Clio 4 orj teyp tertemiz ses

ersgün

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Adamin arabasinin on hoparlorleri 16cm denilmis bass reflex olmayan model denilmis daha ne denli yanlis olabilir hocam :)

Anladim cok sagol hocam:) amfi icin kablo gecisi icin delme sart degil gecebilecegi yer zor olsa da var :)

Son düzenleme:

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Peki on hoparloru 13 cm bassreflex kutusu yerine kapi hacmini kullanacak sekilde kutunun arka kismini kessek ses nasil etkilenir acaba?

Kaliteli hoparlor ureticileri ts parametreleri denilen olcu verir. Bu olculerden VAS hoparlorun ne kadar litre anlaminda havaya gerek duydugunun olcusudur.

Hoparlor sadece ileri degil geride hareket eder eger yeterli hava olmaz ise darda calisir yeteri kadar asagi frekansta hzleri calamaz. Tersine cok fazla hava olur ise cok gevsekte calisir cok cabuk bogulur ve distrisyon uretir.

Renault bu hoparlorleri tasarlarken muhakak hesap etmistir bass reflex kutusu 3litre hava alan portlu sistem ona tasarlanmis hoparloru kalkar 14litrelik kapiya ustelik izolasyonsuz kapiya takarsaniz bu bir ileri adimdan cok geri adamin krali olur ozetle tavsiye etmem.

Ha elinizde focal morel helix gibi ciddi hzlere asagilara inebilen yuksek rms hoparlor olurdu oyle yapmazsaniz yazik derdim o baska

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bilgi icin tesekkurler.

gkcn1907

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
kardeşim çok inat edip ısarcı olmak istemem ama bahsi geçen teyp için üyemiz Engin abi 70tlye adaptör yapıyor direksiyon eskisi nasılsa yeni teypte oşekilde oluyor,bluetoothda çalıyor hemde dahada iyi şekilde.kesinlike teypbi değiştirin derim bu konuda artık ciddi şekilde uzmanlaşmış biri olarak.

ama en en önemlisi ses kalitesi muazzzamm derecede değişiyor, şöyle örnek vereyim hoparlörleri focal,anfisi audison,subı jl olan clio4 çevirici ile teybi pioneer olup sıradan bileşenlerle dolu aracın yanına yaklaşamıyor.

Hocam bu bahsi geçen direksiyon altındaki koldan teybin kontrolleri nasıl sağlanıyor buna uyumlu teyp ne diye geçiyor. aparatların isimleri piyasada nasıl geçiyor bilgi verirsen çok sevinirim.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam bu bahsi geçen direksiyon altındaki koldan teybin kontrolleri nasıl sağlanıyor buna uyumlu teyp ne diye geçiyor. aparatların isimleri piyasada nasıl geçiyor bilgi verirsen çok sevinirim.

kardeşimgünaydın,

alman gereken şeyin adı teyp kumanda aparatı ama açıkcası piyasada 200tlye almaktansa sitemizde üye olgun abimiz Engin abi (Kolega35 Nickli) 'den çok daha uyguna vede daha etkili bir sistem temin edebilirsiniz. piyasadakilerin geneli birkaç ayrıntıyı yapamazken Engin abi'den temin edilecek aparat alacağınız teyp ve aracınızın kumandası ile her bir detayı tamamen eksiksiz aynı orijinal gibi yapacaktır.

aparatı alırken aldığınız teybin modelini belirtmeniz gerekiyor, istersen kendisiyle teypbi almadan önce danış abi JVC alırsam onunlada uyarmı diye sor çünkü tam derinliğe sahip pioneer,alpine sony gibi teypler sanırsam sizin araca sığmayacaktır arkası fazla derin gelebilir, jvc ve kenwood'da yarım uzunlukta size linkini gönderdiğim modeldeki gibi var oda tam çözüm 10 numara olur.

gerçi bir üyemiz tam uzunlukta pioneer sığdırdığını iddia etmiş ama 3-4 defa resim yollamasını istediğim halde ses seda çıkmadı o sebeble iddiası şimdilik iddiadan öteye gidemedi maalesef.

yf48

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba,

Paylaşımlarınız için çok teşekkürler.Aracım 2014 clio icon . ben de sizler gibi ses sisteminden hiç memnun değildim ve ses sistemi montajını dün bitirdim ve belki bi yardımı dokur diye sizinle paylaşmak istedim.

Amfi: gto a 604 4 kanal
comp: infinity reference 16 cm
woofer: infinity reference 30 cm

bunlar benim eski aracımdan kalma sistemlerdi kompenant hariç. kompenant demişken onun uzun bir hikayesi var aslında. daha 1 hafta önceye kadar aracımın ön kapı hoparlörlerini bass reflex kutulu 13cm olarak biliyordum ve neredeyse e bay dan bunu sipariş edecektim

http://www.ebay.com/itm/CT25RT08-16...046646?hash=item5d43d5d8b6:g:c68AAOSw-itXwBwf

allahtan kapıyı söküp bakmışım ve ön kapı hoparlörlerin reflex kutusuz 16 cm olduğunu öğrendim tabiki bu apartı sipariş etmedim. kağıt hoparlörleri kesip yerine infinity leri yerleştirdim. tabi tweeter ları da malum yerine monteledim. böylece komp ları halletmiş oldum sıra geldi amfi kablolarına. bu arada orjinal ana üniteyi kullanıyorum.
gönül isterdi ön arka ve bas rca çıkışlı bi teyp kullanabilseydim ama bütçem yok maalesef. cadence marka deck çevirici kullandım. yanlız arkadaşlar genelde tesisatçılar sinyali arka çıkıştan alır. ben de öyle almıştım fakat bu durumda bloetooth la telefon görüşmesi yapamıyorsunuz sinyali mutlaka ön çıkışlardan alın. ben de sonra değiştirip ön çıkışlardan aldım ve bu sorun çözüldü.arka hoparlörler ise alpine 13cm coax onlar da direk ana üniteden besleniyor.
amfi elektrik ve tetik kablosunu soldan,rca kablosunu ise sağdan çektim.böylelikle muhtemel motor sesini engellemiş oldum.

Arkadaşlar ben bu işe kademe kademe başladım. önce arka hoparlörleri alpine 13 cm coax, sonra önlere kompenantları taktım ana ünite ile amfisiz denedim çok kötü oldu. daha sonra bu ikisini amfi takarak besledim bu sefer çok net ses aldım (tabi deck çevirici ile alınabilecek en net ses) ama bu seferde baslar yetmedi sonra arka kapıları ana üniteye bağlayıp bagaja infinity bası bağladım.

Şu an çok iyi ses alıyorum çok memnunum arkadaşlar birden sohbete girmiş gibi oldum kusurum olduysa affola. umarım yardımım dokunmuştur.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba,

Paylaşımlarınız için çok teşekkürler.Aracım 2014 clio icon . ben de sizler gibi ses sisteminden hiç memnun değildim ve ses sistemi montajını dün bitirdim ve belki bi yardımı dokur diye sizinle paylaşmak istedim.

bunlar benim eski aracımdan kalma sistemlerdi kompenant hariç. kompenant demişken onun uzun bir hikayesi var aslında. daha 1 hafta önceye kadar aracımın ön kapı hoparlörlerini bass reflex kutulu 13cm olarak biliyordum ve neredeyse e bay dan bunu sipariş edecektim

http://www.ebay.com/itm/CT25RT08-16...046646?hash=item5d43d5d8b6:g:c68AAOSw-itXwBwf

allahtan kapıyı söküp bakmışım ve ön kapı hoparlörlerin reflex kutusuz 16 cm olduğunu öğrendim tabiki bu apartı sipariş etmedim. kağıt hoparlörleri kesip yerine infinity leri yerleştirdim. tabi tweeter ları da malum yerine monteledim. böylece komp ları halletmiş oldum sıra geldi amfi kablolarına. bu arada orjinal ana üniteyi kullanıyorum.
gönül isterdi ön arka ve bas rca çıkışlı bi teyp kullanabilseydim ama bütçem yok maalesef. cadence marka deck çevirici kullandım. yanlız arkadaşlar genelde tesisatçılar sinyali arka çıkıştan alır. ben de öyle almıştım fakat bu durumda bloetooth la telefon görüşmesi yapamıyorsunuz sinyali mutlaka ön çıkışlardan alın. ben de sonra değiştirip ön çıkışlardan aldım ve bu sorun çözüldü.arka hoparlörler ise alpine 13cm coax onlar da direk ana üniteden besleniyor.
amfi elektrik ve tetik kablosunu soldan,rca kablosunu ise sağdan çektim.böylelikle muhtemel motor sesini engellemiş oldum.

Arkadaşlar ben bu işe kademe kademe başladım. önce arka hoparlörleri alpine 13 cm coax, sonra önlere kompenantları taktım ana ünite ile amfisiz denedim çok kötü oldu. daha sonra bu ikisini amfi takarak besledim bu sefer çok net ses aldım (tabi deck çevirici ile alınabilecek en net ses) ama bu seferde baslar yetmedi sonra arka kapıları ana üniteye bağlayıp bagaja infinity bası bağladım.

Şu an çok iyi ses alıyorum çok memnunum arkadaşlar birden sohbete girmiş gibi oldum kusurum olduysa affola. umarım yardımım dokunmuştur.

anlatımınız biraz kafa karıştırıcı sırasıyla 2013 mart, 2014 ağustos ve 2016 mayıs çıkışlı clio 4 araçlarım oldu hepsindede ses sistemim, gerek forumda 2014ler olsun gerek bendeki 2014 olsun gerek 1 meslekdaşımında bana özenerek taktırdığı 2014 eylül çıkışlı aracı olsun hepside 13cm nokia hoparlördü ve bass reflexli sistemdi.

dediğiniz gibi 16cm hoparlörlü clio4 ler var ama onlar 2016larda mevcut vede Nissan marka, bunu şu dk teyit etmek için isotlar adana yetkili servisi bile aradım 2014ler 13cm abi pc de dedi.

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2015 model 2016 cikisli joy da bass reflexsiz 16 cm nissan di hoparlorler.

gkcn1907

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba,

Hocam öncelikle yorumun için teşekkürler. burdan aldığım tavsiyelerle ana üniteyi değiştirip 4 kolonla işi çözecektim. ancak bluetooth la görüşme olayını çok sık kullandığım için o iş yattı malesef. benim istediğim öyle çok yüksek bir ses olmadığını belirtmiştim zaten sadece sesini biraz açtığımda bozulmayan baslar tizler duymak istiyorum. ama hala şu 13cm mi 16 mi sorununu çözemedim herkes birşey söylüyor. sizin kullandığınız malzemeler iyi markalar iyi ses aldığınızdan şüphem yok. benim bagaja woofer koymayacağım yüzde yüz kesin. o yüzden coax hoparlörler düşünüyorum bunların bası bana yeter. ancak bu işi de uygun fiyata yapmam lazım. buna uygun anfi ve dört kolon tavsiyesi istiyorum o kadar umarım derdimi anlatabilmişimdir