Edc şanzımanlı araçlarda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?

sentimental

Ali UÇAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba.
Forumda çokça dile getirilen konulardan birisi olan Edc şanzıman kullanımı-arızaları hakkında deneyimlerinizi paylaşır mısınız?

1- Arızanın kaynağı nedir ?
2- Servislerin yaklaşımı (Garantili-Garanti dışı) nasıl ?
3- Arızanın oluşumundaki kullanıcı hatası neyi ifade ediyor ?
4- Kullanıcı hatasına düşmemek için kullanırken dikkat edilmesi gereken incelikler nelerdir ?
5- Kullanıcıya maaliyeti ? Garantiden ücretsiz işlem yaptıranlarda belirtirse sevinirim.

Lütfen deneyimli arkadaşlar cevaplasın.Edc kullanmamış , kulaktan dolma ,fısıltı gazetesinden veya sağdan soldan duyma bilgileri olan cevaplamasın ki doğru bilgiye ulaşalım.
Teşekkür ederim.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar merhaba.
Forumda çokça dile getirilen konulardan birisi olan Edc şanzıman kullanımı-arızaları hakkında deneyimlerinizi paylaşır mısınız?

1- Arızanın kaynağı nedir ?
2- Servislerin yaklaşımı (Garantili-Garanti dışı) nasıl ?
3- Arızanın oluşumundaki kullanıcı hatası neyi ifade ediyor ?
4- Kullanıcı hatasına düşmemek için kullanırken dikkat edilmesi gereken incelikler nelerdir ?
5- Kullanıcıya maaliyeti ? Garantiden ücretsiz işlem yaptıranlarda belirtirse sevinirim.

Lütfen deneyimli arkadaşlar cevaplasın.Edc kullanmamış , kulaktan dolma ,fısıltı gazetesinden veya sağdan soldan duyma bilgileri olan cevaplamasın ki doğru bilgiye ulaşalım.
Teşekkür ederim.

Fluence edc kullaniyorum.
Sanziman her otomatikte oldugu gibi zorlanmamali bir kere. Mumkun oldugunca D konumunda kullanilmali. Zorlanmamali derken hic mi kullanamayacagiz? Tabi ki oyle degil bir manul arac gibi yuksek devir veya performans beklenmemeli. Edc nin en buyuk sikintisi 1-2 gecisleridir. Bunun haricinde vites degisimindeki sarsinti neredeyse yoktur ve zdf ile dsg den sonra en hizli sanzimandir. 1-2 gecislerindeki sert gecis/sarsintili gecis ve ses edc taniyamayanlar icin ariza var hissi uyandirabilir fakat durum boyle degildir. Bu 1-2 gecisleri sirasinda yasanan sarsinti ve ses tamamen kullanicinin kararsizligindan kaynaklanir ve kismen kullanici hatasidir. Durum soyle sikisik trafikte dur kalk yapiyorsunuz ve arac D konumunda, yol acildi gaza dokundunuz arac hareketlenmeye basladi ve tam 2. Vitese gecis yapacagi sirada araci durdurmaniz gerekti be ayaginizi gazdan cektiniz. Bu durumda sanziman araci ikiye almak veya birde tutmak arasinda kararsizliga dusuyor ve ( bu sure milisaniyelerdedir ) araci once 2. Vitese alip ardindan 1. Vitese dusurdugu sirada hem ses hem de sarsinti yasaniyor. Bu durumla edc yi iyi taniyan kullancilar araci sikisik trafikte kullanirken manuel modda kullanarak basa cikabiliyor. Diger yandan manule ile ugrasamam D konumunda kalsin derseniz gaza basarken ya 2. Vitese geciremeyecegi kadar az basacaksiniz ya da 2 vitese gececegi kadar fazla basacaksiniz. Bunun arasini yaptiginiz esnada sacmalamaya basliyor. Bir diger konu ise park ederken motor yuku sanzimana degil el frenine birakmalisiniz. Eger yuk sanzimanda kalirsa vites kolunun ilk hareketi P den D ye gecerken cok sert olacaktir ve sanzimanda bulunan ve motor ile baglantiyi saglayan iki adet kritik disliye zamanla zarar verecektir ki bu sanzimanlarin fiyati yaklasik 20.000 tl dir. Park ederken arac durunca vites once N konumuna alinip frene basilir ve el freni cekilir. Daha sonra fren birakilarak yuk el frenine altarilir ve yine frene basarak vites P konumuna alinir. Boylelikle sanzimandaki iki disili korundugu gibi vites arac calistirildiginda P den D ye cok daha rahat gecer.

Servisler genel olarak kullaniciya yikmaya calisir gibi son derece yanlis bir algi var. Servisteki insanlar kesinlikle aptal degil ve arizanin nasil olustugunu cok rahatlikla gorebiliyorlar. Yani arizanin garantiden karsilanmasi veya kullanicidan alinmasi tarafinda servis nezdinde hic bir fark yok her durumda parasini ama renaulttan ama kullanicidan alir. Dolayisiyla garantiden yapilacak bir islemi kullaniciya yikmasi servise bir sey kazandirmayacagi gibi musteri kaybettirecektir bu yuzden islem garantiden yapilacaksa garantiden yapilir musteriye yikilmaz. Servisin yaklasimi bu konida nettir.

Kullaniciya maliyet son derece degisken. Ornegin tum bakimlari yetkili servite yapilmis bir araca cikan faturayla bakimlari yetkili yerine ozel serviste yapilmis araca cikan fatura farklidir. Eger aracin gecmisi yetkili servis bakimli ise fatura uzerine fatura tutarinin yarisina yakin veya daha fazlasi oraninda iskonto yapiliyor. Ama disarida bakimi yapilmis araca fatura ne cikarsa yansitilir.

Ne kadar dikkat ederseniz edin bazen kullaniciya bagli arizalarda cikabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka ama mutlaka en azindan bir yetkili servis ile aranizi iyi tutun uzun vadede bu sizin icin son derece faydali olacaktir.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

sentimental

Ali UÇAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yorumunuz için teşekkürler er.tansel.

scale

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Güzel yaklaşım benimde dediğim gibi oto vites prensibiyle kullanmak gerekir. Yoksa yüklü miktar servis ücreti ödenmek zorunda kalıcak

Teknisyen

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Güzel yaklaşım benimde dediğim gibi oto vites prensibiyle kullanmak gerekir. Yoksa yüklü miktar servis ücreti ödenmek zorunda kalıcak

Ben tam tersini düşünüyorum. ECT DSG DCT gibi vitesler tam otomatik vites değildir çünkü.Tam otomatik viteslerin çalışma prensibi ve bileşenleri çok farklı olduğu için dayanımları performansları farklıdır.

ECT DSG gibi vitesler yarı otomatik viteslerdir.Bu tür vitesleri tam otomatiklerle karıştırmadan yarı otomatik vites mantığı ile kullanmak lazım.

newsector

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
park olayında bahsedilen durumu 2-3 kere yasadım. araştırmalarım dada bunu önce el freni kullanarak sanzumandaki yükü almamızı önermişler bizim araclar için gecerli bir konumu tam bilmiyorum servisede sormadım.
Benim aracta otomatik elfreni mevcut birkeresinde d konumunda freni bırakmadı park alıp tekrar d konumuna almam gerekti.
Elektronik el freni için ek bir öneriniz varmi ? düz zeminde böyle bir olay yaşanmıyor ben yaşamadım geriye eğimli alanlarda önemli nadir de olsa bazen böyle durumlarda karşılaşıyorum alışık olmadıgım için de park a alıp geciyoruz sonra fark ediyorum ama dönüşü yok tabi
edc nin ilk viteslerdeki durumu sorun zaten bazen vites değiştirmemesin sebebide bu büyük ihtimal devir yükselir vites değiştirmez (bende tekrarlamadı epey bir süre oldu bunu yapalı)
@er.tansel

newsector

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
park olayında bahsedilen durumu 2-3 kere yasadım. araştırmalarım dada bunu önce el freni kullanarak sanzumandaki yükü almamızı önermişler bizim araclar için gecerli bir konumu tam bilmiyorum servisede sormadım.
Benim aracta otomatik elfreni mevcut birkeresinde d konumunda freni bırakmadı park alıp tekrar d konumuna almam gerekti.
Elektronik el freni için ek bir öneriniz varmi ? düz zeminde böyle bir olay yaşanmıyor ben yaşamadım geriye eğimli alanlarda önemli nadir de olsa bazen böyle durumlarda karşılaşıyorum alışık olmadıgım için de park a alıp geciyoruz sonra fark ediyorum ama dönüşü yok tabi
edc nin ilk viteslerdeki durumu sorun zaten bazen vites değiştirmemesin sebebide bu büyük ihtimal devir yükselir vites değiştirmez (bende tekrarlamadı epey bir süre oldu bunu yapalı)
@er.tansel

şimdi gece üşenmedim rampalı bir yere gidip aracın şanzumana yüklenme olayını netleştirdim.

şimdi benim aracım icon full paket yani elektronik el freni mevcut.

aracı rampada vitesi park a alıp freni hızlıca bırakırsanız meşur olay oluyor ve şanzuman devreye giriyor.

freni hemen bırakmayıp 2-3 sn bekleyip elektronik el freninin devreye girmesini beklerseniz kesinlikle sorun olmuyor.

Renault bu sorunu bu şekilde çözmüş aynı durum golf vs de varmı bilemicem ki olmaması muhtemel elektronik el freni belki bu yüzden geldi. okadar incesini bilmiyorum..

freni manüel olan kişiler freni bırakmadan el freni cekince ne durumlar oluyor test ederse bu konuyuda cözeriz..

video cektim kanıt olsun diye ama yüklemek istemiyorum ugraş verici

saygılarımla .

Moderatörün son düzenlenenleri:

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

şimdi gece üşenmedim rampalı bir yere gidip aracın şanzumana yüklenme olayını netleştirdim.

şimdi benim aracım icon full paket yani elektronik el freni mevcut.

aracı rampada vitesi park a alıp freni hızlıca bırakırsanız meşur olay oluyor ve şanzuman devreye giriyor.

freni hemen bırakmayıp 2-3 sn bekleyip elektronik el freninin devreye girmesini beklerseniz kesinlikle sorun olmuyor.

Renault bu sorunu bu şekilde çözmüş aynı durum golf vs de varmı bilemicem ki olmaması muhtemel elektronik el freni belki bu yüzden geldi. okadar incesini bilmiyorum..

freni manüel olan kişiler freni bırakmadan el freni cekince ne durumlar oluyor test ederse bu konuyuda cözeriz..

video cektim kanıt olsun diye ama yüklemek istemiyorum ugraş verici

saygılarımla .

Bir cok kisinin ayni dusuncede oldugu olayda bir kisiyi haksiz cikarmak icin araca zarar vermeye gerek yok aslinda. Bosu bosuna sanzimana zarar veriyorsunuz. Acikcasi bu gibi seylerle ugrasmayin zira forum yoneticileri gerekli uyariyi yapacaktir veya yapmistir.

Diger konuya gelecek olursak ( hangi konu altinda hatirlamiyorum ama otomatik araclardaki park hususunu detaylica anlatmistim ) ister elektronik ister mekanik el freni olsun arac park edilmeden once motor/arac yuku mutlaka el frenine birakilmali. Aksi taktirde yuk sanzimana kalirsa hem vites P den D ye sert gecer ( ki bu sert gecis esnasinda sanziman icin kritik olan iki adet disliyi zamanla asindirir ) hem de bu disliler vites gecisleri sirasinda sarsintiya sebep olur. Arac sahibine kalmis bir durum istedigi sekilde kullanim hakkina sahip tabi ki ama bu hasari almis sanzimani servis hic bir sekilde garantiye sokmadigi gibi iyi niyet fiyatlandirmasindan da faydalandirmiyor.

newsector

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bir cok kisinin ayni dusuncede oldugu olayda bir kisiyi haksiz cikarmak icin araca zarar vermeye gerek yok aslinda. Bosu bosuna sanzimana zarar veriyorsunuz. Acikcasi bu gibi seylerle ugrasmayin zira forum yoneticileri gerekli uyariyi yapacaktir veya yapmistir.

Diger konuya gelecek olursak ( hangi konu altinda hatirlamiyorum ama otomatik araclardaki park hususunu detaylica anlatmistim ) ister elektronik ister mekanik el freni olsun arac park edilmeden once motor/arac yuku mutlaka el frenine birakilmali. Aksi taktirde yuk sanzimana kalirsa hem vites P den D ye sert gecer ( ki bu sert gecis esnasinda sanziman icin kritik olan iki adet disliyi zamanla asindirir ) hem de bu disliler vites gecisleri sirasinda sarsintiya sebep olur. Arac sahibine kalmis bir durum istedigi sekilde kullanim hakkina sahip tabi ki ama bu hasari almis sanzimani servis hic bir sekilde garantiye sokmadigi gibi iyi niyet fiyatlandirmasindan da faydalandirmiyor.

dedigim gibi benim aracta firma bu konuya önlem almış ve dgs videolarındaki gibi takur tukur ses cıkarmıyor sadece viteste cok az bir sertlik oluşuyor test ettiğim rampa 40 derece kadar rahat vardır. bunu sadece hızlı bir şekilde freni bırakırsanız yapıyor

megane 4 varmı elinizde bilmiyorum ama aracımda dediğim gibi fren basılıyken park a alınca vitesi pedalda hissediliyor ztn arac el frenini cekerken pedaldaki yükü alıyor.

kitapcıgında okudugum kadarıyla sanzumanı kitliler yazmakta.

sentimental

Ali UÇAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar sadece bu konu için değil,tüm forum içerisinde birbirimize hakaret içeren kırıcı kelimeler kullanmazsak ,bu forum daha yaşanılır hale gelecektir.Lütfen yazdıklarımıza dikkat edip gereksiz tartışmalara girmeyelim.Yazılanları 1 defalık düzelttim ama 2.defa düzeltmek istemiyorum.Sakin olalım lütfen.