Clio4 1.5 dci yakit tuketimi

meydey

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1.5 İCON hb şehiriçi güncel ortalamam: yer mersin, tüketilen yakıt 11.6 lt alınan mesafe 305 km, ortalama tüketim 100 km de 3.7 lt ortalama hız 35 kmh. mazot lt fiyatı 4.160 tl.

km de 158 kuruş yakmışım

dunkof

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Gerçekten bir şehir içi var bir şehir içi var, mersin Hem sıcak hem düz Hem trafik az.

meydey

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Gerçekten bir şehir içi var bir şehir içi var, mersin Hem sıcak hem düz Hem trafik az.

aynen hocam katılıyorum kateddiğim mesafede yokuş yok sayılır ve de sıcak şehir olmasıde etken tabi

Sing_a_song

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba Eylul ayinda 2013 clio 4 1.5 dci 90 hp S&S manuel dizel 51.000 km de arac aldim.

Aldigimda ekranda 5.5/100 yaziyordu. Kullandiktan bir sure sonra degerleri sifirladim.
Arac suan 52010 kmde,
Ortalama 7.2/100 gorunuyor.

Hep kisa mesafe kullaniyorum 5 km gidis, 5 km gelis, nadiren saga sola gidiyorum.(5 km yolu max 20-25 dk.da gidiyorum, ahım şahım trafik de yok yani) Dogru duzgun klima acmadim veya yuksek hizda kullanmadim. Eco mod ve S&S acik ve vites gecislerinde 2000 deviri gecmemeye ozen gosteriyorum.

Forumdaki ve cevremdeki dizel kullananlarin degerlerine gore benim yakit tuketimim asiri fazla gorunuyor.

Sizce nerde hata yapiyorum?

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba Eylul ayinda 2013 clio 4 1.5 dci 90 hp S&S manuel dizel 51.000 km de arac aldim.

Aldigimda ekranda 5.5/100 yaziyordu. Kullandiktan bir sure sonra degerleri sifirladim.
Arac suan 52010 kmde,
Ortalama 7.2/100 gorunuyor.

Hep kisa mesafe kullaniyorum 5 km gidis, 5 km gelis, nadiren saga sola gidiyorum.(5 km yolu max 20-25 dk.da gidiyorum, ahım şahım trafik de yok yani) Dogru duzgun klima acmadim veya yuksek hizda kullanmadim. Eco mod ve S&S acik ve vites gecislerinde 2000 deviri gecmemeye ozen gosteriyorum.

Forumdaki ve cevremdeki dizel kullananlarin degerlerine gore benim yakit tuketimim asiri fazla gorunuyor.

Sizce nerde hata yapiyorum?

Kisa mesafe tuketimi cok arttiriyor.2.si yolda trafik olmasa dahi dur kalka neden olan ara yollar kesisimli yollar da yakiti artttiriyor.yola ciktiktan sonra hiziniz ve vites ne kadar sabit kaliyorsa o kadar yakit dusuyor.hiz ve vites ne kadar degisiyorsa o kadar yakit artiyor.

Sing_a_song

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kisa mesafe tuketimi cok arttiriyor.2.si yolda trafik olmasa dahi dur kalka neden olan ara yollar kesisimli yollar da yakiti artttiriyor.yola ciktiktan sonra hiziniz ve vites ne kadar sabit kaliyorsa o kadar yakit dusuyor.hiz ve vites ne kadar degisiyorsa o kadar yakit artiyor.

Cevabiniz icin tesekkur ederim. Ilk mesajimda belirttigim gibi 5 kmlik yolu dur-kalklarla 20 dk.da gidiyorum. Belki kalkislarda ve vites gecislerinde gaza fazla yukleniyor olabilirim. (Manuel vites tecrubem fazla yok)

Bir de araci aldigimda Temmuz 2016 bakim faturasi vardi, bir sonraki bakim 60.000 de olacak.

O zaman aracta sorun yok, benim kullanmamda sorun var.

Tesekkurler.

meydey

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bakım yapıldıkttan sonra muhakkak düşecektir yakıtınız.birde vites oranlarını kısa tutun ekrandakı vites değiştirme sembolü çıktığında değiştirin mesela

Sing_a_song

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bakım yapıldıkttan sonra muhakkak düşecektir yakıtınız.birde vites oranlarını kısa tutun ekrandakı vites değiştirme sembolü çıktığında değiştirin mesela

Hocam vites araligini kisa tutuyorum ama hep trafik oldugu icin muhtemelen kalkislarda ve vites gecislerinde fazla gaza basiyorum :/

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Gaz pedalinin altinda yumurta varmis da kirilacakmis gibi gaza yedire yedire yavasca basin.

solidgrind

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracımı alalı 1 yıl olmuş. Güncel olarak, şehir içi çok sıkışık trafikte ECO modu açık 5 civarı ortalama yakalıyorum. Bu arada Ankara trafiğinin suyu mu çıktı bana mı öyle geliyor? İşe ya da eve ulaştığımda kutlama yapasım geliyorhehehehe