Clio 4 joy hoparlör ekleme

ARIZA55

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sony XS-GT1738F 16cm 3 Yollu 260 Watt Oto Hoparlörü aldım taktığım bu hiç terettüt etme aracta ses bi harika su alma işi ise hikaye aracım 5 bilemedin 6 yılda anca hoparlör cürür

wollky_52

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş

Bende bugün bikaç uzman arkadaşın tavsiyesiyle aracımın orjinal hoparlörleri yerine JBL COMPONENT hoparlörlerle değiştirdim. Önlere 16cm arkalara 13 cm boyuttakileri taktım. Önlerin yuvalarını biraz genişletmem gerekti ama güzel oturdu.
Hoparlörlerin ayrıca twitterlarıda var. Anfi vs bağlamadan gayet tatmin edici oldu..
g8RXN3.jpg

9olG6k.jpg

buğra3x

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhaba ,

su girme vs. sorun oldu mu ?
şuan kullanımı nasıl ?

mrt54

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracım 2013 model joy acaba B sütunu dedğiniz yer ya da direk dediğiniz yer tam neresi oluyor ve hoparlör kablasu olduğunu nasıl anlayacağız ne renk nasıl duruyoru ucu bantlımı ?

alicem123

Ali Öztürk, Megane 3 1.5 DCİ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracım 2013 model joy acaba B sütunu dedğiniz yer ya da direk dediğiniz yer tam neresi oluyor ve hoparlör kablasu olduğunu nasıl anlayacağız ne renk nasıl duruyoru ucu bantlımı ?

Resim yardımcı olacaktır.

5621b4e607d6bef3fd78e063deb6732c.gif

LeoCoon

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selam Arkadaşlar
2014 clio icon sahibiyim, bende çoğunuzda olduğu gibi ses siteminden pek memnun değildim ve bu formdaki yazıları okuyarak profesyonel müzik sitemi takan bir yere gittim ve bu bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum..

ilk olarak burda okuyup arka kolon yuvalarına 16 cm kolon bağlatmak için gitti, gittiğim yerde kesinlikle arkaya uymaz önlere takalım ama seste bir değişiklik olmayacağını söylediler, bende denemek istedim benim aracımda orjinal kolonlar vardı yani 2 ön kapı ve 2 arka kapıda 13 er cm lik toplam 4 kolon, arka kapıyı açtığımızda yuva gerçekten cok ufaktı 16 cm taktırdım diyen arkadaşlar nasıl taktırmış hayret ettim, durum böyle olunca önlere 16 cm kolon takalım dedim ve taktık.

Pioneer TS -1645R
16cm 3 YOLLU HOPARLÖR
  • Maksimum Giriş Gücü 250 W
  • Nominal Giriş Gücü 40 W
  • Empedans 100DB
  • Frekans tepkisi 45 - 26,000 Hz
  • Hassasiyet (1W/1m) 100DB
  • Woofer büyüklüğü 16 cm

ses nasıldı diye soracaksınız berbattı :D hatta bir ara kolonların patlak olduğunu düşündüm ve başka bir araçta denedik , neden kaynaklanabilir diye sorduğumda taktığımız kolon 40 rms teyip çıkışı 20 rms çıkış cok düşük olduğu için uyum sağlamadığını söyledi. Peki ne yapabiliriz dedim önlere 13 cm kolon takalım ama ses cok değişmeyecektir dedi ve taktık

Pıoneer TS-1345R 13Cm 250Wat Araç Kapı Hoparlör

Woofer Çapı 13cm
Maximum güç 250 Watt
Nominal güç 35 Watt
empedans 4ohm
Frekans aralığı 34 - 25,000 Hz
duyarlılık (1W/1m) 97 dB

sonuç nasıl oldu diye soracaksınız gerçekten ustanın söylediği gibi bir değişiklik olmadı :D nasıl bir şey yapabiliriz diye sorduğumda bu çıkışlardan anca bu kadar ses alırsın "kolon olarak ne takarsan tak bu" deyince
anfi bağlatmaya karar verdim ve anfi aldım önlere 16cm arkalara 13cm kolon taktırdım . Bu arada önlere 16cm cok rahat takıldı ve önde olması bence daha güzel oldu hem xbass denilen çıkıntıdan yararlanarak daha derin bir bass aldım hemde arka kapıya takmak için kolona zarar vermedim.

Pioneer Gm-a4604 4 Kanal 4x120 Watt Oto Anfi - 400 TL
Pioneer TS-1345R - 140 TL
Pioneer TS -1645R - 160 TL FİYATLARA MONTAJ DAHİL

yani toplamda 700 TL verdim ve ses nasıldı diye sorarsanız :D HARİKA ama tabi maliyetli oldu.

Bu duruma göre bir değerlendirme yapmam gerekirse
ARKADAŞLAR
Şayet
arkada kolon varsa ve en az 500- 700 TL bütçe ayırmazsanız hiç bir değişiklik yapmayın.
Şayet arkada kolon yoksa o zaman öndeki orijinal kolonları çıkartıp arkaya takın , önler 25-30 rms gücünde 13 cm kolon takmanızı tavsiye ederim, ses kesinlikle fark edecektir.

Şimdi kapılardan su alma konusuna gelelim :)
Bu işlemleri yaptıktan 2 gün sonra yağmur yağdı ve sol arka kapının altında su biriktiğini gördüm ve şaşırdım hemen tesisat taktırdığım yere gitti.
böyle bir şeyle karşılaşırsanız endişelenmeyin arkadaşlar çözümü cok basit ve kesinlikle kolonlardan kaynaklanmıyor.
kapının plastik kısmı çıkartılırken kapının plastik aksamında(kapının arka bütünü) olan bir somon kapının çelik kısmında(kapının dış bütünü) kalmış, bu somunu çok basit bir şekilde söküp plastik kısmına takıp kapıyı tekrardan yerleştirmek gerekli. Bunu da tesisatı yapan kişi düzeltti.

Bu arada araç garantiden çıkmıyor bunu da söylemek isterim.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur....

cozep

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
tekrardan msj yazma geregı duyuyorum bu ısı bılen kısılere yaptırmak gereklı sonucta bu kapı ıclerınden su akıyor ben bunu soyledıgımde herkez olurmu ole sey ya ben yaptırdım olmadı yok olebıse dıye herkez ayaga kalktı demekkı olabılıyomus buradan goruldugu uzere sadece benım aracıma su gırmemıs arkadaslar

burakkorull

Kayıtlı Üye
35-İzmir
Merhaba

bugün bende aynı şekilde fark ettim ve baktım ses gelmiyor sosyal medyada sordum arkadaşlar yok dedı taktıracaksınız kablosu hazırdır dedıler bır cıft hoparlor almak sart oldu

mchet52

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sony XS-GT1738F 16cm 3 Yollu 260 Watt Oto Hoparlörü aldım taktığım bu hiç terettüt etme aracta ses bi harika su alma işi ise hikaye aracım 5 bilemedin 6 yılda anca hoparlör cürür

Hocam orjinal teyibe mi bağladınız hoparlörleri ? 4 hoparlör mü aldınız ? Bir de dediğiniz marka hoparlör 17cm yazıyor nette. Samsundaysanız yardımcı olursanız sevinirim.

Telman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba
2014 joy aracımda da arka hop.yok ve taktırmak istedim ki buna direk mani oldular... teyp değişmediği sürece b...ktan ses çıkaracak diyorlar. Hafta sonu teybi söktüm Baktım ama ne kadar çıkış gücü var anlayamadım.