Fren disk ve balata değişimi

66 yozgat

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bugün merak ettim fren pedalı sertmi diye,araç çalışmıyorken fren pedalına
6-7 defa bastım ilk basmamda pedal sertti sonra biraz yumuşadı sanki son basmamda sonuna kadar bastım sıkıntı olmuşmudur? frenler tutuyor ama kafama çok takıldı böyle bir şeyi düşünmeden neden yaptım bilmiyorum

66 yozgat

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hidrolik yağı maksimumu geçmiş zararı olurmu

66 yozgat

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar fren pedalında ve frenlemede sorun yok.fakat şimdide araba gitmiyor bağırıyor çerkezköyden istanbula geldim yağ gibi akan araba şimdi gitmek istemiyor trafikte kaldım bir ara frenlerden ötme sesi geldi.disk ve balata değiştirdiğime pişman oldum desem yeridir ustaya sorduğumda trafikte kalmışsındir soğusun geçer dedi ilk defa trakfikte kalmıyorumki resmen arabadan soğudum yaa.100 km yolda böyle olursa uzun yolda ne yapar memlekete gidicektim arabayla 800 km yol vazgeçtim otobüsle gidicem vites bile sertleşti vites sertleşmesini anlayamadım acaba geçen gün yağmur yağmış binanın önü göl olmuştu si seviyesi marşpiyellere kadar çıkmıştı hatta arabanın şoför tarafı ve arka taraf hafif su almıştı şanjıman yağına sumu karştı acaba? acayip moralim bozuldu aslında frenlerim iyi sayılırdı durmada falan sıkıntı yoktu bazen fren mesafesi uzuyordu geçen yıl aks keçesini değiştirirken usta frenlerin aşınmış azalmış 1000 yada 2000 deyince bende uzun yola gidicem diye ustanın dediği kmden fazla yaptım diye değiştireyim dedim bilseydim böyle olucanı frenler tamamen bitene kadar değiştirmezdim.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar fren pedalında ve frenlemede sorun yok.fakat şimdide araba gitmiyor bağırıyor çerkezköyden istanbula geldim yağ gibi akan araba şimdi gitmek istemiyor trafikte kaldım bir ara frenlerden ötme sesi geldi.disk ve balata değiştirdiğime pişman oldum desem yeridir ustaya sorduğumda trafikte kalmışsındir soğusun geçer dedi ilk defa trakfikte kalmıyorumki resmen arabadan soğudum yaa.100 km yolda böyle olursa uzun yolda ne yapar memlekete gidicektim arabayla 800 km yol vazgeçtim otobüsle gidicem vites bile sertleşti vites sertleşmesini anlayamadım acaba geçen gün yağmur yağmış binanın önü göl olmuştu si seviyesi marşpiyellere kadar çıkmıştı hatta arabanın şoför tarafı ve arka taraf hafif su almıştı şanjıman yağına sumu karştı acaba? acayip moralim bozuldu aslında frenlerim iyi sayılırdı durmada falan sıkıntı yoktu bazen fren mesafesi uzuyordu geçen yıl aks keçesini değiştirirken usta frenlerin aşınmış azalmış 1000 yada 2000 deyince bende uzun yola gidicem diye ustanın dediği kmden fazla yaptım diye değiştireyim dedim bilseydim böyle olucanı frenler tamamen bitene kadar değiştirmezdim.
Aracın suda kaldığını ustaniza söyleyin aracı iyice kontrol etsin . Arka frenler sıkı ayarlı ise ses yapar aracı biri tutuyor gibi olur

66 yozgat

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracın suda kaldığını ustaniza söyleyin aracı iyice kontrol etsin . Arka frenler sıkı ayarlı ise ses yapar aracı biri tutuyor gibi olur

Aynen öyle sanki biri tutuyor arabayı gitme diye istanbula geldiğimide ön diskleri elledim ateş gibi el değmiyor.

66 yozgat

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
PDDvod.png

Yağmur yağdığinda araba bu şekilde kalmıştı 1veya 1.5 saat sonra arabayı geri geri giderek suyun içinden çıkardım.

66 yozgat

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar benim gibi aynı sorundan muzdarip bir arkadaş fren disk ve balataları.
değiştirmiş.araba gitmiyormuş sorunu kendi çözmüş toyota kulüpten aynen alıntı olarak aktarıyorum

Gönderen: YÜCEL AYDOGAN 17 Eyl, 2015 10:20
Arkadaşlar akşam bahsi geçen sorunun çözümü için bütün olasılıkları düşündükten sonra uygulamaya geçtim .Hani yaptığım şey bilgi dahilinde de değil .Fren hidrolik sıvısının max seviyesinin üzerinde olduğunu gördüm yeni balatalar takılınca hidrolik seviyesi haliyle yükseliyor .İlk önce fren hidrolik kabını kapağını çıkardım aracı çalıştırdım araç çalışır vaziyette iken çok defa fren pedalını pompaladım .Daha sonrasın aracı sop ettim şırınga yardımı ile fazla hidroliği çektim max çizgisinin tam üzerine* gelene kadar çektim fren hidrolik kabının kapağını kapattım sıkıca daha sonra aracımı tekrar çalıştırıp frenlere pompaladım sıvı max çizgisinin hizasında duruyordu herhangi bir eksilme yükselme olmadı .kaputu kapatıp teste çıktım 30-40 lı hızlarda ani frenleme yaptım abs gayet başarılı çalıştı bu işlemi geri geride yaptım 5-6 defa ileri geri ani fren* yaptıktan sonra 2-3 defada el freni çektim 20 li hızlarda oda gayet başarılı tuttu .Akabinde ailemle biraz gezmeye çıktık aracımın normale döndüğünü gayet akıcı şekilde ilerlediğini gördüm birkaç eğim ve rampada aracı boşa attım eskisi gibi çok akıcı şekilde ilerledi.Eşim bile araba rahat gidiyor normale dönmüş dedi umarım başına bu tarz bir şey gelen birilerine yardımım olur.