Lastik Ebadı

wind

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Cevaplar için teşekkür ederim. Neyse arkadaşlar Petlas marka 48. hafta 2014 model çıkma 225/50R17 lastikleri cuma günü taktırdım. 205/55r17 ler piyasada az olduğundan çıkması da az, bulmak da zor, bulsanız da fiyatı şişiriyorlar. O yüzden 225/50r17 leri öneririm herhangi bir sürtme yok, değme yok. Lastik 2 santim genişlediğinden buz ve kar performansı 205'lerden daha düşük olacaktır. Yazlık olsaydı tam tersi olurdu diye düşünüyorum. Lastikleri alır almaz 100 km lik otoban dışı şehirler arası gezmem oldu ve yakıtta değişen bir şey varsa da eser derecede olduğundan farkedilmiyor. Çap değişmediği için hız göstergesini de ayarlatmaya gerek yok.

hkderinoz

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
quote_icon.png
BaselTuning Nickli Üyeden Alıntı
Zemin sert olsa evet haklısınız ama karlı veya yumuşak zeminde geniş tabanlı lastik çok patinaja kalır ve çekişi kaybeder buda virajlarda ve dönüşlerde dezavantaj oluşturur.. Karlı zeminde yarış lastikleri tercihlerini inceleyebilirsiniz.
Ek olarak insan olarak bot giymeyi tercih ederim tabiki bunun amacıda basıncı düşürüp yere batmamak dolayısıyla yürüyüşü kolaylaştırmak için.. Araçlarda tam tersi ne kadar dibe inebilir sert zemine tutunursa o kadar iyi ilerler.
smile.png

Söylediklerinize tamamen katılıyorum. Ancak verdiğiniz örnek "yüksek performanslı yarış arabaları ve içinde bir çok faktörü bulunduran karlı bir yarış pistinde istenen lastik performansı
qw.jpg
" son derece spesifik bir örnek olmuş.

quote_icon.png
wind Nickli Üyeden Alıntı
S.a. 205/55 R17 yerine kışlıklar için 225/50 R17 kullanan var mı aranızda ya da kullansak ne olur diye bir fikri olan var mı?

Standart bir binek araba ve ebatlarıyla ciddi şekilde oynanmamış standart bir kış lastiği şehir içi ve şehir dışı yollarda yeterli sürüş konforu sağlayacaktır diye düşünüyorum.

İyi çalışmalar...

sanılanın aksine.......

http://www.continental-lastikleri.com.tr/binek/teknoloji/genis-lastikler

swordfish

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben şu an 205/55/16 kışlık kullanıyorum,yanak biraz küçük kalıyor,bu arabanın hakkı 205/60/17 bence ,bir sıkıntıda olmaz ,neticede bunlar performans arabası değil