Geri görüş kamerası

aliriza_87

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar,

Arqacım Clio Icon ve bende uzun süredir bu konuyu araştırıyorum. Sanırım Micom Manager altında aktif edilebiliyor. Yalnız ben burayı bugün kurcalarken cihaz reboot oldu ve navi'nin girişindeki "Kabul Et" buttonu pasifleşti. Menavrus kurulumunda da benzer sorun yaşan arkadaşlar olmuştu. Benim cihazımda menavrus kurulu değil. bu sorunu çözümünü bilen var mı? Yoksa servise mi gitmem gerekecek. Şimdiden teşekkürler,

Geri kamera ile ilgili faydalandığım yerler; ancak linkler italyanca, google translate ile anlaşılabiliyor:
Forum Dacia • Leggi argomento - Retrocamera senza menavrus
Micom Manager - Page 1

Şimdiden teşekkürler,

tods

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bu iş beni heyecanlandırmaya başladı :)

Edit:

Arkadaşın verdiği linki inceledim biraz.

Anladıklarımı yazayım. sizde belki üzerine bişeyler ekler veya yanlışım varsa düzeltirsiniz.

şimdi micom managerde x87 b98 k98 kıslatmalarıyla araçlarımızın kodlarını yazmışlar. ve her araç için avrupa bölgesi,güney amerika bölgesi ve diğer ülkeler olmak üzere 3 tane yapılandırma seçenekleri var. buradan aracımıza uygun olan araç kodunu seçip üzerine de atıyorum cliomuz için güney amerika seçersek eko sürüş menüsü bile aktif olabilir.

Ayrıca bir arkadaş dacia ve clio daki medianav cihazının farklı olduğunu söylemiş. Katılmıyorum. hepsi aynı cihaz. neden katılmadığımıda anlatayım. Ben daha evvel bu menülerle uğraşırken cihazımda connetct diag tool yazısı çıktı. servise bıraktım. yapamadılar. yeni media nav siparişi verdiler. yeni gelen cihazın montajı benim yanımda yapıldı. ilk bağlantıda açılış logosu olarak dacia geldi :) servis elemanıda şaşırdı. aracı bilgisayara bağlayıp gerekli tanıtmayı araca yaptı ve renault logolu olarak açılmaya başladı.

şimdi bende italyanların forumundaki açıklamalara dayanarak düşünüyorum ki micom manager den dacia kodunu media nav dacia logolu olarak açılacak. bunun üzerine bölge olarak ta eu ( avrupa ) değilde sa (güney amerika ) seçersek eko sürüş menüsüde aktif olur. uygun tuşları bulursak kamera da aktif olur.

download.jpg

Son düzenleme:

forjust1day

Tuna İŞGÖREN,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
forumda yazılımdan bahsedilmiş .. zaten daha önceki medianav sürümünde bu get eco menüsü yoktu . 4.0.2 ile birlikte geldi :) dolayısıyla geri görüş kamera yazılımıda bunun içine konuldu kesinlikle. tabi bunları aktif edebilmek için micom test menüsünde bazı ayarları yapmak gerekli.

tods

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
forumda yazılımdan bahsedilmiş .. zaten daha önceki medianav sürümünde bu get eco menüsü yoktu . 4.0.2 ile birlikte geldi :) dolayısıyla geri görüş kamera yazılımıda bunun içine konuldu kesinlikle. tabi bunları aktif edebilmek için micom test menüsünde bazı ayarları yapmak gerekli.

bir konuda yanlışın var arkadaşım. ben cihazı bozarken 4.0.2 değildi ve get eco vardı. ama bu kadar kalabalık değildi micom menüsü. yani bişeyler eklenmiş ama ne olduğunu bilmiyorum. bakmadım o zaman. bildiğim kesin bişey var. ben connect diag tool yazısını çıkardığımda 4.0.2 değil yanlış hatırlamıyosam 2 küsür lü bi yazılım vardı.

forjust1day

Tuna İŞGÖREN,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bir konuda yanlışın var arkadaşım. ben cihazı bozarken 4.0.2 değildi ve get eco vardı. ama bu kadar kalabalık değildi micom menüsü. yani bişeyler eklenmiş ama ne olduğunu bilmiyorum. bakmadım o zaman. bildiğim kesin bişey var. ben connect diag tool yazısını çıkardığımda 4.0.2 değil yanlış hatırlamıyosam 2 küsür lü bi yazılım vardı.

Valla hocam serviste eski yazilimli bi rnavda bakmistik get eco yoktu ona dayanarak yazdim yani sallama bisey yazmadim

tods

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Valla hocam serviste eski yazilimli bi rnavda bakmistik get eco yoktu ona dayanarak yazdim yani sallama bisey yazmadim

estağfurulah arkadaşım . sallama yazdın demedim. yanlış biliyor olabilirsin diye yazdım. ben ocak 2013 te aldım aracımı. sadece o zaman güncelledim rnav cihazımı. ondan sonra bozulana kadar ellemedim. yeni cihaz takılınca onu güncelledim 4.0.2 ye o kadar.

mstctp

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar,

Arqacım Clio Icon ve bende uzun süredir bu konuyu araştırıyorum. Sanırım Micom Manager altında aktif edilebiliyor. Yalnız ben burayı bugün kurcalarken cihaz reboot oldu ve navi'nin girişindeki "Kabul Et" buttonu pasifleşti. Menavrus kurulumunda da benzer sorun yaşan arkadaşlar olmuştu. Benim cihazımda menavrus kurulu değil. bu sorunu çözümünü bilen var mı? Yoksa servise mi gitmem gerekecek. Şimdiden teşekkürler,

Geri kamera ile ilgili faydalandığım yerler; ancak linkler italyanca, google translate ile anlaşılabiliyor:
Forum Dacia • Leggi argomento - Retrocamera senza menavrus
Micom Manager - Page 1

Şimdiden teşekkürler,

micom testteki kumanda ayarları ile birşeyler yaptın sanırım rvc_swrc tuları ile o forumda ki bir kişinin de başına gelmişti geri görüş kamerası ayarı yapmaya çalışırken. bizimki SWRC # 2 olması lazım köşeli direksiyon kumandası olarak görünüyor ama nasıl düzeleceği hakkında bir fikrim yok yeniden bunu seçmeyi deneyebilirsin veya servise gitmen gerekebilir o forumdaki konuyu daha detaylı okuyup bir çözüm görürsem paylaşırım.

mstctp

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bu iş beni heyecanlandırmaya başladı :)

Edit:

Arkadaşın verdiği linki inceledim biraz.

Anladıklarımı yazayım. sizde belki üzerine bişeyler ekler veya yanlışım varsa düzeltirsiniz.

şimdi micom managerde x87 b98 k98 kıslatmalarıyla araçlarımızın kodlarını yazmışlar. ve her araç için avrupa bölgesi,güney amerika bölgesi ve diğer ülkeler olmak üzere 3 tane yapılandırma seçenekleri var. buradan aracımıza uygun olan araç kodunu seçip üzerine de atıyorum cliomuz için güney amerika seçersek eko sürüş menüsü bile aktif olabilir.

Ayrıca bir arkadaş dacia ve clio daki medianav cihazının farklı olduğunu söylemiş. Katılmıyorum. hepsi aynı cihaz. neden katılmadığımıda anlatayım. Ben daha evvel bu menülerle uğraşırken cihazımda connetct diag tool yazısı çıktı. servise bıraktım. yapamadılar. yeni media nav siparişi verdiler. yeni gelen cihazın montajı benim yanımda yapıldı. ilk bağlantıda açılış logosu olarak dacia geldi :) servis elemanıda şaşırdı. aracı bilgisayara bağlayıp gerekli tanıtmayı araca yaptı ve renault logolu olarak açılmaya başladı.

şimdi bende italyanların forumundaki açıklamalara dayanarak düşünüyorum ki micom manager den dacia kodunu media nav dacia logolu olarak açılacak. bunun üzerine bölge olarak ta eu ( avrupa ) değilde sa (güney amerika ) seçersek eko sürüş menüsüde aktif olur. uygun tuşları bulursak kamera da aktif olur.

katılıyorum kodlar hakkında da şu şekilde paylaşmıştım bende yine forumda:

• ULC = (R-link / MediaNav, then the following is the version number, where for example "13" to "1.3");
• EU = Europe
• SA = South America (South America)
• OTH = Other (other [regions of the world])
• X87 = Renault Captur
• M0 = platform Dacia, the segment B
• M1 = C segment

eğer araç tanımlamasını farklı göstererek belli fonksiyonlar aktifleşirse dediğiniz gibi şaşırmam bende.

szralp

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İtalyanca forumu translate yardımıyla baştan sona okudum ve şaşı oldum :)
En son vardıkları nokta çalışıp çalışmaması birazda şans işi fakat çalışıp çalışmayacağını anlamanın kolay yolunu bulmuşlar medianav'ı sökün 3. pin'e 12 v verip yani kamerayı tetiklediğinizde ekran kararıyorsa çalışacak demektir diye kararlaştırmışlar fakat micon menüsünü kurcalayıp kamerayı aktif edip haritasını kaybeden insanda çok tam kesin sonuç bulamamışlar beklemek en mantıklısı.

ea4ea4346183063.png

mstctp

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İtalyanca forumu translate yardımıyla baştan sona okudum ve şaşı oldum :)
En son vardıkları nokta çalışıp çalışmaması birazda şans işi fakat çalışıp çalışmayacağını anlamanın kolay yolunu bulmuşlar medianav'ı sökün 3. pin'e 12 v verip yani kamerayı tetiklediğinizde ekran kararıyorsa çalışacak demektir diye kararlaştırmışlar fakat micon menüsünü kurcalayıp kamerayı aktif edip haritasını kaybeden insanda çok tam kesin sonuç bulamamışlar beklemek en mantıklısı.

ea4ea4346183063.png

evet micom menusunde direksiyon kontrollerini seçerek aktifleşiyor ancak bunun yan etkisi navigasyonu açarken çıkan kabul düğmesinin seçilememesi oluyor. Ancak şu an mediaskin ile günce iGO yu kullanabiliyoruz ve örneğin benim aracaımdaki harita da 2012 4. çeyrek olarak eskidi baya yenisi içinde 69$ vermeyi düşünmüyorum onun dışında bir yan etkisi olmayacak ise aslında yapılabilir duruyor ama bir süre daha araştırmakta fayda var. bunun dışında menavrus ile geri görüş kamerası aktifleşiyor menavrusu yükleyip silmek bile aktif bırakmak için yeterli olabilir diye düşünüyorum para ödeyip lisanslamadan bunu da denemek gerekiyor önce menavrusu kurup sonra kaldırıp 3 numaralı pin üzerinden belirtilen testi yaparak.