Clio 4 edc 120 beygir turbo benzin lpg taktirdim.

uuraygs

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet arkadaşlar bugün Ankara Eskişehir arası git gel yaptım araçla. Önce iki depoyu da fulledim ve sonra yola çıktım. 500 km yol gittim. Genelde 110 120 arası sadece bir 5 dk 150 180 arası hızı gördüm. Tekrar istasyona geldim ve fulledim 175 TL yakıt masrafı oldu. Kısaca 500 km 175 TL gibi bir rakam ortaya çıktı.

Bi yanlışlık olmasın? km'de 35 kuruş biraz fazla değil mi?

metehanaslan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim aracım benzinli 100 km'de 6 litre yakıt tüketimi var o da 36 - 37 kuruş gibi bir rakama denk geliyor. LPG'de 35 kuruş gerçekten fazla

ottoyusuf

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bencede ne yazık ki fazla hocam. Çok anlamı olmadı gibi. 75 TL gaz 100 TL benzin yaktı. Bugün ustaya tekrar gittim. Bir iki ayarlama yapıldı. Yalnız şunu farkettim sonradan. Benzin istasyonunda yola çıkmadan önce benzini full dediğim de pompa atınca bırakmıştı pompacı. Döndüğüm de fullerken ise benzini görene kadar doldurdu. Tasarruf evet yine var ama beklediğim oranda değil açıkçası. Kesinlikle tavsiye etmiyorum o nedenle. Arabaya yapılan işkenceye yazık. Km de 50 kuruştan şimdilik 35 kuruşa düştü. Hayırlısı diyoruz 11 inde yine bir uzun yol testi yapacağm.

ottoyusuf

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Uzun yolda dahi ben 6 litre ortalama tutturamadım bu araçla. Ankara - Sakarya - ANKARA yaklaşık 650 km yol 300 TL yakti lpg den önce.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Uzun yolda dahi ben 6 litre ortalama tutturamadım bu araçla. Ankara - Sakarya - ANKARA yaklaşık 650 km yol 300 TL yakti lpg den önce.
Kullanım tarzı tüketimi çok etkiliyor şöyle ; uzun yolda aracımı sıkıştırırım ( 1.5 DCI Kangoo 105 hp ) 6 lt ile 5.4 arası yakar cumartesi günü Gebze den otoban a girdim kilit idi dur kalk trafik ilerliyoruz yol açılınca biraz gaza basmaya başladım eşim yavaş gidelim zaten Akyazı ya gidiyoruz biraz yavaş deyince 90 ile ilerlemeye başladım tüketim 3.6 ile 3.9 arası gezmeye başladı . 90 ile 120 arası ciddi tüketim farkı var

ottoyusuf

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araçtan memnunum. Yalan yok. Sadece clio gibi bir arabaya bu yakıt tüketimi yakışmıyor bence. Tabi otomatik vites etkisi de var yakıta yüksek ihtimalle. Bir iki kişi ile görüştüm. 100 lira gazın yanına 50 lira benzin yakması lazım diyor biz de işler tam tersi gibi. Artık taktirdim yapacak bir şey de seneye değişirim büyük ihtimalle aracı.

gokhan3505

Gökhan Gümüş,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
geçen hafta 540 km de 180 tl benzin yaktım 1.2 120 hp 6 ileri maunel aracımla . dediğiniz gibiyse ben hiç taktırmayı düşünmeyeyim en iyisi.

Aytskal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle hayırlısı olsun

Benim araç 1,4 motor uzun yolda 90-100 arası seyredersem yakıt tüketimi çok düşüyor 100 üzerine çıktığımda hızı arttırdığımda bariz tüketim artıyor bu kriterlerde göz önüne alınmalı kit yeni ve araç 120 beygir bir kaç ayar sonra bence dahada düşecektir en azından bende oldu.Eğer 35 kuruş civarı kalırsa gerçekten yüksek.

Geçen yıl Ağustos ayında yeni kit ile 2. ayar sonrası 2250 km civarı yol yapmıştım tabi zamlardan önce LPG yi ucuz alıyorduk toplam 380 tl Lpg tutmuştu toplamda tabi benzin kullanımı hariç.Bu sene göreceğiz 450 tl üzerine çıkar diye tahmin ediyorum.

Son düzenleme:

ottoyusuf

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araçtan memnunum. Yalan yok. Sadece clio gibi bir arabaya bu yakıt tüketimi yakışmıyor bence. Tabi otomatik vites etkisi de var yakıta yüksek ihtimalle. Bir iki kişi ile görüştüm. 100 lira gazın yanına 50 lira benzin yakması lazım diyor biz de işler tam tersi gibi. Artık taktirdim yapacak bir şey de seneye değişirim büyük ihtimalle aracı.
Şimdilik durum böyle hocam. Yani ne kadar değişir bilmiyorum. Ayın 11 inde yine bir uzun yol yapacağım. O zaman da test etme şansım olacak. Zaten direk enjeksiyonlu kitlerde %30 %40 tasarruf oranı var. 100 tl gazın yanında 50 tl benzin kullansa normal. Benım ki neredeyse tam tersi şuan 100 tl benzın 75 tl gaz tüketiyor resmen.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Şimdilik durum böyle hocam. Yani ne kadar değişir bilmiyorum. Ayın 11 inde yine bir uzun yol yapacağım. O zaman da test etme şansım olacak. Zaten direk enjeksiyonlu kitlerde %30 %40 tasarruf oranı var. 100 tl gazın yanında 50 tl benzin kullansa normal. Benım ki neredeyse tam tersi şuan 100 tl benzın 75 tl gaz tüketiyor resmen.
Aracınızda LPG her devirde kullanılıyor mu yoksa bazı devirlerde benzin mi kullanıyor . LPG dolumun da belli miktarda alıp bitene kadar kullanmak daha mantıklı benzin dolumun da nerede tırak orada bırak az daha yakıt doldurmak ister pompacilar ben müsade etmem ölçümde daha net sonuçlar verir ( şamandıra yada zarar vermez)