Kalorifer Peteği ısıtma sorunu yardım lütfen

bersan160

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
iyi akşamlar bizdede safrane var 94 model petek sorunumuz var hem su kaçırıyor hemde tıkalı değişmesi lazım sadece torpido sökmeye 400 lira istediler
sizden ricam fotolar silinmiş fotoları tekrar yükleyebilirseniz belki bizede yarımcı olur teşekkürler

tugrabozan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Nedretbey
1- Sistemde hava var mi yok mu diye bir kontrol edin....
Motor kisminda kabine giden borularin birinde hava alma vidasi olacak ordan icerideki radyatorun havasini aldirabilirsiniz
2- Hava yoksa biraz el beceriniz varsa!! Can sikmayin. on konsol inmiyor iciniz rahat olsun.. size tam 2 gun lazim sorunu halletmek icin

Yapmaniz gerekenler
1- isiya dayanikli slikon alacaksiniz Aktif diye v.s. vardi sanirim kirmizi veya siyah renkte oluyor 300 dereceye kadar dayanikli
2- Pedallarin orada 2 vida var. O vidalar radyatoru tutuan
3- radyatore giden 2 boru arasinda 1 vida var onu da sokuyorsunuz
4- Once radyatorun borularini dikkatlice cekiyorsunuz
5- gaz fren pedalini basili tutarak dikkatlice radyatoru kendinize dogru cekiyorsunuz.
6- Radyatoru cikartinca borularin bagli oldugu kisimin kapagini tornovida yardimiyla konserve acar gibi katli yerlerden actirarak cikartiyorsunuz.
7- Radyator icinde spiral teller var. onlari kargaburun yardimiyla cekerek cikartiyorsunuz.. Ben %80 cikartabildim
8- Temizledikten sonra ister spiralleri takin ister takmayin size kalmis,, Ben takmadim..
9- Aldiginiz silikonla kapagi slikonlayip actigimizin tersine kapatiyoruz ve 1 gun bekletiyoruz iyice donsun diye..

Çok güzel özetlemişsiniz,Biraz el becerisiyle yapılmayacak şey değil.

performance

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar yarın vizeye gireceğim bende vizeden sonra sökmeyi düşünüyorum resimler arkadaşımında dedigi gibi silinmis tekrar yukleyebilirmisiniz

performance

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Nedret kardeşim fotoları tekrar yükleyebilirmisin

tekin29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu kadar uğraşmanıza gerek yok.İki kutu porçöz işinizi halledebilir.Yapmanız gereken kaloriferin giriş, çıkış hortomlarını söküp içindeki suyu boşalttıktan sonra hortomun içine porçözü döküp bi kaç saat beklemek.İşlemi bir iki defa tekrarlayabilirsiniz..Petek açıldıktan sonra bol suyla içini temizleyip hortomları yerine takıp, suyunu doldurduktan ve havasını aldıktan sonra işlem bitiyor.Benim lagunamında tıkalıydı,soğuk üflüyordu,aynı işlemle hallettik.
Yanlız burda şöyle bir durum var,petek de çürümeye,delinmeye yüz tutmuş bir yer varsa porçöz burayı delebilir ve su kaçağı olabilir..

enver86

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bizim araç 98 laguna. Aynı durum bizdede vardı ılık hatta bole soğuk ufluyordu dediler petek tıkalı değişecek. Sonra elektrikcilere sorduk gogus sokulecek 500 lira işçilik. Neyse sağa sola sorduk elektirikcinin biri ben daha önce soktum gerek yok. Bu gaz pedallarinin ordan boşluktan doğru soktu tabi biraz zahmetli. 150 lira petege verdik işçilik 100 ama sana 70 olur dedi ve sonuç arabanın içinde durmak mümkün değil sıcaktan. Eğer konum olarak aynı yerde ise hiç gogus sokulmuyor.

Edeb

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar Allah razı olsun.. Büyük bir külfetten kurtuldum sayenizde.. Bende tecrübemi ve yaptığım işlemi paylaşmak istedim başına gelen arkadaşlar olursa diye.. Benimde su sızıntısı vardı sol ön ve arka taraf tamamen ıslanıyordu. Bir kaç elektrikçiye sordum göğüs tamemen sökülecek kalorifer radyatörü değişecek dediler. 500-600 TL işçilik fiyatı verdiler. Radyatörü sordum orijinali 190, yan sanayisi 100 TL idi. Bir de ben bakayım dedim biraz araştırdım sonra bu forumda yazılanları gördüm. Sonra suyun nereden sızdığına biraz daha dikkatli bakayım dedim. Baktım ki radyatöre giren hortumların birleşim yerinden sızıyor. Buradaki bilgilerden yola çıkarak ben bunu yaparım dedim. Bir tane ısıya dayanıklı sıvı conta aldım. Nalburlarda satılıyor küçükleri 3,5 TL. Yattım direksiyonun altına fotoğraftaki yeşille işaretli vidayı söktüm suyunu boşalttım kuruladım. İki tane conta var onları da çıkarttım sonra almış olduğum silikondan (kırmızı renkte) güzelce uyguladım, contaları tekrar yerine koydum. ( biraz sağa sola bulaştı ama mühim değil :)) Hortumları yerine takıp vidayı sıktım. 3 saat kurumaya bıraktım. Sonra arabayı çalıştırdım, ön radyatörden havasını aldım ve suyunu tamamladım. Sonuç: sızıntı falan kalmadı. 3,5 TL'ye çözmüş oldum işi. Diyeceğim o ki göğüs sökmeye falan gerek yok. radyatörün üstünde iki vida daha var onları da sökünce radyatörü oradan çıkarabiliyorsunuz. Göğüs sökülecek diyen ve 500-600 TL işçilik isteyen ustaları da Allah'a havale ediyorum.

7yaaanvk.jpg

Son düzenleme: