EDC Şanzıman Yazılım Güncelleme ve Kavrama Tanıtımı

esasli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Risk güncelleme yarım kalırsa edc beyni kullanılmaz hale gelebilir demiştim ama bir iki üst mesajda konuştuk bu konuyu yaptırın aracın sorunu nedir

ulusoycelal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Risk güncelleme yarım kalırsa edc beyni kullanılmaz hale gelebilir demiştim ama bir iki üst mesajda konuştuk bu konuyu yaptırın aracın sorunu nedir

Sorun olarak bisey yok 168000 km ye yaklaştı kavrama kalibrasyonu yaptirmak için sordum. Baski balata hic değişmedi. Kalibrasyonla kavrama daha iyi oluyor diye yorumlar okudum. Birde yazilim güncellerken olusabilecek sorunlardan servis sorumlu bizim icin risk değil bu servisin sorunu

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

esasli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar maalesef yaptırdığım kalibrasyondan sonra aracım yine eski sarsıntılı haline döndü ama araştırıp dururken birşey fark ettim fren pedalının üstündeki fren müşüründen şüpheleniyorum sanırım arızalı fren müşürüne elimle bastığımda yanı fren lambaları yanmazken araba gayet tutarlı ve yumuşak kalkış yapıyor hem ileri hem geri çok tutarlı benimle aynı sorunu yaşayanlar varsa deneyebilir mi acaba fren pedalının demirini takip edin parlak bir saca tutturulmuş beyaz renkli arka kısmında kablolar olan bir soket bulacaksınız trafiğe kapalı yerde yapın frene basın frenle müşürün arasından müşürün tuşuna basın freni bırakın birden bırakırsan parmağın sıkışabilir dikkatli olun bakın bakalım arabanızda bir değişiklik oluyo mu benim ki psikolojik mi diye kendimden şüphe ettim pahalı bir şey de değil yarın ustama fren hidrolik seviyesine baktıracam bir de müşür konusunda fikrini alacam iyi geceler

esasli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şimdi sanayiden geliyorum fren müşürünün yükseklik ayarı varmış usta yapmak istemedi ama fren yağı çok az eksik dedi tamamladı müşürü kendim söktüm ayarladım şimdilik düzeldi biraz kullanayım bakalım yine burdan durumu yazarım

esasli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba konu ölmüş galiba ama ben yine dünkü tecrübemi yazayım burda bulunsun dün sanayideydim fluence e bakım yaptırdım servisteki ustamla konuşurken şanzıman kavrama falan bende cihaz var istersen kurcala dedi renault clip diye bi cihaz benim gözler parladı tamam dedim bakım bitince taktık cihazı nerden yapılacağını gösterdi bana şanzıman grubu öğretme işlemi diye bi bölüm var arabayı çalıştırdım usta dediki ben bilmiyorum hiç yapmadım dikkatli ol elimizde kalmasın dedi yau dedim yazılım değil mi en fazla servise götürür bi yazılım attırırız düzelir neyse başladım vitesi p ye al kavrama noktasını tanıt işlemler yavaş ileliyo araştırmalarıma göre ileri geri 1_2 metre gideceğiz olay bitecek vitesi p al yazdı usta kaçtı devam dedim bekle bekle sonra kavrama noktasını tanıt dedi ne yapacağımı bilemedim d ye aldım freni bıraktım bekledim yürümedi araba bilgisayar hata verdi 3 komut yapılamadı başarısız dedi yazılımdan çıktı sonra bi araba dışarı çıkacaktı benim araba yürümediği için itekledik arabayı stop ettim bi sigara içtim terlemeye başladım tekrar çalıştırdım geri taktım sarsıntılı kalktı oh dedim çekici parasından kurtulduk sonra defalaarca denedim ama başarılı olamadım en son denememden sonra geri vites çalışmadı çok gaz verince yürüdü ama çok güçlükle gitti ileri aldım sarsıntılı kalkış yaptı ama çok salladı bilgisayarı söktüm götürdüm içeri bıraktım arabaya bindim biraz dolaştım bütün vitesler sarsıntılı geçiyor sonra düz bi yere durdum bir ileri bir geri defalarca gittim geldim kavrama düzelmeye başladı ve en son iyice kullanılabilir bi hale geldi bende bıraktım öylece eve geldim otopark a girdim manevra yaparken gayet iyiydi kavrama anladımki bu şanzıman otomatik kvarama noktasını kendi ayarlıyo şartlar oluşunca benim haberim olmasada şartlar uygun olunca kavrama noktası otomatik ayarlanıyo zaten bilgisayarda öğretmeye başlarken sadece yeni kavrama takılmış araçlarda yapılmalı diye not vardı şimdi normal aracım demekki kavrama noktası kayması benim yanlış kullanımımdan kaynaklanıyor diye düşündüm durum budur yani böyle bir işlem var ama yapamadım bilenler varsa tekrar deneyebiliriz

tur1n

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba konu ölmüş galiba ama ben yine dünkü tecrübemi yazayım burda bulunsun dün sanayideydim fluence e bakım yaptırdım servisteki ustamla konuşurken şanzıman kavrama falan bende cihaz var istersen kurcala dedi renault clip diye bi cihaz benim gözler parladı tamam dedim bakım bitince taktık cihazı nerden yapılacağını gösterdi bana şanzıman grubu öğretme işlemi diye bi bölüm var arabayı çalıştırdım usta dediki ben bilmiyorum hiç yapmadım dikkatli ol elimizde kalmasın dedi yau dedim yazılım değil mi en fazla servise götürür bi yazılım attırırız düzelir neyse başladım vitesi p ye al kavrama noktasını tanıt işlemler yavaş ileliyo araştırmalarıma göre ileri geri 1_2 metre gideceğiz olay bitecek vitesi p al yazdı usta kaçtı devam dedim bekle bekle sonra kavrama noktasını tanıt dedi ne yapacağımı bilemedim d ye aldım freni bıraktım bekledim yürümedi araba bilgisayar hata verdi 3 komut yapılamadı başarısız dedi yazılımdan çıktı sonra bi araba dışarı çıkacaktı benim araba yürümediği için itekledik arabayı stop ettim bi sigara içtim terlemeye başladım tekrar çalıştırdım geri taktım sarsıntılı kalktı oh dedim çekici parasından kurtulduk sonra defalaarca denedim ama başarılı olamadım en son denememden sonra geri vites çalışmadı çok gaz verince yürüdü ama çok güçlükle gitti ileri aldım sarsıntılı kalkış yaptı ama çok salladı bilgisayarı söktüm götürdüm içeri bıraktım arabaya bindim biraz dolaştım bütün vitesler sarsıntılı geçiyor sonra düz bi yere durdum bir ileri bir geri defalarca gittim geldim kavrama düzelmeye başladı ve en son iyice kullanılabilir bi hale geldi bende bıraktım öylece eve geldim otopark a girdim manevra yaparken gayet iyiydi kavrama anladımki bu şanzıman otomatik kvarama noktasını kendi ayarlıyo şartlar oluşunca benim haberim olmasada şartlar uygun olunca kavrama noktası otomatik ayarlanıyo zaten bilgisayarda öğretmeye başlarken sadece yeni kavrama takılmış araçlarda yapılmalı diye not vardı şimdi normal aracım demekki kavrama noktası kayması benim yanlış kullanımımdan kaynaklanıyor diye düşündüm durum budur yani böyle bir işlem var ama yapamadım bilenler varsa tekrar deneyebiliriz

Dostum ben de bu kavrama ayarını yaptırmak istiyordum ama anlattıklarınızdan sonra kafam allak bullak oldu açıkçası. :)
Bende de 1-2 geçişleri malum herkeste olduğu gibi. Ancak son 2 haftadır araç tüm vites geçişlerinde (manuellerde debriyajı zamanında bırakmazsın ya onun gibi) sarsıntı yapan küçük bir atlama oluyor. Bu amaçla bir ayar yaptırmak istiyordum ama şimdi ne yapacağımı bilemiyorum. hımm

Detaylı bilgiler için ayrıca teşekkürler.

esasli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Birde kullandığınız bölge nasıl dik yamaçlı bi yermi yoksa park ettiğiniz yer mi yukuş aşağı yada yukarı bi yer mi bunlardan olabilir bence

esasli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bence 1_2 geçişi için yapmaya değmez kurcalatmayın daha sarsıntıli bir hale gelebilir kullanım şeklinizi değiştirin ileri yada geri kalkış yaparken gaza basmayın debriyaj kavrama noktasını ayarlayacaktır umarım ama çok hızlı bir değişim olacağını sanmıyorum çünkü bozulurken çok uzun sürede bozuluyor

Atom

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Baska konuda actim ama yinede burayada yazayim. Bendede vardi 2. Viteste titreme ve 2 den 1 e gecerken vurma sesi. Bugun garanti kapsamnda kavrama değişti. Sorun halloldu

RamaNET

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,

Ben bu konu başlığını burada okuduktan sonra servis ile konuyu görüştüm.

Bana ilk sordukları soru aracınız manuel mi dediler.

EDC dediğimde ise şaşkın şaşkın yüzüme baktılar.

Acaba ben mi konuyu ifade edemedim.

Saygılarımla