Kocaeli Ernaz Renault Servisinde R Link 2 Bluetooth (Android 6.0) Güncelleme Sorunu

ercan_kocak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Güncelleme dediğimiz şey o kadar karmaşık ve zor bir işlem değil, aracı ilk aldığımda bir kısım güncellemeleri rlink2 toolbox ile rlink store'dan alıp yaptım. Zaten güncelleme dosyasını usb veya sd Kart'a attıktan sonra araç üzerinde yapılacak çok karmaşık bir işlem yok, keşke güncellemeleri web den paylaşsalar da yapsak. Günümüz teknolojisinde artık zor diye bir şey yok aslında, zorlukları kendimiz yaşıyor veya yaratıyoruz, sabırsız oluyoruz, her şeyi biliyoruz, talimat, yönerge ve kullanma kitabı okumuyoruz, kulaktan dolma ve kolay yolları öğrenip hazıra konmayı seviyoruz. Bu davranış sonucunda da sürekli hata yapıyor, zorluklar ile karşılaşıyoruz sayın *karakule*

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Keşke R link güncellemesini de r link store a yükleselerdi.R link store da Ürünlerim kısmında Liste de aslında R Link Sistemi diye sekme de var.Yeni haritayı oradan indirip yüklemiştim.
Yabancı sitelerde güncelleme gelince r link uygulamalarınada yeni güncellemenin r link store üzerinden bir anda oluştuğu yazıyor.
Şu anda r link 2 için son sürüm xx.xx.xxx.803 sanırım.Benim aracımda 703 var.

Ercan Bey in dediği gibi;
Güncelleme dosyası usb ye r link store dan yüklendikten sonra usb yi araca takınca araç güncellemeleri otomatik yapıyor.

syhgul

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba acaba güncellemeyi yaptırdınız mı
yapıldıysa eğer yenilik varmı rlink de
sizin araçta tabela okuma sistemi varmı
saygılarımla

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Merhaba.Detayları hafta sonu sistemi biraz daha tecrübe ederek paylaşmayı düşünüyordum.Ancak siz sorunca şimdi paylaşayım dedim.

Evet aracıma dün Ernaz'da R Link-2 güncellemesi yapıldı.Aracımın R-Link versiyonu 803 oldu.Telefon bluetooth'u açar açmaz bağlandı.Arama yaptım ve gelen aramayı cevapladım.Bluetooth kullanarak ses dosyası dinledim ve resim gönderdim.Gayet güzel çalışıyor.Gide gele Ernaz'ında sonunda R Link 2 güncellemesi yapabilir hale gelmesine vesile olduk:)

Güncelleme 2.5 saat kadar sürdü.İlk bakışta herhangi bir ekstra menü ya da sekme dikkatimi çekmedi.Ancak daha tam detaylı inceleyemedim.Farklılık tespit edersem buradan paylaşırım.

Bu arada güncelleme yapılan programı istedim.Ancak programın R link Storedan usb ile araca yüklenen formatta olmadığını ve obd soketi+usb beraber yüklendiğini söylediler.803 versiyonu ile harita güncellemesi de İnternetten R link Store a girince geliyor.Haritayı ben henüz güncellemedim.

Tabela okuma sistemi var mı diye dikkatimi vermedim.Ancak 2500 km uzun yol yaptım ve aşağıdaki video gibi bir olayla da karşılaşmadım.Normalde visio sistemde bu özellik olması lazım.Ama menülerde bu özellik olsaydı açıp kapatmak için mutlaka yer alırdı.Menülerde yok diye hatırlıyorum.

Son düzenleme:

syhgul

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
sonunda güncellemeyi yaptırmışsın sevindim
şu tabela okuma sistemi aracın alt yapısında hazır ama okumuyo nedense tabelaları

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Aslında okuması için sağ şeritten gitme, hız sabitleyicinin devrede olması vb. şartlar gerekiyir olabilir.Kullanma kılavuzunda çoğu şey detaylı anlatılmamış.Ben fırsat bulursam denerim.
Siz nerede yaşıyorsunuz?Denediniz mi kendi aracınızda.Aracınız talisman sanırım.

eyilmaz41

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba.Detayları hafta sonu sistemi biraz daha tecrübe ederek paylaşmayı düşünüyordum.Ancak siz sorunca şimdi paylaşayım dedim.

Evet aracıma dün Ernaz'da R Link-2 güncellemesi yapıldı.Aracımın R-Link versiyonu 803 oldu.Telefon bluetooth'u açar açmaz bağlandı.Arama yaptım ve gelen aramayı cevapladım.Bluetooth kullanarak ses dosyası dinledim ve resim gönderdim.Gayet güzel çalışıyor.Gide gele Ernaz'ında sonunda R Link 2 güncellemesi yapabilir hale gelmesine vesile olduk:)

Güncelleme 2.5 saat kadar sürdü.İlk bakışta herhangi bir ekstra menü ya da sekme dikkatimi çekmedi.Ancak daha tam detaylı inceleyemedim.Farklılık tespit edersem buradan paylaşırım.

Bu arada güncelleme yapılan programı istedim.Ancak programın R link Storedan usb ile araca yüklenen formatta olmadığını ve obd soketi+usb beraber yüklendiğini söylediler.803 versiyonu ile harita güncellemesi de İnternetten R link Store a girince geliyor.Haritayı ben henüz güncellemedim.

Tabela okuma sistemi var mı diye dikkatimi vermedim.Ancak 2500 km uzun yol yaptım ve aşağıdaki video gibi bir olayla da karşılaşmadım.Normalde visio sistemde bu özellik olması lazım.Ama menülerde bu özellik olsaydı açıp kapatmak için mutlaka yer alırdı.Menülerde yok diye hatırlıyorum.

Bu güncelleme sonrasında harita yükleyemiyorsunuz.Nedenine gelince sd card hafizasında problem oluyor ve 9 gb gibi bir disk kapasitesine donusuyor.Harita 5600 mb civarında oldugundan yukleme sırasında yeriniz kalmadı hatası alıyorsunuz.Bunu renault ile gorustugumde yıl sonuna dogru guncelleme beklendigini soylediler. 2.2.17.903 geldiginde harita 2016 database olacak.Suanda zaten guncellesenizde birşey degismiyor.Eski haritaları getiriyor.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Deneyip buradan detayları paylaşırım.903 güncellemesi de gelse hafızayı arttırmadıktan ya da harita boyutunu küçültmedikten sonra bir anlamı yok.O da aynı mesajı verir.
Ben daha önce harita güncellemesi yaptım.Haritanın versiyonunun güncellendiğini sistem bilgisinden gördüm.803 güncellemesi nedeniyle haritanın silindiğini ve yeniden yüklediklerini söylediler.Haritanın silineceğini bilsem yeni harita dosyasını verir onu yükletirdim.

Neyse ben bir deneyim paylaşırım.

syhgul

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bi yeri düzeltiyolar bi yerden acık veriyolar

ercan_kocak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şerit takip sistemi yoksa hız levhası okuma özelliği yok diye biliyorum, yalnız bir şey dikkatimi çekti bu tabela bilgisi işi bence tamamen navigasyon harita bilgileri ile ilgili, zira hiç tabela mabela olmayan yerlerde navigasyonda gösterilen hız bilgilerini gösteriyor bana göre.