Clio 4 - Ses Yalıtımı

Van Gogh

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba Arkadaşlar,

2012 Model Clio 4 bir araca sahibim. Malumunuz olurki bizim araçlar ses konforu konusunda pek tatmin edici değil. Gerek yol sesi, gerek trim sesi ve gerekse başka değişkenlerden kaynaklı rahatsız edici sesler zamanla insanın canını sıkabiliyor.

Forum içerisinde yer alan ses yalıtımı ile ilgili neredeyse tüm başlıkları okudum, anladığım kadarıyla daha çok bireysel çözümler sunulmuş. Kısmetse Kurban Bayramında yaklaşık 4000 kilometrelik mesafe katedeceğim ve bu yol sesleri ile bu mesafeyi katetmeye niyetim yok.

Ses yalıtımı ile ilgili vakti zamanında bu işle ilgililenen bir firmadan fiyat için bir rakam almıştım ve yaklaşık 1000 TL'ydi. Bu rakam benim için oldukça cömert. Araç içerisindeki trim sesleri, hoparlör kısımlarından gelen cızırtılar, yol sesi ve kapı içlerinin boş olmasından kaynaklı sesler için kendimin yapabileceği çözüm önerileriniz mevcut mudur? İtina ile önerilerinizi uygulayacağım kısmetse.

Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkür ederim.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
açıkcası hocam aranızda bu konuda en kıl/pimpirikli tiplerden biri benim ve hepinizden çok daha fazla sürüyorumdur (yılda 60-70bin km) diyeceğim şu yıllardır (6 sene) kaç clio 4üm oldu şirket aracı uygulamadığım müdahale kalmadı hepside çok vasat sonuç verdi.

şu an kullandığım ve bir önceki aracımda komple baştan aşağı, kaput,4 kapı + bagaj,bagaj zemini cadence ses yalıtım malzemesi var (würthtünden tutun focal bam xl'den en kralını kullandım zerre farkı yok paranızı çöpe atmayın) evet titreşim azaldı ama konforum artımı? asla

azalan titreşim ile azalan yol sesi ile daha kötü bir sonuç aldım çünkü aracın en kıl eden rüzgar sesine sonuçta birşey yapmamış oldum ve daha kolay fark edilir hale getirdim bununla beraber motor ve turbo seside arttı (arttı derken daha belli oldu) ve gerçekten dahada konforum azaldı.

şahsi fikrim hiç ama hiç vakit kaybetmeyin yorulmayın ne silikonlu spreyler kaldı,ne alt taban yaltımı, ne komple araç yalıtımı denemediğim maalesef yırtınsakta fransız çağada atlasa almanın 20 sene önce başardığı olmuyor olamıyor..

Van Gogh

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hiç bulaşmamak gerek desenize. Açıkçası umutluydum bir nebze konforu arttıracağına dair ama dediğiniz gibi rüzgar ve motor sesi daha belirginleşiyorsa teoride bir faydası olmamış oluyor.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bence aracın kendi kondisyonuna ve kendi iç trimine bir müdale daha yerinde olur

1) lastikler yaşlandıkça sertleşirki ztn fabrikasyon seri sert,1.5dci 90hp serisi ise lastikleri 205/55/16 goodyear efficiency grip (4 olluklu versiyonu) ile değiştirebilirsiniz bu hatrı sayılır derece aracı yumuşatacak konforu süspansiyonel anlamda artıracaktır araç daha iyi sönümleyecek ve titreşimler azalacak

2) hakkınız olan bazı kronik sorunlar var bedava talep edebileceğiniz

a) viraj denge çubukları kusurlu ve sürekli yağlanma istiyor, yağlanmasını talep ediniz direk o tümseklerde kötü yollarda gacurt gucurt yaylı yatak sesleri gidecektir

b) direksiyon kutusu lönk lönk altdan süspansyiondan ses yapıyorsa değişimi yine garanti kapsamında araç garanti dışıda olsa sanırım geçerli olmalı diye biliyorum,değişimi ciddi fark yapacaktır

c) bagaj kapağından ses geliyor ise ona bir sprey sıkıyorlar çok basit ama etkili onu yapın

2)araç içi trim parçalarına ve cam fitillerine etrafına sıçratmayacak şekilde bir peçete vs tutarak /koruyarak (etrafını) silikonlu sprey sıkın hatta kapı menteşelerinede sıkın

3) bazı iç parçalar var ses yapan,pandizotu iyice sıkı yapmak için kauçuk bir destek atabilirsiniz, koltukların kılıflarının fermuarı koltuk arkalarında en altda tabanda onları bantla sarın, arka bagajdaki yol yardım kiiti yine gevşek ve ses yapabilen bir parça onuda birşeyler sıkıştırarak gerebilirsiniz.

bunlar ufak,kolay ve ucuz müdaleler deneyebilirsiniz,araç garantisi bitmiş olsada (bitmişmi bilmiyorum) genelde renault bayiileri servise gelen müşterilerine baya yardımsever sizin araçta hatırlıyorum en son renaulta dpf için gitti bence size her türlü yardımcı olurlar deneyin

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sonuçta b sınıfı bir araç mayası bozuk yani ama bazı küçük müdaheleler işe yarayabiliyor.mesela benim en gıcık olduğum yani yağmurlu havalardaki tekerin şu sıçratma sesi, suyun davlumbazlara çarpma sesi ve kumlu hafif çakıllı biyerden geçerken sıçrayan kumun plastik davlumbaza çarpma sesi.

Bunun için ön davlumbazları söküp araca bakan kısmına büyük parçaların ortalarına bituself ve yalitim süngeri yapıştırdım.daha sonra 4 teker davlumbazına döşemediysen aldığım azcık kalın siyah döşeme kumaşını ballyle yapıştırdım.kumaş keçe gibi davlumbaza çarpan malzemeleri sesizleşrirdi.böylece o saçma seslerden kurtuldum hem maliyeti az hem faydalı.ayrıca arka bagaj kapağı takozlarını ayarlı olan megane 2 kaput takozuyla değiştirdim bagaj boşluğu sesi gitti.

AST

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Slm bu ses sorununu çözeceğini düşünmüyorum benimde aynı ses sen dolayı 6yada 7 kere işlem gördü fakat çözülmedi mahkemeye verdim misli ile değişim kararı çıktı dosya Yargıtay’a gitti ve fabrikasyon ayıplı mal olduğunu onadı

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sonuçta b sınıfı bir araç mayası bozuk yani ama bazı küçük müdaheleler iÅŸe yarayabiliyor.mesela benim en gıcık olduÄŸum yani yaÄŸmurlu havalardaki tekerin ÅŸu sıçratma sesi, suyun davlumbazlara çarpma sesi ve kumlu hafif çakıllı biyerden geçerken sıçrayan kumun plastik davlumbaza çarpma sesi.

Bunun için ön davlumbazları söküp araca bakan kısmına büyük parçaların ortalarına bituself ve yalitim süngeri yapıştırdım.daha sonra 4 teker davlumbazına döÅŸemediysen aldığım azcık kalın siyah döÅŸeme kumaşını ballyle yapıştırdım.kumaÅŸ keçe gibi davlumbaza çarpan malzemeleri sesizleÅŸrirdi.böylece o saçma seslerden kurtuldum hem maliyeti az hem faydalı.ayrıca arka bagaj kapağı takozlarını ayarlı olan megane 2 kaput takozuyla deÄŸiÅŸtirdim bagaj boÅŸluÄŸu sesi gitti.

renault servislerinde zaten uzun süre 2012-2014 yılları arası bagaj sesi çözümü menteşeye özel bir damla uygulamak ama dahası dediğiniz gibi ayarlı takoz takmaktı.

sagaya

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
açıkcası hocam aranızda bu konuda en kıl/pimpirikli tiplerden biri benim ve hepinizden çok daha fazla sürüyorumdur (yılda 60-70bin km) diyeceğim şu yıllardır (6 sene) kaç clio 4üm oldu şirket aracı uygulamadığım müdahale kalmadı hepside çok vasat sonuç verdi.

şu an kullandığım ve bir önceki aracımda komple baştan aşağı, kaput,4 kapı + bagaj,bagaj zemini cadence ses yalıtım malzemesi var (würthtünden tutun focal bam xl'den en kralını kullandım zerre farkı yok paranızı çöpe atmayın) evet titreşim azaldı ama konforum artımı? asla

azalan titreşim ile azalan yol sesi ile daha kötü bir sonuç aldım çünkü aracın en kıl eden rüzgar sesine sonuçta birşey yapmamış oldum ve daha kolay fark edilir hale getirdim bununla beraber motor ve turbo seside arttı (arttı derken daha belli oldu) ve gerçekten dahada konforum azaldı.

şahsi fikrim hiç ama hiç vakit kaybetmeyin yorulmayın ne silikonlu spreyler kaldı,ne alt taban yaltımı, ne komple araç yalıtımı denemediğim maalesef yırtınsakta fransız çağada atlasa almanın 20 sene önce başardığı olmuyor olamıyor..

Timur hocama katılıyorum.Çok çok fark beklememek lazım,çünkü bir yeri yaparken bu seferde başka bir yerden ses almaya başlıyorsunuz,sonu yok gibi.Ama ben kapı içi yalıtımından memnunum en azından ses sistemi için faydalı oldu.Birde bagaja yapılan ve arka koltuk altına kadar uzanan yalıtım arkadan gelen bazı sesleri kestiğini düşünüyorum.Ben ayrıca bagaj kapağı pandizotunu sökerek bagaj kapak sacına da uygulama yaptım ve tabii bagaj takozlarını değiştirdim. Ama bunları yaptık dan sonra motor sesini daha fazla duymaya başladım:).Bunun içinde ön cam altı silcek bölümünü komple yalıtım yaptım.Ama bence en büyük fark motor bölümüyle-kokpit arasına yapılacak yalıtımla bi nebze sağlanabilir.

Van Gogh

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Aracım 2012 model, yaklaşık 125000 kilometrede, ben ikinci sahibiyim ve maalesef garantisi yok. 6 yaşında ve bu kilometredeki bir araç için aslında bir kısım seslerin olması normal fakat araç içi konforu etkilediği için bir takım sorunlara müdahale edebilmek konfor için yarar sağlar diye düşünüyorum. Öncelikli olarak yapmayı düşündüklerim şunlar;

- Lastik Değişimi - Çok anladığım bir konu değil fakat lastiklerim halk tabiri ile bitmemiş olsa da sertleştiği bir gerçek. Sanırım 4 mevsim lastik oldukları için böyle olması da makul olanı. Bunların değişimi ile Mr.Clio hocamın bahsettiği konforu sağlayabilirim.
- Kapı İçleri - İçerisine ses yalıtımı için malzeme alıp, yapıştırmayı düşünüyorum. Bununla ilgili burada açılan konuları okumuştum, bir nebze de olsa işe yarıyor dışarıdan gelen gürültüler için. Belki hoparlörlerden gelen sesi iyileştirip, cızırtıları da giderebilir.
- Cam ve Kapı Lastikleri - Maalesef kimi zaman bu lastikler yerinden çıkabiliyor, sanırım gevşemişler ve tutunma özellikleri kaybolmuş. Bu lastikleri değiştirdiğim zaman ses konusunda bir fayda sağlar mı emin değilim ama değiştirmek iyi olacaktır.
- Trim Sesleri - Gösterge panelinden, cam açma-kapama modülünden, vites kutusunu çevreleyen parçadan, gösterge panelinden ve multimedya konsolundan gelen sesleri bir yapıştırıcı vasıtası ile giderebilirim. Bu seslerden kurtulmak bile başlı başına bir konfor sağlayabilir.
- Bagaj Pandizotu - Her ne kadar ipler ile bagaja bağlı olsa da bozuk yollarda veya hafif tümseklerde pandizottan sesler gelebiliyor, bir şekilde bu sesleri de kesebilirim sanırım.
- Bagaj Zemini - Esasında buranın içerisine de ses yalıtım malzemelerinden yapıştırmayı düşünüyorum, belki bir nebze fayda sağlayabilir.

Mr.Clio hocamın serviste düzeltebilirler dediği sorunları ben ücretsiz düzelteceklerini düşünmüyorum fakat bir arayıp, soracağım. Umarım düzeltirler.

Şu an aklımda olan kısımlar buralar. Eklemek isteyeceğiniz kısımlar ve önerileriniz olursa lütfen belirtin. Ek olarak ses yalıtım malzemesi konusunda önerilerinizi de bekliyorum.

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Trim sesleri için faber castell sakız bant kullan kırtasiyelerde var.tıkırdayan her parçayı söküp uygun yerlere bu banttan yapıştır.