EDC Şanzıman Yazılım Güncelleme ve Kavrama Tanıtımı

Atsiz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim aracımın edc yazılımı güncellendi fakat kalkışlarda ve yokuşlarda bazen titreme yapıyor oda kavrama bitik değişmesi lazım artık dediler maliyeti yüzünden idare ediyorum. Hareket halinde diğer viteslerde yada geçişlerde problem yaratmıyor.

selman68

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynen ben de yetkili serviste 1 hafta kadar önce 100 tl ye güncelleme yaptırdım vites geçişlerinin daha yumuşak olduğu kesin

esasli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar konu artık üstûnden yıllar geçti ve muamma değil titreme yapan arkadaş büyük ihtimal baskıda yağlanma var ben bir araçta kendim bizzat clip cihazı ile denedim yazılım olmuyor program yarıda kesiliyor beyin arızası sanırım ama yani maliyetler fazla olduğu için patlayana kadar kimse dokunmuyor ayrıca şanzımanda bir sorun yoksa zaten kendi kendine kavrama noktası tanıtımı yani alıştırma yapılıyor otomatik olarak yani bu sallayan titreyen çırpan edclerin elden geçmesi gerekiyor pürüzsüz olması için bazen çatal değişiyor edc nin çözülemeyen problemi kalmadı inşallah parça fiyatları da dsg kadar düser dsg de kavrama değişimi 2000 civarında yapılıyor edx de sadece parça 5000 sanırım ama çok sorunlu bi şanzıman değil bu bir kaç sorunu var genelde bunlardan biri çıkıyor benim bildiklerim
1 çatal yıpranıyor (sesli geçiş çırpma cırtlama)
2 baskı yağlanıyor (titreme)
3 1ve2. Vites dişlisi aşınıyor (aşırı cırtlama)
4 beyin arızalanıyor (sert geçiş ve kararsızlıklar)
Birde yeni bir tartışma açalım şanzıman yağını en son ne zaman değiştirdiniz 50 60 binde değişmesi öneriliyor ve çatalın yıpranmasına sebep oluyor 200 liralık yağ giriyor bildiklerimi yazdîm iyibilenler düzeltsin

tuk1

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sırf şu olaylarda otomatik vites araç almaktan korkuyorum

Atsiz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sırf şu olaylarda otomatik vites araç almaktan korkuyorum

Otomatik vites candır. Güzel kullanırsanız sıkıntı çıkarmaz. Yağı değişmez diyenlere aldırmayacaksın 60binde 1 yağı ve varsa filtresi değişcek normal motor yağı değiştirmekten daha zor değil. Birde aracı park ederken aracın yükünü şanzımanda bırakmayacaksın boşa Nye alıp el freni çekilecek fren bırakılacak tüm yük el freninde bırakılıp sonra P ye alıp bırakacaksın. Otomatik viteste dikkat edeceğin bu iki şeyden fazla hiçbir dert yok keyfi konforu yanına kar.

yankizulu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Baskı balatamda 1 2 vites geçişlerinde bir titreme oluyordu (baskı balatanın evveliyatını bilmiyorum 3 sahibiyim) yazılım attırmak istedim en iyi fiyatı izmir kemalpaşadaki şahinler renault yetkili serviste 150 tl yaptılar problemim çözüldü.

osmanemre

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
servise söyledim 2 saat önceden gelmeniz lazım motor soğuk yapmamız gerek dedi ne alaka

edirneden22

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba. 2013 çıkışlı 58500 km.de EDC Scenic 3 aracımda, ilk kalkışta şanzıman tarafından gelen cart diye bir ses var. Ses şöyle oluyor: araba stop halde, çalıştırdım, kalkış yaptım (biraz seri kalkış) birinci viteste cart sesi çıkıyor. Otomatikte de manuelde de yapıyor sesi. Yumuşak kalkışta ses hiç yok.
Arabayı sürmeye devam ediyorum durdum yine kalkış yaptım ses yok. Geri vitese taktım, sorun yok, 1. Vitese aldım kalktım yine ses oluyor.
1.vitesten 2 ye geçerken olmuyor bu ses. Usta lifte kaldirdi denedi ses yok, yere indirdi ses var. Motora yük binmiş halde ilk kalkışta oluyor. Usta şanzımandan olabileceğini, yazılım ile belki düzelir dedi. Robotların hareketlerinde kararsızlık olduğundan da ses olabilirmiş. Bulunduğum şehirde (Edirne) bunu yapabilecek usta yok, servis var henüz gitmedim.
Daha önce başına gelen veya bu sorunla ilgili bir önerisi olan yorum yaparak yardımcı olabilir mi?

otag2000

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar 110 edc otomatik şanjımana yazılım attırın dediler yazılım attırmak gereklimi ne gibi faydaları var bilgisi olan var mı?

Atsiz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herhangi bir sıkıntınız yoksa gerekli bir işlem değil yoksa yazılım dedikleri aracın motor devri kaça çıkınca vites atacak yada ne zaman düşürecek ortalama bir hızda kaçıncı vitesi kullanacak gibi bilgileri içeren dökümandır. Eğer mekanik değil, yazılımsal bir problem varsa mesela vites atmak için gecikiyorsa gibi yazılım güncellenip bu gerekli ayarların yüklenmesi gerekir lakin probleminiz yoksa gerekli bir işlem değildir.