Clio 4 Yakıt tüketimim

Sgn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sizce sorun nerede olabilir acaba? tüm sürüş yöntemlerini denedim. olmuyor. devirlide aynı, devirsizde. hemde uzun yolda yakıyorum 6 civarı :(

Uzun yolda 6 lt yakması için ortalama 140-150 ile gitmeniz lazım tahminimce. Yolun durumu da önemli tabi eğer yola çıktığınız yer ile varış noktanız arasında büyük rakım farkı var ise yani çoğunlukla yokuş çıkmış iseniz ancak bu kadar yüksek bir değer çıkabilir. Ben hız sabitleyici kullanarak yolun durumuna göre 90-120 arası gittiğimde uzun yolda 4 - 4.5 lt / 100 km civarı tüketimim oldu. Şehir içi tüketim bulunduğunuz şehre göre çok farklı olabilir. Örneğin İstanbul'da yoğun trafiğin olduğu bir semt ile çok az aracın olduğu Yozgat'ın bir ilçesindeki tüketim değerlerini karşılaştırmak anlamsız olur.

drmgedikbas

Mete Gedikbaş
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Dci ile ilgili ortalamaya şaşırdım valla arkadaşlar yaa it gibi bastığımda bile capturla 5.3 üzerine çıkamadım burada da yazmıştım "4 kişi full bagaj ve arka boşluk otobanda 132-180 arası değişken ve öncesi ile sonrası 108-110 km". Ani hızlanmalar yavaşlamalar mı yapıyorsunuz?

Sgn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eğer 90 km/h civarı bir hızla gidilirse uzun yolda 3 - 3.5 lt gibi bir değer yakalanabilir ama 100 km/h hele ki 120 km/h hızın üstüne çıktığımda tüketim aşırı artıyor. Yalnız şöyle de bir durum var ben aracımı geçtiğimiz Aralık ayında aldım. 2 kez uzun yola çıktım ikisinde de hava aşırı rüzgarlı idi. Birde araç 75 bg lik dci olduğundan gücün yetersiz kalmasından dolayı yüksek hızlarda tüketimi ciddi derecede artırıyor diye düşünüyorum.

Chosen

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Uzun yolda 6 lt yakması için ortalama 140-150 ile gitmeniz lazım tahminimce. Yolun durumu da önemli tabi eğer yola çıktığınız yer ile varış noktanız arasında büyük rakım farkı var ise yani çoğunlukla yokuş çıkmış iseniz ancak bu kadar yüksek bir değer çıkabilir. Ben hız sabitleyici kullanarak yolun durumuna göre 90-120 arası gittiğimde uzun yolda 4 - 4.5 lt / 100 km civarı tüketimim oldu. Şehir içi tüketim bulunduğunuz şehre göre çok farklı olabilir. Örneğin İstanbul'da yoğun trafiğin olduğu bir semt ile çok az aracın olduğu Yozgat'ın bir ilçesindeki tüketim değerlerini karşılaştırmak anlamsız olur.

cevabınız için teşekkür ederim. her hafta başı İstanbul-Sakarya her hafta sonu yine Sakarya-İstanbul yapıyorum aracımla. 1.5 Dci Joy aracım 75bg. Eco modu yok aracımda ama değerlerde en az 5.8 ' i gördüm ben ve şu an 7000 kmde. Geçtiğimiz eylül ayında almıştım bende aracımı. Servise mi götürmeliyim sizce? :( Sakarya'ya giderken genelde 130km ile gidiyorum.. Bazen 140-160 ı gördüğüm oluyor ama nadiren tabi ki. Ortalama 120-130 ile gidiyorum.

drmgedikbas

Mete Gedikbaş
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Eğer 90 km/h civarı bir hızla gidilirse uzun yolda 3 - 3.5 lt gibi bir değer yakalanabilir ama 100 km/h hele ki 120 km/h hızın üstüne çıktığımda tüketim aşırı artıyor. Yalnız şöyle de bir durum var ben aracımı geçtiğimiz Aralık ayında aldım. 2 kez uzun yola çıktım ikisinde de hava aşırı rüzgarlı idi. Birde araç 75 bg lik dci olduğundan gücün yetersiz kalmasından dolayı yüksek hızlarda tüketimi ciddi derecede artırıyor diye düşünüyorum.

O 75 bglik motorlara nalet olsun zaten yeaa beni de clioda hayattan soğutmuştu :-(

renac

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Petrolofisi Pocell indirimi ile 4.93 TL'den aldığım benzin ile 1000 km. (700 km. ş.d. - 300 km ş.i.) yol gittim. Tüketilen yakıt: 56.5 lt. Bu durumda kilometrede 28 kuruş yakmış oluyor. Araç bakımdan yeni çıktı, yağı suyu filitresi değişti. TCe 0.9, hız 100-110 km arası

Sgn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
cevabınız için teşekkür ederim. her hafta başı İstanbul-Sakarya her hafta sonu yine Sakarya-İstanbul yapıyorum aracımla. 1.5 Dci Joy aracım 75bg. Eco modu yok aracımda ama değerlerde en az 5.8 ' i gördüm ben ve şu an 7000 kmde. Geçtiğimiz eylül ayında almıştım bende aracımı. Servise mi götürmeliyim sizce? :( Sakarya'ya giderken genelde 130km ile gidiyorum.. Bazen 140-160 ı gördüğüm oluyor ama nadiren tabi ki. Ortalama 120-130 ile gidiyorum.

Araçlarımız aynı hocam ama sizin yakıt değerleriniz benim araca göre yüksek. Yalnız şöyle bir fark var ben aracı 2. el olarak satın aldım. Aldığımda araç 44 bin km de idi. Bu kadar fark olmaması gerektiğini düşünüyorum ama vaktiniz var ise içinizi rahatlatması açısından servise göstermenizin faydası olacaktır diye düşünüyorum.

Sgn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
O 75 bglik motorlara nalet olsun zaten yeaa beni de clioda hayattan soğutmuştu :-(

90 bg lik olan dci hiç kullanmadım ama ben 75 bg lik motorun şehir içi performansından gayet memnunum açıkçası. Tek sorun dediğim gibi uzun yolda yüksek hızlara çıkıldığında yakıt tüketiminin aşırı yükselmesi. Bundan önce hep hurda niteliğindeki araçlar kullandığımdan bu motor bana gayet yeterli geliyor şimdilik :)

karacan

Taylan AYDIN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

servise gitmeden önce bir deneme yapabilirsiniz. sonrakii yolculuğunuzda (yağmursuz bir gün) otobana çıkınca ortalamayı sıfırlayın ve 80-90 km arasında seyir yapın şayet ortalama 4 üstündeyse servise gidin. tahminim rüzgar şiddetli değilse 3.5-3.7

Son düzenleme: