Megane 2 klima sürekli devreye girip çıkıyor...

ersundogan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar merhaba 2 gün önce ışıklardan kalktıktan sonra 2 vitesde araba çok zorlamaya başladı normalde böyle sorun olmuyordu.
hemen klimayı kapattım tahmin edersinizki araba bir anda rahatladı. kenara çekip klimayı açtığımda ses geliyormu diye baktım. her hangi bir ses yok. çok güzel soğutuyor.
neyse park sensörü taktırmak için zaten elektrikçiye gidiyordum.
bir kez daha ışıkta durdum. bu sefer benim rolanti durduğu yerde durmuyor. ibre 1mm aşağı 1mm yukarı gidip geliyor.
camı açıp sesi dinlediğimde klima komresörünün sürekli çıt çıt diye devreye girip çıktığını duydum.
elektrikçiye ulaştığımda ona gösterdim fakat rolantide sorun yapmadı.
bu sefer gaz verip çektiğimde yine aynı şekilde çıt çıt devreye girip çıkıyor. elektrikçinin bana söylediği yağsız kaldıysa bundan yapar dedi. soğutmada kesinlikle problem yok.
magnet marelli marka makineye bağladı. içerisinden 260gr gaz 0gr yağ çıktı. 20dk vakum yaptırdı. 550gr gaz 10gr yağ bastı.
sonra klimayı açtığımda müthiş soğutuyor aslında önceden %50 randımanla soğutuyormuş. ama sorun hala devam etti.
elekrikçi aynen bana şunu söyledi. araba ilk kalkış esnasında klima açıkken fazla zorlamamak için ilk kalkış esnasında klimayı devreden çıkarıp rahatladığı zaman tekrar devreye sokuyor. ben bu cevaptan tatmin olamadım. bunun üzerine peugeot 207 vardı çalıştırdı ve aynen benim arabanın yaptığını yapıyor. bu işlem için 40 tl ödedim.
sonra tamircime gittim. bu güne kadar hiç bir meganda böyle olduğunu görmedim dedi ve kendi meganındada denedik onunki sürekli devrede hiç çıkmıyor.
sonra büyük klima işi yapan bir yere gittik oda benim tamirci ile aynı şeyi söyledi kesinlikle devreden çıkmaması gerekiyor dedi. işleri çok yoğun olduğu için makineye bağlayamdı. bana söylediği basınç yükseldiği için devreden çıkıyor yada klimanın gaz sensöründe sorun var bundan dolayı sürekli devreye girip çıkıyor dedi. bu hafta içinde bakacağız bakalım.
daha önce böyle bi sorunla karşılaşan oldumu.

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
İlginç bir durum, benim Kangoo'da otomatik klima var ilk kalkışlarda klimanın kapanıp açıldığını görmedim, klima rölelerinde bir sıkıntı olabilir mi ?

KaRaHaN

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun servise gidip arıza tespit yaptırarak daha büyük bir sıkıntının önüne geçebilirsiniz :eyv

Kadir Salim

T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Basınç sensörünün elektrik bağlantısı güzelce temizlendiğinde düzeleceğini düşünüyorum.

Htmakina

Hakkı TAM, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun kardeşim. Umarım sorunun bir an önce çözülür. İlginç bir durum gerçekten.

ersundogan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun kardeşim. Umarım sorunun bir an önce çözülür. İlginç bir durum gerçekten.

Sorun acaba nereden çıkacak çok merak ediyorum. en önemlisi arızaya doğru teşhisi koyabileceklermi ???hımm

ersundogan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İlginç bir durum, benim Kangoo'da otomatik klima var ilk kalkışlarda klimanın kapanıp açıldığını görmedim, klima rölelerinde bir sıkıntı olabilir mi ?

abi bir kaç daha elektirkçi dolaştım fakat onlarda aynı çalışma şeklini tarif edip bunu yapması normal diyorlar.
benim tamircimde 2008 megane2 var denedik o yapmıyor.
yine 2006 denk geldi denedik oda yapmadı.
kaldıki benim tamircim daha önce renault servisinde 5 yıl çalışmış 13 seneden bu yana sadece renault tamiri yapıyor. onun söylediği bunca senedir hiç bir renaultda böyle bişey görmedim diyor.

ersundogan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun servise gidip arıza tespit yaptırarak daha büyük bir sıkıntının önüne geçebilirsiniz :eyv

sağolun
sadece 10.000lik bakım için 430 lira para istiyorlar klima için yaklaşık 1500 tl isityorlar. ben orjinal kompresör alsam 834 tlye buldum. 100 tlde işçilik versem olar kökünden hallalolur.
fakat 2 klimacı 4 tanede klima işi yapan elektrikçiye gösterdim. hiç biri net teşhis koyamadı. bununla birlikte bunu yapması normal diyenlerde oldu.

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
10000 bakım şuanda 320 Lira tutuyor,bütün servislerde %20 indirim var... ;)