Malesef Aracım Pert Çıktı

C.Kaan

Kaan ÖNTAN,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Peki arkadaşlar araç 2010 sel hasarlı diye pert'e çıkarılmış.Aracı kullandığım için şuan sel hasarlı ara ne gibi sorun çıkartır.Dikkat etmem gereken durum nedir.Aracın elektronik aksamında bir sorun yok.

Yani ne bileyim uzun yolda felan şuna dikkat edin diyeceğiniz bir şey varmı?

Öncelikle Geçmiş Olsun, Bence Bu İşte Bir Terslik Var Ama Hala Nerede Var Çözemedim, 1 Senedir Sorunsuz Kullandığınız Bir Araç Bu Saatten Sonra'da Düzenli Bakımlarını Yaptırırsanız Ne Uzun Yolda Nede Şehir İçi Sorun Çıkarır, Şahsi Görüşüm 3 - 5'e Pek Bakmadan Elden Çıkarmaya Bakın Aracı.

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
zaten elektronik aksam için perte çıkıyor araç.
yoksa hiç bir sigorta yoktan yere 31.500tl ödeme yapmaz.
ya elektronik aksamı yenilediler o yüzden problem yok.
bir de problem olmamaması ileride problem olmayacağı anlamına gelmez.

Onurksk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1- Sanayideki ahmet mehmet ustayla, arabadan çok iyi anlayan komşuyla bu iş olmaz. Araba alıyorsan 100-200 neyse verip yetkili servise sokup rapor alıcaksın elinde resmi kanıt olsun. Tüm araçlarımın yetkili servis eksper raporlarını hala dosyada saklarım
2- Arabanın parasını almadan asla noter satışı yapmıcaksın, kalanını yarın sabah vereyim banka kapandı, limit yetmedi bilmemne gibi.
3- Çekle, senetle, sepetle asla araç satmam. Şirket kasası karşılıksız çek, senet dolu firmalar ortada bile yok.
4- Kapora vereyim araba hafta sonu bende kalsın beğenmezsem arabanı geri alırsın hemde kapora sende kalır sorun değil ayakları.
5- Çok ucuza ilan verip aradığında, kardeşim aracın soranı çok var benim hesaba kapora gönder arabayı sana ayırayım muhabbetleri..

Yanlış anlamayın lütfen, bunları hem kendim hemde yakın çevremde canlı yaşadım ondan yazıyorum. Araba piyasası çok sakat, Ortalık fırıldak dolandırıcı dolu anında çarpıyorlar. Galerici komşum takla atmış arabayı bana servise gitmeye gerek yok tam senlik boyasız temiz araba diye satmaya çalıştı, ısrar edince sanayide tanıdık usta var dedi ben illa yok servise sokmadan almam dedim ve serviste araba taklalı çıktı sonrasıda vallaaaaaaa haberim yoktu bizim ortak aldı bu aracı oldu. Aman dikkat

Alper22

Alper ACAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Pert olan bir araca kasko yapmazlar zaten bunda bi terslik var ama çözemedim..

canerland

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bence kafanıza takmadan binin. Sürüşte problemi yoksa araç araçtır. Herkes titiz olmaya çalışıyor yok şurası boyası orjinalliği kaçmış burası şey olmuş. Araç boyalı olunca kaza anında sizi koruyor mu hayır. Bizim arkadaş sıfır x marka araç aldı kapı boyalı çıktı mahkemeye verdi kazandı ama 3-4 sene geçtiğini için muhadil araçta olmadığı için askıda.Tek istediği bu araç serviste veya fabrikada kapısı tekrar boyanmıştır diye satarken sorun olmasın diye. Türkiyede tüketiciyi koruyan kanunlarda kesik. Müsait bir zamanda para biriktirir biraz zararına satarsınız. Mutlaka yeni araçlarda serviste sordurmalı ama servislere ne kadar güvenilirse. Olmadı galeriye verin o bir şekilde okutur araç kiralama yapanlara filan.

ketoral

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bazi arkadaslar pert araclari agir kazali saniyor, tamam agir kazali olanda var ama sadece kapisi vuruk camurlugu kirik cami kirik gibi hasari olan pertlerde var.. Hatta bu isi yapan tanidigim var. Sigortaya uye oluyorlar belli ucret karsiligi oradan arabayi kazali aliyorlar bu araclari sigorta sirketleri satiyor arac cekme belgeli olarak.. Kimisi cok hasarli , kimisi sadece tampon kapi camurluk gibi 1-3 milyara halledilebilecek hasarlar.. Bu sekilde aliyorlar cikma parcalarla onariyorlar ve satisa hazir hale geliyor bu isi yapan kaportacilar var. Ben kactane gordum sadece kapisi gidik komple ama perte ayrilmis.. Alan kiside bunu ya kazali alip yaptiriyor veya yapilmis olarak satiliyor.. Araca yeni plaka cikariliyor ve Trafik sigortasida kaskoda yapiliyor arabaya.. Satan sahis durustse hasarini soyluyor alici ona gore aliyor.. Arabayi begendiyse hasara bakmayanda var. Bazi saticilarda tabi hasarini soylemiyor

mmteSn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Peki evrakta yanlışlık olmadığını kim biliyor?
Araç belkide kusursuz ama evrakta yanlışlık yapıldı..

Şöyle bir olay anlatayım..
2011 yılında 2008 model 206 Sedan araç satın aldık..
Araç önden hafif hasarlıydı..
Pert kaydı olduğunu bilerek binmek için aldık amcama..
Renge renk çamurluk, kaput aldık, tampon tamir edildi.. Başkada problem yoktu nerdeyse..
Araç 3 günde yürüdü..
Sonra muayenede işler karıştı..
Aracın evraklarındaki şase - motor numaralarıyla üzerindeki tutmuyordu..
Aracın 0 alındığı mersindeki peugeot servisinden fatura fotokopisini istedik..
Yanlışlığın aracın 0 alındığından beri olduğunu tespit ettik.
Trafik şube 1 er rakamda yanlşlık yapmış.. Aracın şase motor numaraları değişti..
Şuan üzerinde herhangi bir kayıt yok.. tertemiz..
Trafikten eski motor şase numarasını kontrol ettirip durumu bildirdik ki birileri madur olmasın..
Şükür ki eşleşme olmadı ve kimse madur olmamış oldu..

Maduriyeti bu açıdan da değerlendirin derim..

Eğer araç gerçekten pertse satışı pert olarak yapmak mantıklı olan...
Bu konu ile ilgili birkaç hadis-i şerif.. buyrun..

Ebû Ümame’den (r.a.) Resûlullah’m (s.a.v.) şöyle buyurduğu rivayet edildi:
“Tüccarda dört özellik olursa, kazancı bereketli ve helâl olur:
1. Mal satın aldığında kötülemez,
2. Sattığında övmez.
3. Müşteriden malın kusurunu gizlemez,
4. Alışverişte yemin, etmezse.” (a.g.e., c. 4/77–3).

Amr oğlu Ukbe (r.a.) Resûlullah’ın şöyle buyurduğunu rivayet etti:
“Müslüman Müslümanın kardeşidir. Müslüman din kardeşine kusurlu bir şey sattığı zaman kusurunu açıklamaması helâl olmaz.” (a.g.e., c. 4/65–11).

Hz. Vasile (r.a.) naklediyor: Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Bir kimse kusurlu bir şeyi açıklamadan satarsa devamlı olarak Allah’ın gazabında ve melâikenin lanetinde olur.” (Ramûz, c.2/411–3).

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Peki evrakta yanlışlık olmadığını kim biliyor?
Araç belkide kusursuz ama evrakta yanlışlık yapıldı..

Şöyle bir olay anlatayım..
2011 yılında 2008 model 206 Sedan araç satın aldık..
Araç önden hafif hasarlıydı..
Pert kaydı olduğunu bilerek binmek için aldık amcama..
Renge renk çamurluk, kaput aldık, tampon tamir edildi.. Başkada problem yoktu nerdeyse..
Araç 3 günde yürüdü..
Sonra muayenede işler karıştı..
Aracın evraklarındaki şase - motor numaralarıyla üzerindeki tutmuyordu..
Aracın 0 alındığı mersindeki peugeot servisinden fatura fotokopisini istedik..
Yanlışlığın aracın 0 alındığından beri olduğunu tespit ettik.
Trafik şube 1 er rakamda yanlşlık yapmış.. Aracın şase motor numaraları değişti..
Şuan üzerinde herhangi bir kayıt yok.. tertemiz..
Trafikten eski motor şase numarasını kontrol ettirip durumu bildirdik ki birileri madur olmasın..
Şükür ki eşleşme olmadı ve kimse madur olmamış oldu..

Maduriyeti bu açıdan da değerlendirin derim..

Eğer araç gerçekten pertse satışı pert olarak yapmak mantıklı olan...
Bu konu ile ilgili birkaç hadis-i şerif.. buyrun..

hocam o hadise oyan parmağı geçmez.
hepsi birbirinin dostu bu işte.pert gözüken aracı sonuçta pertlikten kurtarmışlar.
bırakın dini imanı şimdi.
rakamı yanlış yazmasınlar

mmteSn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hocam o hadise oyan parmağı geçmez.
hepsi birbirinin dostu bu işte.pert gözüken aracı sonuçta pertlikten kurtarmışlar.
bırakın dini imanı şimdi.
rakamı yanlış yazmasınlar

:) arabayı ilk kaydeden yanlış kaydetmiş.. adam pert olacağını bilip ilk gün mü yanlış yazmış :)
İyi okumamışsınız yazdığımı..

Kişinin hesabı kendinden sorulur biz herkes yanlış yapıyor diye yanlış olamayız..
Bir elin parmağından daha az sayıda olsak bile..

xLe

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sigorta şirketlerinin hatası olmasın bu? Belkide araçta hiçbirşey yoktur. Aracın pert kaydı yok ve üstüne kasko yapmışsın üstelik 1 sene binmişsiniz bence binmeye devam edin.