Clio4 1.5 dci yakit tuketimi

kermit133

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamlar

Yeni aracınız hayırlı olsun. kazasız, belasız, iyi günlerde kullanın.
Benim aracım 1.5 dcİ 75 bg, Bu 3.7 ortalamaları nasıl yapılabiliyor anlamıyorum. Hangi hızda, hangi devir aralığında kullanıyorsunuz. Ben ortalamayı uzun yolsa 4.6 nın altına düşüremedim. Şehir içinde de ortalama 5-5.1 yakıyorum.

kuzgun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
5.1 altına düstüğünü görmedim...su an 6.8 lt....bu bile bence cok iyi...ama 3.7 filan uc noktalar....istanbul trafiğinde imkansız

solidgrind

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Haftasonu Ankara 'dan Bolu-Gölcük 'e gittim. Gidiş dönüş toplam 409 km tuttu. Otobanda genel olarak aracı 110-120-130 gibi hızlara sabitleyerek kullandım. Yakıt tasarrufu yapmak için pek bir çabam olmadı. ECO modunu nadiren kısa süreliğine açtım. İki kişiydik ve bagajda da çok birşey yoktu. Neyse sonuçta yakıt ortalamam 4.9lt çıktı. Toplam 20.3 lt benzin harcandığı yazıyordu. Bu da km 'de yaklaşık 17 kuruş ve toplamda da 70 liraya gidip gelmem anlamına gelir ki gayet iyi olduğunu düşünüyorum. Arabamı şimdi daha da çok sevdim:eyv

Arkadaşlar bugün Ankara-Nallıhan Kuş Cenneti arası gidip geldim. Eco modu açık, klima hep 2-3 kademe açık ve 18 derecede, yolun yarısı hız sabitleme ile 100-120 km hızla geçti. Toplam 267 km yol, 4.2lt ortalama, harcanan yakıt 11.4lt tutmuş. Şehir içinde 5lt 'nin altına inemediğim için çok memnun kaldım.:eyv

Gorekem

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende şehir içi şuan 4.9 litre yakıyorum. Ara sıra sağlam gazladığım oluyor. 1.2 arabadan 1.5 90 bg geçince biraz tadını çıkarayım diyorum hihi

solidgrind

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
4.9 bence çok iyi. Ben şehir içinde o değerlere ulaşamadım çünkü hem şıkışık trafikte çok kalıyorum, hem trafik açıldığı ya da alan gördüğüm anda köklemeden duramıyorum, hem de eco modunu açmıyorum. Ama biraz dikkatle çok iyi değerler yakalanabilir. Dediğiniz gibi ben de gazlıyorum, zaten az yakıyor daha ne uğraşacağım diyerek.:D Ama şehir dışına çıkınca da, aracın ne kadar az yakabildiğini de görmek istiyor insan:eyv

Gorekem

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
4.9 bence çok iyi. Ben şehir içinde o değerlere ulaşamadım çünkü hem şıkışık trafikte çok kalıyorum, hem trafik açıldığı ya da alan gördüğüm anda köklemeden duramıyorum, hem de eco modunu açmıyorum. Ama biraz dikkatle çok iyi değerler yakalanabilir. Dediğiniz gibi ben de gazlıyorum, zaten az yakıyor daha ne uğraşacağım diyerek.:D Ama şehir dışına çıkınca da, aracın ne kadar az yakabildiğini de görmek istiyor insan:eyv

Uzun bekleyişlerde Start Stop 'un etkisi büyük oluyor. Burası küçük bir şehir olmasına rağmen ışıklar fazla ve dakikası uzun. Aynı durum bende de var nasılsa az yakıyor diyip pek dikkat ettiğim söylenemez doğrusu. Uzun yolda aşırı ekonomik bir motor. Özellikle hız sabitleyici ile 110 km hızda. :bravo

zeyno

Bayan Üye
Bilgi Girilmemiş
hangi araç olursa olsun, bu tarz bilgileri verirken ortalama hız,il,uzun yol kısa yol gibi bilgileri vermek gerekiyor. Yoksa trafik yoğunluğu az olan bi şehirle, istanbulda trafikte olan aynı 2aracı kıyaslamak hiç doğru değil. İstanbulda 20km hız ortalamasıyla yakıt ortalamam 6litreyken, İstanbu-Keşan 4.6, İstanbul-Adana 4.1e kadar iniyor. 110km sabit hızla. Keyifli forumlar

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bence bu tür verileri verirken daha detaylı bilgi şart

ben 1000km yaptğımın, ortlama 3.7lt yaktığımında fotosunu paylaşabilirim

şehiriçinde abanıp, soğuk motorla klima açık 8.9lt yaktığınıda foto paylaşabilirim!

özetle nerde ne koşullarda yaktık arkadaşlar? 90 sabit hızda babamın 2.0cdti 160hp otomatik insigniasıda 4.4lt yakıyor.

benim için real ve genel olanı önemli.

şehiriçinde mantık çerveçevesinde ortlama trafikte sürdüğümde ortlamam sayacı öncesinde sıfırladım ise 6.5lt civarı, altını gördüğünü söylüyorsanız şehir içi olsada trafiksiz ortamdasınız demektir.

90 sabtde 3.6-3.8 arası

120de 4.8-5.0 civarı

130da 5.6 civarı yakıyorum

araç 1.5 dci 90 edc

bu değeler hemen hemen bünyemizde bulunan 30 küsür 1.5 dci clio 4 dde aynı kimse kalkıp ooo yok öyle birşey vs çekmesin kimseninki okunmuş yada özel yapım clio 4 değil :)

hittheroadjack

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
90 sabtde 3.6-3.8 arası

120de 4.8-5.0 civarı

130da 5.6 civarı yakıyorum

araç 1.5 dci 90 edc

bu değeler hemen hemen bünyemizde bulunan 30 küsür 1.5 dci clio 4 dde aynı kimse kalkıp ooo yok öyle birşey vs çekmesin kimseninki okunmuş yada özel yapım clio 4 değil :)

130 civarındaki yakıt biraz fazla geldi bana, ben geçen sakarya'ya gittim geldim, 140-150 km arasında eco modu kapalı ve klima hep 1-2 derece açıktı, 5.1 gibi bir ortalama rakam geldi...
otomatik vitesten dolayı mı bu kadar fark oluyor acaba..?