Clio 4 orj teyp tertemiz ses

yf48

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
anlatımınız biraz kafa karıştırıcı sırasıyla 2013 mart, 2014 ağustos ve 2016 mayıs çıkışlı clio 4 araçlarım oldu hepsindede ses sistemim, gerek forumda 2014ler olsun gerek bendeki 2014 olsun gerek 1 meslekdaşımında bana özenerek taktırdığı 2014 eylül çıkışlı aracı olsun hepside 13cm nokia hoparlördü ve bass reflexli sistemdi.

dediğiniz gibi 16cm hoparlörlü clio4 ler var ama onlar 2016larda mevcut vede Nissan marka, bunu şu dk teyit etmek için isotlar adana yetkili servisi bile aradım 2014ler 13cm abi pc de dedi.

Ben aracı 2014 eylül ayında aldım ve önler 16 cm. Ya Türkiyede sadece 2014 olarak benim aracım 16cm ya da belli ve az üretilmiş servisin bile bilmediği bir seri var. inanın 16 cm cıktığına çok sevindim çünkü gözü karartıp 13 cm sandığım yuvarı ya genişletecektim ya da ingiltereden o aparatı bekleyip komple değiştirip infinity leri takacaktım. Satış temsilcisinin aracı alırken bana söylediğine göre bir önceki seride start-stop varmış ama sürekli arıza yaptığı için 2014 2. serilerde iptal etmişler belki bir faydası dokunur diye bunu payşlaşayım derdim. ön kapıları tekrar sökersem ruhsat ve hoparlör yuvalarını resimlerini paylaşırım.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam öncelikle yorumun için teşekkürler. burdan aldığım tavsiyelerle ana üniteyi değiştirip 4 kolonla işi çözecektim. ancak bluetooth la görüşme olayını çok sık kullandığım için o iş yattı malesef. benim istediğim öyle çok yüksek bir ses olmadığını belirtmiştim zaten sadece sesini biraz açtığımda bozulmayan baslar tizler duymak istiyorum. ama hala şu 13cm mi 16 mi sorununu çözemedim herkes birşey söylüyor. sizin kullandığınız malzemeler iyi markalar iyi ses aldığınızdan şüphem yok. benim bagaja woofer koymayacağım yüzde yüz kesin. o yüzden coax hoparlörler düşünüyorum bunların bası bana yeter. ancak bu işi de uygun fiyata yapmam lazım. buna uygun anfi ve dört kolon tavsiyesi istiyorum o kadar umarım derdimi anlatabilmişimdir

arkadaşım ben biraz fazla inat ettim farkındayım ama inan amacım seni para performans anlamında en güzel şekilde memnun etmek başka bir amacım yok oda tecrübelerime dayalı.

alacağın 200-300tl anfi zaten kafadan dandik olacak, jamesonmış,yok soundmagusmuş bunlar inan cherry araba gibi anfiler kaldıki en kral anfiyi almış insanlar size burada tecrübelerini aktarark teyp iyi olmadıktan sonra bir numarası yok diyor.

anfi napar? gelen frekansı,sinyal gücünü artırır, hoparlör napar aktarılan analog sinyali bize kulağımıza aktarır. bunu suya benzetebilirsiniz.

siz bir dımtas dımtaş çalsın patlasın bom bom isteyen şahinci olsanız burada yukarıdaki örneği suya benzetirdim en iyi anlayacağınız dil ile, bu durumda şahinci hortumdan çıkan suyun tazikliğini beğenmedi için anfi takar su daha sert çıkar daha tazikli (yani fazla ses ve şiddet SPL) aktarılan fazla su zarar vermesin güzelce gelsin diye daha geniş daha kalın hortum takar (hoparlör).

ama sizin istediğiniz tertemiz net ses ise bu yukarıdaki tamamen çöp kardeşim, yukarıda şahinci affedersin boktan teypten gelen kirli arıtma suyu karışmış nehirden gelen suyu kullandı eee noldu anfi, noldu hoparlör sadece 10 birim şiddetinde çaldığı boktan sesi artık 12 birim ses olarak aktardı başkada bir numarası olmadı.

renault teyp 1 bit dac'ye sahip yani sesi usb yada cd deki dijitital kayıtdan hoparlörün çalacağı analoga 1 bit hızında güçle aktarır oysa kaliteli benimde paylaştığım teypler 24bit dacdir , renault teyp 320kb kalitenin üstünü çalamazken jvc teyp 48,000kb ses kalitesinde flac dosyalarını bile okur, renault teyp kayıt nasıl alındıysa öyle okurken jvc teyp bunu filtreler temizler ve öyle aktarır ve bir sürü daha fark var.

özetle renault teyp kirli arıtma suyu iken özelliklede paylaştığım jvc teyp adeta avusturya alplerinin erimiş kar suyu kadar berrak ve temiz= inanılmaz ses kalitesi.

madem bluetooth istiyorsunuz aşağıdaki model yine kısa gövde teypbi alın deneyin, yine dediğim gibi anfisiz besleyebilmek için Pioneer F1634r hoparlör alın önlere takın,orijinalleri arkaya. bu teypte bluetoothda var.

bu teypte birde dijital anlamda 13 band eq olduğu gibi kendiliğinden sesi daha yukarıda ve daha genişte çalıyormuş hissi verebilecek özellikler var.

size burada herkes huzurunda söz veriyorum bu bahsi geçen takımları alın beğenmeyin söz veriyorum sıfır fiyatına ben sizden geri alacam zaten bir meslekdaşım ilgileniyordu ona takarız olmadı ama inanın renault teyp,dandik anfi, orta kalite hoparlörden 6 birim ses kalitesi alacaksanız bu saydıklarım kadar basit ekipman ile 9 birim alırsınız.

bluetoothlu teyp:

https://www.sahibinden.com/ilan/yed...-bluetooth-usb-radyo-oto-teyp-366466751/detay

bu arada birebir aynı yönlendirmeleri yaptığım 3 üye daha var teşekkür etmekten yorulmuş dilerseniz kontaklarını verebilirim bir danışın referans anlamında fikir verirler

yf48

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam öncelikle yorumun için teşekkürler. burdan aldığım tavsiyelerle ana üniteyi değiştirip 4 kolonla işi çözecektim. ancak bluetooth la görüşme olayını çok sık kullandığım için o iş yattı malesef. benim istediğim öyle çok yüksek bir ses olmadığını belirtmiştim zaten sadece sesini biraz açtığımda bozulmayan baslar tizler duymak istiyorum. ama hala şu 13cm mi 16 mi sorununu çözemedim herkes birşey söylüyor. sizin kullandığınız malzemeler iyi markalar iyi ses aldığınızdan şüphem yok. benim bagaja woofer koymayacağım yüzde yüz kesin. o yüzden coax hoparlörler düşünüyorum bunların bası bana yeter. ancak bu işi de uygun fiyata yapmam lazım. buna uygun anfi ve dört kolon tavsiyesi istiyorum o kadar umarım derdimi anlatabilmişimdir

Sizi çok iyi anlıyorum ben de bu işe sizin gibi başladım yani net temiz ses ama aynı zamanda da elimde mevcut bulunan sistemi değerlendirmek istiyordum yanlız hiç para harcamadan (şahinden kalma ses sistemi:))
Bu yüzden önce sadece hoparlörleri değiştirdim orjinal teyp ile ses çok kötü oldu. Sonra amfi + 4 hoparlör gene olmadı. Gene olmadı çünkü orjinal teyp+deck çevirici ses kalitesi çok kötü param olsa şu an ana üniteyi değiştirip bası sökerdim çünkü gerek kalmazdı Mr clio bu konuda çok haklı. Son çare olarak bası koydum çünkü orjinal teyp ve deck çeviriçi bu kadar oluyor.

Önlerin 16 mı 13 olduğunu anlamanın kolay yolu bas reflex yazan porttan içeriye bakman eğer o port bütün bir yuvarlaksa ve aşağıya doğru uzanıyorsa kesin 13, eğer sadece bass reflex yazısının alt kısmı sadece bir delik şeklinde ise 16 cm.

birazdan eve geçiyorum fotoları yüklemeye çalışıcam

Son düzenleme:

gkcn1907

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşım ben biraz fazla inat ettim farkındayım ama inan amacım seni para performans anlamında en güzel şekilde memnun etmek başka bir amacım yok oda tecrübelerime dayalı.

alacağın 200-300tl anfi zaten kafadan dandik olacak, jamesonmış,yok soundmagusmuş bunlar inan cherry araba gibi anfiler kaldıki en kral anfiyi almış insanlar size burada tecrübelerini aktarark teyp iyi olmadıktan sonra bir numarası yok diyor.

anfi napar? gelen frekansı,sinyal gücünü artırır, hoparlör napar aktarılan analog sinyali bize kulağımıza aktarır. bunu suya benzetebilirsiniz.

siz bir dımtas dımtaş çalsın patlasın bom bom isteyen şahinci olsanız burada yukarıdaki örneği suya benzetirdim en iyi anlayacağınız dil ile, bu durumda şahinci hortumdan çıkan suyun tazikliğini beğenmedi için anfi takar su daha sert çıkar daha tazikli (yani fazla ses ve şiddet SPL) aktarılan fazla su zarar vermesin güzelce gelsin diye daha geniş daha kalın hortum takar (hoparlör).

ama sizin istediğiniz tertemiz net ses ise bu yukarıdaki tamamen çöp kardeşim, yukarıda şahinci affedersin boktan teypten gelen kirli arıtma suyu karışmış nehirden gelen suyu kullandı eee noldu anfi, noldu hoparlör sadece 10 birim şiddetinde çaldığı boktan sesi artık 12 birim ses olarak aktardı başkada bir numarası olmadı.

renault teyp 1 bit dac'ye sahip yani sesi usb yada cd deki dijitital kayıtdan hoparlörün çalacağı analoga 1 bit hızında güçle aktarır oysa kaliteli benimde paylaştığım teypler 24bit dacdir , renault teyp 320kb kalitenin üstünü çalamazken jvc teyp 48,000kb ses kalitesinde flac dosyalarını bile okur, renault teyp kayıt nasıl alındıysa öyle okurken jvc teyp bunu filtreler temizler ve öyle aktarır ve bir sürü daha fark var.

özetle renault teyp kirli arıtma suyu iken özelliklede paylaştığım jvc teyp adeta avusturya alplerinin erimiş kar suyu kadar berrak ve temiz= inanılmaz ses kalitesi.

madem bluetooth istiyorsunuz aşağıdaki model yine kısa gövde teypbi alın deneyin, yine dediğim gibi anfisiz besleyebilmek için Pioneer F1634r hoparlör alın önlere takın,orijinalleri arkaya. bu teypte bluetoothda var.

bu teypte birde dijital anlamda 13 band eq olduğu gibi kendiliğinden sesi daha yukarıda ve daha genişte çalıyormuş hissi verebilecek özellikler var.

size burada herkes huzurunda söz veriyorum bu bahsi geçen takımları alın beğenmeyin söz veriyorum sıfır fiyatına ben sizden geri alacam zaten bir meslekdaşım ilgileniyordu ona takarız olmadı ama inanın renault teyp,dandik anfi, orta kalite hoparlörden 6 birim ses kalitesi alacaksanız bu saydıklarım kadar basit ekipman ile 9 birim alırsınız.

bluetoothlu teyp:

https://www.sahibinden.com/ilan/yed...-bluetooth-usb-radyo-oto-teyp-366466751/detay

bu arada birebir aynı yönlendirmeleri yaptığım 3 üye daha var teşekkür etmekten yorulmuş dilerseniz kontaklarını verebilirim bir danışın referans anlamında fikir verirler

hocam merhaba öncelikle ilginiz için gerçekten çok teşekkür ederim. yazdıklarınızı tüm samimiyetinizle yazdığınız gayet açık. bu gösterdiğiniz bluetoothlu teyp aracıma uyuyorsa tüm problemlerim çözülmüş demektir. ana ünite herşeyin başı anlaşılan o yüzden bu yoldan gitmeme çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim gerçekten.

yf48

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Fotoları çektim ama ama yükleyemiyorum. 16 cm hoparlörde bass reflex kutusundan baktığınızda kapının kırmızı sacını görüyorum 13 lerde ise Port bir bütün olduğu için kapı sacını göremiyor olmanız lazım.
Umarım yardımım dokunmuştur.

fatihg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Mr.Clio selamlar,

2013 joy donanım aracım var, ben de ses sistemi yaptırdım ama çok da memnun kalmadım. orj teyp var üzerinde hala.

taktırdığım anfi ve hoparlörlerin iyi olduğunu düşünüyorum, en azından bu konuda ustama güveniyorum. DS18 marka anfi ve hoparlörler kullanıldı. anfi modelini hatırlamıyorum ama fiyat olarak 1250 TL civarı, önde 2 twitter, ön kapılarda 2 component, arka kapılar 2 coaxiel, 30 cm çift bobin massive subwoofer. özellikle SQL tabanlı bir sistem istedim ve müzik dinlemeyi sevdiğim için masraftan kaçınmadım. bana toplam 3000 TL'ye mal oldu.
Bass ağırlıklı müzik dinlemeyi sevdiğim için subwoofer biraz abartı gibi gelebilir, ama istediğim ses kalitesini alamadım. sese alışmak için biraz zaman geçmesi kulak aşinalığı gerekiyor biraz bekleyeyim, hoparlörler de burn-in sürecini tamamlasın bakalım dedim ama yine olmadı. basslarda zaman zaman gereksiz aşırı patlamalar ya da uğultular olabiliyor ve yüksek seste subda değil ama componentlerdeki bassta bozulmalar hissediyorum.

Problem nerede olabilir? acaba icon donanımdaki LG dokunmatik ekranların ses kalitesi nasıldır? 700 TL çerçevesi ile montaj dahil yapılabiliyor internette gördüğüm kadarıyla. direksiyondan kumanda bunda standart hali ile aktif oluyor mu ve asıl önemli olan ses kalitesinde iyileşme ne derece olur? yoksa yine JVC Pioneer Sony gibi bir müzik çalar mı daha başarılı olur?

Kısaca naçizane tavsiyeni beklerim
Teşekkürler

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Mr.Clio selamlar,

2013 joy donanım aracım var, ben de ses sistemi yaptırdım ama çok da memnun kalmadım. orj teyp var üzerinde hala.

taktırdığım anfi ve hoparlörlerin iyi olduğunu düşünüyorum, en azından bu konuda ustama güveniyorum. DS18 marka anfi ve hoparlörler kullanıldı. anfi modelini hatırlamıyorum ama fiyat olarak 1250 TL civarı, önde 2 twitter, ön kapılarda 2 component, arka kapılar 2 coaxiel, 30 cm çift bobin massive subwoofer. özellikle SQL tabanlı bir sistem istedim ve müzik dinlemeyi sevdiğim için masraftan kaçınmadım. bana toplam 3000 TL'ye mal oldu.
Bass ağırlıklı müzik dinlemeyi sevdiğim için subwoofer biraz abartı gibi gelebilir, ama istediğim ses kalitesini alamadım. sese alışmak için biraz zaman geçmesi kulak aşinalığı gerekiyor biraz bekleyeyim, hoparlörler de burn-in sürecini tamamlasın bakalım dedim ama yine olmadı. basslarda zaman zaman gereksiz aşırı patlamalar ya da uğultular olabiliyor ve yüksek seste subda değil ama componentlerdeki bassta bozulmalar hissediyorum.

Problem nerede olabilir? acaba icon donanımdaki LG dokunmatik ekranların ses kalitesi nasıldır? 700 TL çerçevesi ile montaj dahil yapılabiliyor internette gördüğüm kadarıyla. direksiyondan kumanda bunda standart hali ile aktif oluyor mu ve asıl önemli olan ses kalitesinde iyileşme ne derece olur? yoksa yine JVC Pioneer Sony gibi bir müzik çalar mı daha başarılı olur?

Kısaca naçizane tavsiyeni beklerim
Teşekkürler

ah be hocam ya, allah sana o ürünleri satan ustanın heleki o rakamı alan ustanın ettiğini bulmasını dilerim, hocam piyasa git gide çakal doldu, artık şaka gibi, sizi aldığınız ürünle ilgili çok üzmek yerden yere vurmak istemem ama:

forxmiş,massivemiş,qlinemış,jamesonmuş,mac audiomuş, ds18miş, bu markaların tamamı yok yani böyle bir global ürün yok bunların hepsi merdiven altı çarçakalca Türkiyeden bildiğin dünkü montajcı (sakın eğitimli vs sanmayın) adamlarca Çinde birkaç merdiven altı firmayla ortaklaşarak getirilen 50tlye maal edililip kaliteli JL Audio 1000tlmi bizde buda kalite deyip 750tl isteyelim denilen ürünler.

hocam komponentinde tweeter 1.38inch görünüyor, kaç tane PEI tweeterlı component var yeryüzünde 1.38inch ölçüsünde 1.38inch 3.5cm eder neredeyse midrange boyutunda tweetermı olur

http://www.kuzeymarket.com/detay.php?urun_id=3770

onu geç anfilerine bakalım, adam 4 x 305rms .(gerçek watt) anfi değeri vermiş hemde 0.05thd değeriyle :) hocam böyle bir stereo anfi ne kadara satılır biliyormusun gerçek olsa? tahminim minimum 10000tl :)

http://www.kuzeymarket.com/detay.php?urun_id=3855

Alpine F6 it gibi anfi diyoruz zavallı 150rms x 4 kanal o bile 2500-3000tl ki arada 2 katından fazla fark var.

massive yibe bir nebze eh, elinizdeki sub portlu kabindeyse muhtenelen oda atmasyondur aynı piyasadaki kabinlerin %99.9 gibi portu uydurmasyon at bir 10cm boru olsun bitsin. tavsiyem portluysa portu sağlam birşey ile geçici kapatın bir görün ses kalitesi değişiyormu.

bu ürünleri bunu monte eden arkadaşa iade edip ondan farklı ürünler temin etmek mümkünmüdür? başka neeleri var diyecemde sormaya korkuyorum :(

fatihg

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhaba tekrar,

aslında el işçiliği olarak son derece memnun kaldım kendisinden, ama ürünler olarak çok bilgim olmadığında değerlendirme yapamadım malesef, kendisine güvenmek zorunda kaldım o konuda. bahsettiğin değerlerin de ne ifade ettiğini pek anlamıyorum ne yazık ki

Yapım aşamasından bazı fotolar:
https://image.ibb.co/dJUqiG/Whats_App_Image_2017_04_20_at_16_22_15.jpg
https://image.ibb.co/dAvwOG/Whats_App_Image_2017_04_20_at_16_22_23.jpg
https://image.ibb.co/mw2Xxb/Whats_App_Image_2017_04_20_at_16_22_25.jpg
https://image.ibb.co/daGEAw/Whats_App_Image_2017_04_20_at_16_22_37.jpg
https://image.ibb.co/kSiGOG/Whats_App_Image_2017_04_20_at_16_22_40.jpg

kendisinde yine örnek verdiğin sitedeki gibi magton var, üst seviye olarak da focal var (focal'in fiyatı daha yüksek haliyle), başka markalar da vardır illaki ama hatırlamıyorum.

ürünleri değiştirelim desek yine ek maliyet ve işçilik. kabinin portunu kapatmak için bişeyler düşüncem bakalım, umarım faydası olur uğultuya, ya da sadece subwooferı değiştirebilirim.
şu anki hali ile teybi değiştirsem nasıl bir sonuç alırım acaba aslında daha çok bunu merak ediyorum. LG dokunmatik ekranlı olanların ses kalitesi hakkında bilgin var mı? üst donanımlarda da olduğu için ve direk kumanda ile uyumlu olduğu için çekici gibi geliyor bana. ama bir sony ya da pioneer ın ses kalitesi daha iyi olur gibi de geliyor.

bir de anlamadığım nokta, ev için ya da bilgisayar için çok daha düşük maliyetle çok güzel ses alınabilecek sistemler kuurlabiliyorken ya da hazır alınabiliyor iken, bu iş otomobile gelince neden bu kadar pahalı? 300-500 TL ye çok güzel 2+1 5+1 ses sistemi temin edilebiliyor. iş otomobile gelince neredeyse bunun 10 katına mal oluyor. bilmediğimiz anlayamadığımız ne var acaba?

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
işçiliği fena değil öyle usta boyutunda değil ama çoğu köşedeki kasap tunerlardan iyi en azından, çoğu firma bass reflex kutusunu traşlayarak hoparlör takarken bu adam o el kadar kutudaki hava/litre yetmez kapıdan yararlanmak lazım deyip adam gibi söküp mdfden güzelce kasnak yapmış.

taktığı komponent yine dediğim sınıflar içersinde yani pek bilinmeyen türk/çin ortaklığı.

yalıtımı eh seviyesinde gönül isterdiki adam gibi iç sacı yapsın sonra plastik döşemenin oturduğu kısım artık döşemenin içini yapsın ama kestiği fatura nedir bilmediğim için yorum yapamıyorum.

benim tesisatçım hoparlörünüzün arkasında düşen kapının dış sacına , döşemenin oturduğu iç sacına + döşemnin iç yüzeyinin tamamına yalıtım yaptı buna 450tl aldı ona göre pay biçin.

benim size tavsiyelerim şöyle:

1) teypler artık jelatinli değil adam istese rahatça geçici takmalık söker takar yada illa bir ikinci el vs duruyordur kenarda, anfinize geçici olarak kaliteli pioneer,sony ,jvc,kenwood gibi tanıdık marka teyp taksın fark oluyormu not edin.

2) teyp ile beraber başka kaliteli yine sony,kenwood vs gibi anfi takın deneyin teyp + anfi ile nsl fark oluyor bakın tartın.

3) subwooferın deliğini kesinlikle kapatın dediğiniz gibi homurtu oluyorsa zaten yanlış port çap yada uzunluğa sahip olduğunun bariz göstergesidir, adam normal abi portlu homurdar diyecekte sen aldırış etme anlatması çok uzun hikaye :) direk deliği kapat öyle dene (bu anfideki gainleri biraz açmak gerektirebilir)

matchmaker

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba bu işten uzman olduğunuz kesin.. MaşaAllah güzel güzel anlatıyorsunuz

ben yazılarınızdan kısaca şunu anladım uygun ama etkili bir değişim istiyosak (ki elbette ) ve blututtan da vazgeçemiyorsak linkte verdiğiniz teyp tek başına çok şeyi değiştirebilir görünüyor doğru mudur?

belki ilave olarak önlere tweeter da konabilir

bluetoothlu teyp: