Clio4 1.5 dci yakit tuketimi

gokhan_05

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben de aracı alalı 2 hafta oldu. Aldıktan sonra depoyu doldurup 640 km yol yaptım (şehir içi ve rampalı yollar, bilen bilir pendik gözdağı civarı, %50 klima açık). Depoyu tekrar doldurdum 166 TL mazot aldı. Hesapladım yaklaşık 26 krş yapıyor. Bence gayet başarılı. Aracım 1,5 dci clio sport tourer joy.

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Ben de aracı alalı 2 hafta oldu. Aldıktan sonra depoyu doldurup 640 km yol yaptım (şehir içi ve rampalı yollar, bilen bilir pendik gözdağı civarı, %50 klima açık). Depoyu tekrar doldurdum 166 TL mazot aldı. Hesapladım yaklaşık 26 krş yapıyor. Bence gayet başarılı. Aracım 1,5 dci clio sport tourer joy.

Şehir içi klima açık ve yokuşlu bir güzergah için 5,8lt ortalamanız var... Çok da fena değil...

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
1.5dci sport tourer ile Ankara Side arası; cruise control 100km sabit hızla, klima açık, bagaj dolu ile ortalamam 3.7lt... üstelik buna torosları tırmanmak da dâhil... Bu yola, bu ortalama çok iyi... 520km yol yaptım ve daha yarım depoya bir en az 1 çentik daha var. Yani yarım depoya gelene kadar yaklaşık 100km daha yol gider. Daha ne olsun... kullandığım en ekonomik araba bu...

Son düzenleme:

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
1.5dci sport tourer ile Ankara Side arası; cruise control 100km sabit hızla, klima açık, bagaj dolu ile ortalamam 3.7lt... üstelik buna torosları tırmanmak da dâhil... Bu yola bu ortalama çok iyi... 520km yok yaptım ve daha yarım depoya bir en az 1 çentik daha var. Yani yarım depoya gelene kadar yaklaşık 100km daha yol gider. Daha ne olsun... kullandığım en ekonomik araba bu...
Çok güzel değerler [emoji106]

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Çok güzel değerler [emoji106]

Bence de gayet iyi... toroslar olmasa 3.5e kadar inerdi diye tahmin ediyorum...

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tekirdag -Izmir arasi klima full acik duble yollarda 110 km hiz ortalama tuketim 3.9 lt.masallah gayet iyi.anladim ki arac kisa mesafe ve asiri dur kalk sevmiyor .

ademsarac

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Selamlar.
Aracım clio sport tourer 1.5 dci otomatik 2016 model jant boyutu 205 45 17. Yaklaşık iki ay oldu alalı ilk zamanlar pek dikkat etmemekle birlikte ortalamam 5.5-7 civarıydı daha sonra dikkat ettim 5 lt’ye Kadar düşürdüm.
Uzun yolda çok merak ediyordum ne kadar yakıt tüketeceğini iki gün önce Bursa’dan ağrıya geldim bagaj full dolu ve ağır yük vardı ve üç yetişkin. Hızım malum yola göre değişti bazı yollarda 150 ile gittim bazı yollarda 80 ile gittim ama genelde 120-130’du hızım ve ağrıya geldiğimde ortalama yakıt tüketimim 5.6 idi. Bana epey bir çok geldi. Birde genelde hız sabitleyiciyi kullandım. (Şahsi fikrim bazı yollarda hız sabitleyici yakıt tüketimini arttırıyor sanki)

clawera

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
selamlar. araç 1.5 dci edc 90 bg. 14000 km.

yakıt alıp sıfırlıyorum şehir içi 5.8 lt klima kapalı hava soğuk sabah ve akşam çalıştırıyorum ve 10 + 10 km yol gidiyorum. yolun sadece 1 km si rampa çıkılıyor.

araç sürekli eco modda . sakin kullanıyorum. trafik durumu normal. ortalama hız 30 km. civarında.

sizce bu sarfiyat normal mi ?

amarulas

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

yakıt alıp sıfırlıyorum şehir içi 5.8 lt klima kapalı hava soğuk sabah ve akşam çalıştırıyorum ve 10 + 10 km yol gidiyorum. yolun sadece 1 km si rampa çıkılıyor.

araç sürekli eco modda . sakin kullanıyorum. trafik durumu normal. ortalama hız 30 km. civarında.

Normal tabikide soğuk havalarda ortalaması yükseliyor benimde edc var eco mod hep açık 28 binde şuan aracım mesela oturduğum ilçede gezince kafelere gitmek için toplamda 5km git gel filan motor ısınmadan stop ediyoruz böyle olunca 5.8 filan oluyo mesela başka ilçelere gidince 10-15 km civarı sabit 70 km filan ozaman 5 lt oluyo yazın izmirden antalyaya gittim full klima açık 90 tl yazdı yine aynı şekilde izmir/fethiye yaptım 65 tl yazdı yolun açıklığı değil hızın sabitliğine bağlışehiri içi frenelemeler ışıklar derken ortalama artar normaldır yani biraz dahayol yapın incektir bi 45 bin filan olsun ozaman koklamaya başlar

Aslında araba yazın klima açık olmasına karşı daha az yakıyo yazın benim max ortalamam 4.8 oluyoken kışın 6 lt bile çıktığı oluyor

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara

Ben dur kalk trafiğine giriyorum 7 8 km... akabinde çevre yolu kullanımı ve hız 90 km ile 18km yol gidiyorum. Hızım ortalama 35-38km... klima kapalı, zaten 4 derece altında kompresör çalışmaz açsanda... havalar da malum sabahları -3 0 derece civarında... Bu şartlarda ortalamam 4.6lt oluyor.

Opetten almıyorum o zaman ortalam 5lt'yi geçiyor. Total yada M-Oil'den alıyorum zira ikisinin de yakıtı aynı... shell de opet gibi çok yakıyor... PO biraz daha iyi opet ve shell e göre...

Bence aldığınız yakıtı değiştirin ve Total deneyin...