Edc şanzımanlı araçlarda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?

sentimental

Ali UÇAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
dedigim gibi benim aracta firma bu konuya önlem almış ve dgs videolarındaki gibi takur tukur ses cıkarmıyor sadece viteste cok az bir sertlik oluşuyor test ettiğim rampa 40 derece kadar rahat vardır. bunu sadece hızlı bir şekilde freni bırakırsanız yapıyor

megane 4 varmı elinizde bilmiyorum ama aracımda dediğim gibi fren basılıyken park a alınca vitesi pedalda hissediliyor ztn arac el frenini cekerken pedaldaki yükü alıyor.

kitapcıgında okudugum kadarıyla sanzumanı kitliler yazmakta.

Sizinki icon versiyon ve elektronik el freni ayarlamayı yapıyor olabilir.Benim arac touch versiyonu ve el freni mecvut.Scalenin ve diğerlerinin dediği gibi kullanmaya özen gösteriyorum.
Ben de aracı park ederken ilk olarak vitesi boşa alıp el frenini çekiyor ve sonrasında ayağımı frenden çekip ağırlığı el frenine bırakıyor ,son olarakta vitesi p konumuna alıyorum.Belki de bunlara gerek yoktur bilemiyorum ama bu şekilde park etmeye gerek yoksa bile psikolojik olarak içim rahat ediyor. :)

Bir de şanzıman arızaları sadece park etme tekniklerinden dolayı kaynaklanmıyordur heralde.Farklı sebepler nelerdir onları da tartışıp öğrenelim.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sizinki icon versiyon ve elektronik el freni ayarlamayı yapıyor olabilir.Benim arac touch versiyonu ve el freni mecvut.Scalenin ve diğerlerinin dediği gibi kullanmaya özen gösteriyorum.
Ben de aracı park ederken ilk olarak vitesi boşa alıp el frenini çekiyor ve sonrasında ayağımı frenden çekip ağırlığı el frenine bırakıyor ,son olarakta vitesi p konumuna alıyorum.Belki de bunlara gerek yoktur bilemiyorum ama bu şekilde park etmeye gerek yoksa bile psikolojik olarak içim rahat ediyor. :)

Bir de şanzıman arızaları sadece park etme tekniklerinden dolayı kaynaklanmıyordur heralde.Farklı sebepler nelerdir onları da tartışıp öğrenelim.

Bir araç ne kadar elektroniklesiyorsa o kadar çok arıza veriyor. Cem Yılmaz'ın da dediği gibi elektronik = narin. Mekanik araçlarda bu kadar sorun çıkmıyor. Çıksa da kolayca hallediliyor. Bizim araçlarda beyni ayrı dert parçası ayrı dert yazılımı ayrı dert. Kullanım olarak mekaniklere göre çok daha kullanışlı ve avantajlı burası göz ardı edilemez kesinlikle fakat mekaniklerden uzun omur de yok maalesef. Bu yüzden el bebek gul bebek olacak kadar da değil ama mümkün olduğu kadar dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle garanti bitikten sonra meydana gelen arızalar ciddi can yakar nitelikte maddi boyutlara ulaşabiliyor ki bunların en başında şanzıman geliyor :)

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

sentimental

Ali UÇAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bir araç ne kadar elektroniklesiyorsa o kadar çok arıza veriyor. Cem Yılmaz'ın da dediği gibi elektronik = narin. Mekanik araçlarda bu kadar sorun çıkmıyor. Çıksa da kolayca hallediliyor. Bizim araçlarda beyni ayrı dert parçası ayrı dert yazılımı ayrı dert. Kullanım olarak mekaniklere göre çok daha kullanışlı ve avantajlı burası göz ardı edilemez kesinlikle fakat mekaniklerden uzun omur de yok maalesef. Bu yüzden el bebek gul bebek olacak kadar da değil ama mümkün olduğu kadar dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle garanti bitikten sonra meydana gelen arızalar ciddi can yakar nitelikte maddi boyutlara ulaşabiliyor ki bunların en başında şanzıman geliyor :)

Forumda dikkat ediyorum ,megane 4 arıza konularını açanların çoğu icon versiyona sahip.
Sadece otomobillerde değil ama herşeyde geçerli ,ne kadar elektronik o kadar sorun.Ama zaman geçtikçe renault bu arızalarıda çözecektir.

karacan

Taylan AYDIN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Fluence edc kullaniyorum.
Sanziman her otomatikte oldugu gibi zorlanmamali bir kere. Mumkun oldugunca D konumunda kullanilmali. Zorlanmamali derken hic mi kullanamayacagiz? Tabi ki oyle degil bir manul arac gibi yuksek devir veya performans beklenmemeli. Edc nin en buyuk sikintisi 1-2 gecisleridir. Bunun haricinde vites degisimindeki sarsinti neredeyse yoktur ve zdf ile dsg den sonra en hizli sanzimandir. 1-2 gecislerindeki sert gecis/sarsintili gecis ve ses edc taniyamayanlar icin ariza var hissi uyandirabilir fakat durum boyle degildir. Bu 1-2 gecisleri sirasinda yasanan sarsinti ve ses tamamen kullanicinin kararsizligindan kaynaklanir ve kismen kullanici hatasidir. Durum soyle sikisik trafikte dur kalk yapiyorsunuz ve arac D konumunda, yol acildi gaza dokundunuz arac hareketlenmeye basladi ve tam 2. Vitese gecis yapacagi sirada araci durdurmaniz gerekti be ayaginizi gazdan cektiniz. Bu durumda sanziman araci ikiye almak veya birde tutmak arasinda kararsizliga dusuyor ve ( bu sure milisaniyelerdedir ) araci once 2. Vitese alip ardindan 1. Vitese dusurdugu sirada hem ses hem de sarsinti yasaniyor. Bu durumla edc yi iyi taniyan kullancilar araci sikisik trafikte kullanirken manuel modda kullanarak basa cikabiliyor. Diger yandan manule ile ugrasamam D konumunda kalsin derseniz gaza basarken ya 2. Vitese geciremeyecegi kadar az basacaksiniz ya da 2 vitese gececegi kadar fazla basacaksiniz. Bunun arasini yaptiginiz esnada sacmalamaya basliyor. Bir diger konu ise park ederken motor yuku sanzimana degil el frenine birakmalisiniz. Eger yuk sanzimanda kalirsa vites kolunun ilk hareketi P den D ye gecerken cok sert olacaktir ve sanzimanda bulunan ve motor ile baglantiyi saglayan iki adet kritik disliye zamanla zarar verecektir ki bu sanzimanlarin fiyati yaklasik 20.000 tl dir. Park ederken arac durunca vites once N konumuna alinip frene basilir ve el freni cekilir. Daha sonra fren birakilarak yuk el frenine altarilir ve yine frene basarak vites P konumuna alinir. Boylelikle sanzimandaki iki disili korundugu gibi vites arac calistirildiginda P den D ye cok daha rahat gecer.

Servisler genel olarak kullaniciya yikmaya calisir gibi son derece yanlis bir algi var. Servisteki insanlar kesinlikle aptal degil ve arizanin nasil olustugunu cok rahatlikla gorebiliyorlar. Yani arizanin garantiden karsilanmasi veya kullanicidan alinmasi tarafinda servis nezdinde hic bir fark yok her durumda parasini ama renaulttan ama kullanicidan alir. Dolayisiyla garantiden yapilacak bir islemi kullaniciya yikmasi servise bir sey kazandirmayacagi gibi musteri kaybettirecektir bu yuzden islem garantiden yapilacaksa garantiden yapilir musteriye yikilmaz. Servisin yaklasimi bu konida nettir.

Kullaniciya maliyet son derece degisken. Ornegin tum bakimlari yetkili servite yapilmis bir araca cikan faturayla bakimlari yetkili yerine ozel serviste yapilmis araca cikan fatura farklidir. Eger aracin gecmisi yetkili servis bakimli ise fatura uzerine fatura tutarinin yarisina yakin veya daha fazlasi oraninda iskonto yapiliyor. Ama disarida bakimi yapilmis araca fatura ne cikarsa yansitilir.

Ne kadar dikkat ederseniz edin bazen kullaniciya bagli arizalarda cikabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka ama mutlaka en azindan bir yetkili servis ile aranizi iyi tutun uzun vadede bu sizin icin son derece faydali olacaktir.

emeğinize sağlık, sade ve anlaşılır şekilde açıkladınız. çoğu kullanıcının hayır duasını alırsınız gibime geliyor

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
emeğinize sağlık, sade ve anlaşılır şekilde açıkladınız. çoğu kullanıcının hayır duasını alırsınız gibime geliyor

Faydalı olsun, sorunu cozsun hayır duası olsa da olmasa da can sağlığı olsun.
Teşekkürler.

sentimental

Ali UÇAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Işıklarda veya kısa duraklamalarda nasıl yapılmalı ? Start stop yeterli mi , yoksa vitesi N alıp beklemek daha mı iyi ?

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Işıklarda veya kısa duraklamalarda nasıl yapılmalı ? Start stop yeterli mi , yoksa vitesi N alıp beklemek daha mı iyi ?

Şanzımanlı sağlığı icin frene sert basmanız yeterli. Frene ayak ucu ile değilde sert olarak bastığınız zaman zaten kendini N konumunda tutuyor. Ayrıca N konumuna almanıza gerek yok ama ister N alın ister frene sert basın ayni şey. Nasıl rahat ediyorsanız. Ayrıca renaultlarda var mi bilmiyorum ama auto hold özelliği varsa onu da kullanabilirsiniz. Bilmeyenler için auto hold özelliği Işık'lar gibi trafikte kısa süreli beklemelerde auto hold aktifken frene basarak aracı durduğunuzda ayağınızı frende tutmanıza gerek kalmadan siz gaza basana kadar sürücü yerine elektronik olarak aracı frende tutar.

sentimental

Ali UÇAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şanzımanlı sağlığı icin frene sert basmanız yeterli. Frene ayak ucu ile değilde sert olarak bastığınız zaman zaten kendini N konumunda tutuyor. Ayrıca N konumuna almanıza gerek yok ama ister N alın ister frene sert basın ayni şey. Nasıl rahat ediyorsanız. Ayrıca renaultlarda var mi bilmiyorum ama auto hold özelliği varsa onu da kullanabilirsiniz. Bilmeyenler için auto hold özelliği Işık'lar gibi trafikte kısa süreli beklemelerde auto hold aktifken frene basarak aracı durduğunuzda ayağınızı frende tutmanıza gerek kalmadan siz gaza basana kadar sürücü yerine elektronik olarak aracı frende tutar.

Frene sert basınca start stop devreye giriyor.Yani start stop açıkken birşey yapmaya gerek yok mu demek istiyorsunuz ? Veya start stop kapalı olduğunda da frene sert basmak yeterli ikisi de aynı şey mi diyorsunuz ?

Touch donanım kullanıcısı olarak auto hold aracımda yok.Belki üst donanımlarda vardır veya ileride koyarlarsa da üst donanıma koyarlar diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Frene sert basınca start stop devreye giriyor.Yani start stop açıkken birşey yapmaya gerek yok mu demek istiyorsunuz ? Veya start stop kapalı olduğunda da frene sert basmak yeterli ikisi de aynı şey mi diyorsunuz ?

Touch donanım kullanıcısı olarak auto hold aracımda yok.Belki üst donanımlarda vardır veya ileride koyarlarsa da üst donanıma koyarlar diye düşünüyorum.

Start stop ister aktif olsun ister pasif olsun frende sert olarak basılı tutmak zaten vitesin N konumda beklemesini sağlıyor. Start stop açık kapalı olması fark etmiyor. Siz her durumda frene sert basılı tuttuğunuz surece araç kavrama yapmayarak vitesi N konumda ama kalkışa hazır olarak tutacak. Ama frene yarım basıp öylece beklerseniz araç o esnada yarım kavramada bekler. Bu da baskı Balat'ının ömrünü azaltır. Bu yüzden sert basılı tutmak gerekiyor.

karacan

Taylan AYDIN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sert basılı beklemek sıkışık trafikte edc ısınması ve uyarı ışığı yakması olayınıda önlüyor mu?