Fren disk ve balata değişimi

maratbilgin

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aYlBdR.jpg

Arkadaşlar sorun çòzüldü sanırım araba kendine geldi gerçi otobana çıkıp denemedim ama şehir içinde denedim yağı çektim tam maksimumda bıraktım dedim ama max çizgisinin azıcık altında kalmış.sıkıntı olmaz heralde araba kendine gelmişken tekrar ilave yapmak istemedim pedal biraz yumuşadı normal tutuyor yağı almadan önce pedala hafif dokunduğun anda zınk diye duruyordu ama arabayıda zorluyordu.bu seviyede kalsın değilmi daha ellemeyim yalnız kullanma kılavuzunda dot4 kullanın yazıyor ama arabadaki dot3 geçen yıl biraz eksilmişti bagajdaki hidolik yağından tamamlamıştım eksilrse bu yağı kullanabilirmiyim 3 yıldır bagajda duruyor.
Acaba balata değiştirme zamanında fren pistonunu ileri itmeden önce hidrolik kapağının açılması gerekmiyor muydu? Belki bu durum es geçildiği için piston frene basılmadığı durumdayken bile, ileride ve doğal olarak da balatalar diske sürtüyor ve arabanın gitmesine engel oluyordu... Belki de hidrolik kutusunun şişikliği buradan ileri gelmekteydi... Kapağı açıp fazla yağı alıp pompalayınca fren pistonu da normal yerine gelmiştir... Piyasada çeşit çeşit insanlar var... Dürüst ya da üç kağıtçı olup olmadığını bilmek için ya o işi iyi bilmek ya da buna benzer tecrübeler yaşamak gerekiyor... Dıştan bakıldığında herkes usta...