Clio4 1.5 dci yakit tuketimi

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Şimdi Hepsini okumadım ama en korkunç tüketimi ben yazacağım sanırım. Öncelikle ilk manuel aracım ve acemiyim. aracı çok devirli kullanmıyor olabilirim. hep kısa mesafe gidiyorum ve mevsimlerden de kış. bide yakıttan yakıta farkediyor diyolarlar en son Shell den fulledim ve sıfırladım. 220 km civarı gittiğimde şehir içi ortalama 7.5 8 civarı geziyor. sizce normal olabilir mi ? ilk aldığımda 9.5 bile gösterdi arabaya alıştıkça 7 yi filan gördü ama altını görmedi. en son 8 yazıyordu tekrar denemek için az önce yine sıfırladım.
Yol bilgisayarı 100--200km lerde çok değişken olur sıfırlama dan 500km kadar kullanın araca alıştıkça düşer tüketim

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Şehir istanbul hocam. Bol bol trafik bol bol dur kalk. Acemi olduğum içinde genelde çok kısa mesafeler. Birkere servis için ilçe değiştirdim gerisi hep tın tın 2 adım yerler.

O zaman 7-8 lt gayet normal... benim ortalama hiz 44km ve ortalama tüketim 4.3lt şu anda... sizin ortalama hızınızın 18 19 km olması lazım verdiğiniz rakamlarla...

Pollatt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba, bende araci alali 1 hafta oldu. Gittigim isyeri mesafesi gidis 5.5 km geliste 5.5 toplamda 11_12 km. 100 tl benzin almistim. 100 km ortalamasi 1 hafta boyunca en fazla 8.4 e dustu altina inmedi. Toplamda 100- 110 km mesafe almisim.

Bundan onceki hyundai getz 100km de 7- 7.5 gecmiyordu. Biraz garip geldi buradaki degerleri okuyunca.

Arabam 75.000 km de bakimi danirim 80 bin. Almadan once boya ve mekanik Expertiz vs yaptirdim temiz cikti ama yakit konusunda verim alamadim. Bir hafta erken belki takip ediyorum halen.

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Merhaba, bende araci alali 1 hafta oldu. Gittigim isyeri mesafesi gidis 5.5 km geliste 5.5 toplamda 11_12 km. 100 tl benzin almistim. 100 km ortalamasi 1 hafta boyunca en fazla 8.4 e dustu altina inmedi. Toplamda 100- 110 km mesafe almisim.

Bundan onceki hyundai getz 100km de 7- 7.5 gecmiyordu. Biraz garip geldi buradaki degerleri okuyunca.

Arabam 75.000 km de bakimi danirim 80 bin. Almadan once boya ve mekanik Expertiz vs yaptirdim temiz cikti ama yakit konusunda verim alamadim. Bir hafta erken belki takip ediyorum halen.

Dur kalk trafiği var ise ve ortalama hızınız 18km altındaysa bence gayet normal... ustelik araç kışın 3 km gitmeden ısınmıyor. Siz yolun yarısını soguk motorla gidiyorsunuz. Hatta soguk motor ile dur kalk trafiği tüketimi çok daha fazla arttırır...

Pollatt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Evet siz soyleyince baktim ortalama hiz 13 km gozukuyor. Artik hazirana uzun yol performasinda bu yazilan rakamlari goruruz ins. Yok canim kiskanmadim hicc 😂

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Evet siz soyleyince baktim ortalama hiz 13 km gozukuyor. Artik hazirana uzun yol performasinda bu yazilan rakamlari goruruz ins. Yok canim kiskanmadim hicc 😂

Ne yazık ki dur kalk trafiği böyle... katlanmak gerek yada toplu taşım en iyisi aslında ama ülkemizde çok yetersiz... ben tek vasıta yada aktarmalı metro ile gidip gelebilsem hiç arabamı kullanmam...

Pollatt

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Vallahi sabahlari kayinbabam ve esim yolumun ustunde onlarida birakiyorum yoksa otobusle gitmeye raziyim. Araba ile ise gitmeye basladigimdan beri icimden neredeyse bir minibus soforu cikti cikacak 😅 korkuyorum. Neyse birazda basa basa gidelim belki hiz artarsa ortalam düşer belki.

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara
Vallahi sabahlari kayinbabam ve esim yolumun ustunde onlarida birakiyorum yoksa otobusle gitmeye raziyim. Araba ile ise gitmeye basladigimdan beri icimden neredeyse bir minibus soforu cikti cikacak 😅 korkuyorum. Neyse birazda basa basa gidelim belki hiz artarsa ortalam düşer belki.

Gaz pedalının altında yumurta varmış gibi hassas basmalısın yoksa tüketim artar. Vites göstergesine uyun ve trafiğe göre hızınızı öngörüp ona göre sürmeniz gerekli... örneğin ilerde kırmızı ışık yanıyor ise ayağınızı gazdan çekin ve ışıklara kadar bırakın araç süzülsün... ancak böyle tüketimi azaltabilirsiniz...

clio55

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
O zaman 7-8 lt gayet normal... benim ortalama hiz 44km ve ortalama tüketim 4.3lt şu anda... sizin ortalama hızınızın 18 19 km olması lazım verdiğiniz rakamlarla...

Aynen o civarlarda birşeydi hocam. 3 e atamıyoruz ki :(

bigbrother

Kayıtlı Üye
06-Ankara