EDC Şanzıman Yazılım Güncelleme ve Kavrama Tanıtımı

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aykut Bey merhaba.Bilmediğim için soruyorum; tarif ettiğiniz tanıtma işlemi öncesine servisin yaptığı gibi cizhaza bağlamaya gerek var mı?Yoksa bunu biz de cihaza bağlanmaya gerek kalmadan zaman zaman kendimiz yapabilir miyiz?

Kendimiz yapamayiz. Önce bilgisayara baglanmasi gerekiyor. Cunku 30.000 km deki debriyaj kavrama noktasi ile 50-60-70 bin kmlerdeki farkli oluyor. Manuel arabalardaki gibi debriyaj kullandikca nasil yukardan kavramaya basliyorsa onun gibi. Bu yizden önce bilgisayardan sıfırlanacak sonra ileri geri hareketlerle robotun debriyajı tutması sağlanır.
Bir diğer husus ise tüm EDC kullanıcıları her bakımda bunu yaptirsinlar. Ne yazık ki Renault'un bakım periyodunda bu yok.
Volvo'da müsteri söylemese bile bu tanitma her bakima girdiginde zorunlu yapiliyor. Kalite işte böyle birsey.. :)

PauLord61

Mehmet İNCE,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Paulord61 hemserim peki bu durumda sen aracın basindamiydin , yani güncelleme baska bir şey, kavrama tanıtma başka bir şey

Yetkili serviste yapılmıltı ama işlemi yapan merdan ustamla muhabbetimiz iyidir bana kavrama noktasını yukarıya alıcam kavramayı tanıtacağım demişti. Ve bazı aralıklarla izlemlediğim kadarıyla en az 30-35 dk araç içerisindeydi.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Kendimiz yapamayiz. Önce bilgisayara baglanmasi gerekiyor. Cunku 30.000 km deki debriyaj kavrama noktasi ile 50-60-70 bin kmlerdeki farkli oluyor. Manuel arabalardaki gibi debriyaj kullandikca nasil yukardan kavramaya basliyorsa onun gibi. Bu yizden önce bilgisayardan sıfırlanacak sonra ileri geri hareketlerle robotun debriyajı tutması sağlanır.
Bir diğer husus ise tüm EDC kullanıcıları her bakımda bunu yaptirsinlar. Ne yazık ki Renault'un bakım periyodunda bu yok.
Volvo'da müsteri söylemese bile bu tanitma her bakima girdiginde zorunlu yapiliyor. Kalite işte böyle birsey.. :)
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

esasli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar konuyu hortlatıyorum buyrun 2013 edc dizel aracım var 30.000 km de almıştım 2 yıldır sarsıntılı kalkış yapıyordu aldığımdan beri bu şekilde bir tık gaz vererek kalkış yaparsan sorun yok bu şekildede ayağım alıştı hiç bir problemim yoktu son günlerde bu sorunu araştırdım servisten randevu aldım aracım garanti kapsamı dışında olduğu için arıza tespiti 200 tl dediler bende edc yazılım güncellemesi yaptırmak istediğimi söyledim randevu günü gittim aracı aldılar yazılım güncelleme istediğimi arıza tespiti yaptırmayacağımı söyledim servisteki mustafa bey arıza tespitini yapalım usta araca binsin isteğiniz üzere yine yaparız dedi 200 tl ye anlaştık test sürüşüne çıktık usta bana yüzde 50 düzelme ihtimali var sen istersen yazılım güncelleme ve kavrama öğretilerini yaparız ama hemen isteme arabayı bırak bitince haber verelim dedi tamam dedim arabayı bıraktım çıktım saat 10 da bıraktım saat 3 te aradılar araç hazır dediler gittim yikanmış otoparka çekilmiş aracım parasını ödedim bindim araç %95 düzelmiş eski sarsıntidan eser yok kalkış temiz vites geçişlerde daha rahat şimdi aracımı daha keyifli kullanıyorum verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Ankara akbak serviste yaptırdım
Ustanın ismi bekir
200 tl ye yeni araba almış gibi oldum.
Şu anda aracım 86000 km de dün yaptırdım

Ahmetaydın

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Esasli bilgilerin için sağol gerçekten iyi oldu bende nerde nasıl yaptırabilirim diye düşünüyordum, Ankara akbak çok yakınımda, teşekkürler.

matchmaker

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kavrama tanıtım olayı çok enteresan bişey mantık olarak yapılması lazım ancak kayserideki reno bayii servisi ısrarla böyle bişeyin olmadığını söylüyor ama başka illerde yaptıranlar var..Birşey varsa vardır yoksa yoktur :) keşke dediğiniz gibi rutin bakımda yapılıyor olsa da kafamız rahat etse..

esasli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kavrama tanıtım olayı çok enteresan bişey mantık olarak yapılması lazım ancak kayserideki reno bayii servisi ısrarla böyle bişeyin olmadığını söylüyor ama başka illerde yaptıranlar var..Birşey varsa vardır yoksa yoktur :) keşke dediğiniz gibi rutin bakımda yapılıyor olsa da kafamız rahat etse..

Hocam ben epey araştırma yaptım hatta servis bana olmaz düzelmez falanda dedi ama ben 200 tl yi gözden çıktım illa bunu yaptıracam siz yapmazsanız başka bi servise gidip yaptıracam dedim sonradan öğrendim ki bu yazılım atma işi biraz sıkıntılı gerekli donanımı olan bi yerde yaptırmak lazım zira yazılım atarken elektrik yada internetle ilgili bir sorun olursa beyin yarım yazılımla işgörmez hale gelebiliyormuş yani işi bilen birine yaptırmak lazım yapamam diyene ısrar etmemek lazım tekrar aynı sorunu yaşarsam yine yaptırır mıyım evet yaptırırım ama risk var. Bilginize

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaslar beyinin yazilimdan olme ihtimali yoktur. Elektrik gider internet gider vs en basindan islemler tekrar yapilir beyin duzelir. Bu beyin yandi cop oldu gibi laflara kanmayin. Zira yazilim hic bir donanimi bozamaz. Eger siz servise ne istediginizi bilerek giderseniz karsinizda isteklerinizi yerine getirmekten baska bir sey yapamazlar. Yillardir yetkili servis diye bas bas bagirirken gecenlerde basima gelen olay neticesinde Yapilamaz dedikleei seyler yapılıyor olmaz dedikleri seyler oluyor yani ozetle siz servise gittiginizde ne islem yaptirmak istiyorsaniz o konuda diretin en nihayetinde yapacaklar. Bir servise de bagimli kalmayin. Tabi anadoluda yasayan arkadaslaeimizin malesef pek secenegi bulunmuyor. Yetkili servisin eli kolu fabrika tarafindan bagli. Servisteki clip cihazlarinda aracima dair ariza gorunmezken disarda baktirdigimda 8 farkli ariza gorundu ve bunlarin 3 tanesi hayati arizalar.
Hocam ben epey araştırma yaptım hatta servis bana olmaz düzelmez falanda dedi ama ben 200 tl yi gözden çıktım illa bunu yaptıracam siz yapmazsanız başka bi servise gidip yaptıracam dedim sonradan öğrendim ki bu yazılım atma işi biraz sıkıntılı gerekli donanımı olan bi yerde yaptırmak lazım zira yazılım atarken elektrik yada internetle ilgili bir sorun olursa beyin yarım yazılımla işgörmez hale gelebiliyormuş yani işi bilen birine yaptırmak lazım yapamam diyene ısrar etmemek lazım tekrar aynı sorunu yaşarsam yine yaptırır mıyım evet yaptırırım ama risk var. Bilginize

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

esasli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaslar beyinin yazilimdan olme ihtimali yoktur. Elektrik gider internet gider vs en basindan islemler tekrar yapilir beyin duzelir. Bu beyin yandi cop oldu gibi laflara kanmayin. Zira yazilim hic bir donanimi bozamaz. Eger siz servise ne istediginizi bilerek giderseniz karsinizda isteklerinizi yerine getirmekten baska bir sey yapamazlar. Yillardir yetkili servis diye bas bas bagirirken gecenlerde basima gelen olay neticesinde Yapilamaz dedikleei seyler yapılıyor olmaz dedikleri seyler oluyor yani ozetle siz servise gittiginizde ne islem yaptirmak istiyorsaniz o konuda diretin en nihayetinde yapacaklar. Bir servise de bagimli kalmayin. Tabi anadoluda yasayan arkadaslaeimizin malesef pek secenegi bulunmuyor. Yetkili servisin eli kolu fabrika tarafindan bagli. Servisteki clip cihazlarinda aracima dair ariza gorunmezken disarda baktirdigimda 8 farkli ariza gorundu ve bunlarin 3 tanesi hayati arizalar.

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çoğu zaman düzelir ama eskilerden hatırlıyorum pc bioslarına güncelleme atarkende bu şekilde korkuturlardı hiç başıma gelmedi sonra android telefonlara rom atarkende aynı söylenti vardı ama o konudada sorun yaşamadım sanırım haklısınız şimdi düşününce acaba bu araçların pc arayüzlerini ve gereken yazılımları bulamaz mıyız çok karmaşık bir iş olmasa gerek kablo hertürlü ayarlanır

ulusoycelal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Merhaba benim aracimda 2012 model 168000 km de bende kavrama kalibrasyonu yaptırmak istiyorum. Risk var demişsiniz nedir bu risk [emoji780].

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi