunum(kendi sınıfında) ıslık sesini de çözersek demeyin keyfine.

Herkese iyi forumlar.

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim aracta soyle bi sorun var.kelebek cami citasindan gelen islik seklinde ( sanki cam aralikmis gibi ses) bir ses yok cok sukur.ama 90 100 km hizdan sonra disardan gelen duzensiz bir ruzgar carpma gurultusu tarzi bisey var.1 sn geliyor 1 sn gelmiyor surekli degil.hani evdeyken disarda firtina olur ruzgarin siddeti birden artinca ruzgar carpma sesi gelir ya oyle bir ses.yolda giderken aynalari katladim ses hic degismedi.bi yerde sanki turbulans var gibi.ben ön camin ust kosesinin a dutunu ile arasindaki boslugun tavanla kesistigi yerden suphe ediyorum.keskin bir hat.baska araclarda orada ya tavan citasinin devami var ya da camfitili var.cliolarda bosluk var.2015 modele bindim ayni ses.fikirlerinuz nedir?

hittheroadjack

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim araçta bariz rüzgar sesi var (2016-nisan trafiğe çıkış)...
Başta çok takmıyordum, bu sınıfta normaldir herhalde diye lakin geçenlerde 10 gün/2000 km boyunca fiesta kullandım (2016 model), o zaman bu sesin sınıf normallerinde olmadığına kanaat getirdim.
Servisle bu konuyu görüşmeyi planlıyorum, belki ekstra bir yalıtım vs. uygulayabilirler.

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Daha yeni serviste ruzgar sesine mudahele edildi sonuc daha kötü.bir de musteri temsilcisi demezmi aracin kasasi buyuk ondan diye.boyle mallari neden ise alirlar ki.clio 4 buyukmus o zaman daha buyuk araclarda ruzgardan durulmamasi lazim.

tufanbal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Daha yeni serviste ruzgar sesine mudahele edildi sonuc daha kötü.bir de musteri temsilcisi demezmi aracin kasasi buyuk ondan diye.boyle mallari neden ise alirlar ki.clio 4 buyukmus o zaman daha buyuk araclarda ruzgardan durulmamasi lazim.

rüzgar sesi ve ıslık sesi karıştırılıyor genelde. geçmiş günlerde bu konu başlığının altında bir iki link paylaştım. "rüzgar sesiniz bu mudur" diye? eğer videodaki rüzgar sesine benzer bir ses çıkıyorsa çözümü serviste aramayın, gayet basit bir yöntemle kurtulabilirsiniz. Ciğeri beş para etmez üç kağıtçı kaynıyor servis. Benim rüzgar sesini yapmadılar değil kavga dövüş yaptırdım. ama derdimi anlatana kadar harcadığım zaman ve emek bu ciğersizler için değmez. adam "elektrik kesildi o yüzden yapamadık araç bir gün daha kalsın dedi ya" :=) adamın elleri kolları elektrikliymiş meğer. Neyse videodaki sese uygunsa sizin "rüzgar sesini" çözüm için 13.30 gibi bir video daha yayınlamayı düşünüyorum yardımcı olur umarım.

Not. elbete bu hatayı bizler tamir etmek zorunda değiliz. O kadar para veriyoruz servis yapsın diyebilirsiniz. Aracımın garantisi var bana ne diyebilirsiniz. Ancak servise derdinizi anlatana kadar harcayacağınız zamanın yanında çözüm için harcayacağınız zaman arasında dağlar fark olacak. 5-10 sn'lik bir işlemle(silikon sıkmadan) "rüzgar sesinden" kurtulacaksınız :D

videonun linki https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=FfPmrtxTeWg

evet buyurun bu da benim çözümüm. https://youtu.be/-gCnzxBeJvk garanti olacak diye bir şey iddaa etmiyorum elbet de. Estetik açıdan bir çok yöntemle daha başarılı yapılabilir. Yolda bu sesten artık gına geldiğinde bu çektim sağa ve bu çözümü ürettim. İşe de yaradı ve aracı bu şekilde kullanıyorum.

Son düzenleme:

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cok sagolun.bu islik sesi mudaheleden once yoktu izolasyon yaptik dedi islik calmaya basladi.bende citaya disardan siyah elektrik bandi cektim ruzgarin esis yonune gore aralik kalan kismi kapatacak sekilde, islik sesi kesildi.diger ses dalgali sekilde gelen firtina sesi gibi ses cozumu bulamadim gitti.servis ekipman fakiri.yurtdisinda kapi ve cam fitillerinin durumunun tespiti icin cihaz var.komple fitil arasina film gibi sensorleri takip ekrana grafik olarak goruntu aliyorlar.fitilin zayif bastigi ya da basmadigi yerleri ve basma kuvveti farkliliklarini elektronik olarak ölcup verileri yorumlayip mudahele ediyorlar.bizim mais bile kasa buyuk deyip, kendi markasinin dizaynirlarina , muhendislerine bok atip ( nadilsa adamlar fransada camur at gitsin dusuncesiyle) kendi bindigi dali kesiyorlar aslinda.su siralar tikirtilari cozuyorum tek tek bugun 3 saat ugrasmisim her yerim agriyor ama baya degisim oldu, bir cok tikirtiyi zingirtiyi kestim.arac guzelmus aslinda dedim.sorun genelde onemsenmemesi kaynakli .cok basit mudahelelerle sesler gidiyor.ozellikle parke tasli yollarda zingirdama baslayinca torpidonun icinden gelen zingirtiyi kestim cok sukur.