Megane 2 klima sürekli devreye girip çıkıyor...

ersundogan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Birşey söylicem ersun belki inanmayacaksın bendede aynı sorun var. Bilmiyorum ama bana göre klima tam anlamda soğutmuyor gibime geliyor bar'ı ölçtük tam kıvamında ne eksik ne fazla ustalamın teşhisine göre klima kompresöründen olma ihtimali yüksek diyor ama bilmiyorum tabiikide denemedim.
Ben bunu fark ettiğimde bilgisayara bağladık klima katına girdik kompresör bir duruyor bir çalışıyor her çıt sesi geldiğinde açıp kapattığı şey kompresör yani onun içinde arızanın ondan olduğunu düşünüyoruz.

Bide şunu denermisin bende öyle oluyor çünki ;

Normal şekilde trafikteki akış bittikten sonra yani işten eve geldikten sonra aracı stop etmeden klimanın hız derecesini 0'da bırak ''AC'' yi aç klimanın hızını adım adım biraz bekleyerek artır açma kapatma yapacakmı bi bak bunu denediğinde açıp kapatmayı '' çıt çıt '' sesini yapmıyorsa ve altta söylediğimi yapıyorsa galiba arızamız aynı kardeşim :/

Birde bu yukarıda söylediğimi denedikten sonra şunu dene '' AC '' yi kapat biraz bekle 5 10 saniye sonra önce klimanın hız derecesini 4 yap üfleme sırasında '' AC '' ye bas '' çıt çıt '' yapacakmı diye bi bak ben bunu kendi aracımda arızayı bulmaya çalışırken fark ettim bende böyle yapınca klima devreye girip çıkıyor ard arda zaten deviri 1 mil aşşağı 1 mil yukarı yaptıranda ard arda girip çıkmasından dolayı.. :S :/

Benim arızanın birebir aynısı tarif etmişsin:eyv
söylediklerini çok önceleri tespit ettim her gittiğim tamirciyede bu olayları gösterdim net bişey söyleyen yok.
işin garip tarafı bunun normal olduğunu bile söyleyen odu.
ac ışığı yanıkken bir anda 4e alırsan benimki en az 5-6 kez çıt çıt yapıyor.
onun haricinde yavaş yavaş arttırınca sorun yok.
bana birisi net bişey söyleyene kadar kesinlikle söktürmeyeceğim. ön tampon felan sökülmesi gerekiyor diyorlar.
ne zaman araba ben gitmeyeceğim derse o zaman baktıracağım.
kilitmemiş kompresörü denizlide 350-400 tlye hallediyorlar.
ben son çare olarak forum sponsoru inanlar cotechteki arkadaşa yazdım henüz cevap gelmedi.
http://www.renaultfanclub.com/showthread.php?t=74542&p=837208#post837208

M.Cemal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şu an bizim özel servisteyim arkadaşımın yeri zaten şimdi konuşması geçti bir çok sebebide olabilir tek bir sebebide olabilir. Ya tam olarak klima iptal olana kadar kullanacaksın senin söylediğin gibi yada kompresörü değiştirip bi deneyeceksin ama oda ön tampon incek sağı solu sökülecek uğraşlı bir işcilik yani. Ama iptal olana kadar gezince masrafın daha çok çıkma ihtimalinide unutmamak gerek ersun bey bilmiyorum konu ile ilgili ne yapıcaz :/

ersundogan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Şu an bizim özel servisteyim arkadaşımın yeri zaten şimdi konuşması geçti bir çok sebebide olabilir tek bir sebebide olabilir. Ya tam olarak klima iptal olana kadar kullanacaksın senin söylediğin gibi yada kompresörü değiştirip bi deneyeceksin ama oda ön tampon incek sağı solu sökülecek uğraşlı bir işcilik yani. Ama iptal olana kadar gezince masrafın daha çok çıkma ihtimalinide unutmamak gerek ersun bey bilmiyorum konu ile ilgili ne yapıcaz :/

cemal bey klima işini denizlide profesyonel anlamda yapan bir yer var. bu arkadaşlar megane2 lerde klima borusu tek olduğu için basıncın nereye gittiğini yada düzenli basınç olup olmadığını bilemiyoruz dediler.
bana söyledikleri kompresörü söküp bakacağız dediler. en kötüsü çıksa bile 350-400 tl arasında bir fiyatla bu işi bitirebilceklerini söylediler. fakat ben sabah arabayı götüreceğim sökecekler akşama bitip bitmeyeceği malum. burada yapacakları şey benim arabaya bakarken diğer gelen arabalarada bakacaklar. kendi tamiricim hariç kesinlikle hiç kimseye mecbur kalmadıkça arabamı bırakmam. ve benim arabayla ilgilenirken başkasının arabalarına bakmaları en gıcık olduğum şeydir. bundan dolayı söktürmedim. konunun takipçisiyim. forumlarda bununla ilgili sorunları sürekli araştırıyorum. ben yedek bir komresör buldum. çalışır durumda.
eğerki klima iptal olursa kayış ve çekici masrafı ekstra olarak çıkacaktır. ama birden fazla arabayı söktürüp orasını burasını kurcalatmaktan iyidir diye düşünüyorum.
birde burada denizlideki servise arıza tespiti için ne kadar bir fiyat isteyecekler onu soracağım. sizde bulunduğunuz yerdeki servise sorarmısınız.

M.Cemal

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
cemal bey klima işini denizlide profesyonel anlamda yapan bir yer var. bu arkadaşlar megane2 lerde klima borusu tek olduğu için basıncın nereye gittiğini yada düzenli basınç olup olmadığını bilemiyoruz dediler.
bana söyledikleri kompresörü söküp bakacağız dediler. en kötüsü çıksa bile 350-400 tl arasında bir fiyatla bu işi bitirebilceklerini söylediler. fakat ben sabah arabayı götüreceğim sökecekler akşama bitip bitmeyeceği malum. burada yapacakları şey benim arabaya bakarken diğer gelen arabalarada bakacaklar. kendi tamiricim hariç kesinlikle hiç kimseye mecbur kalmadıkça arabamı bırakmam. ve benim arabayla ilgilenirken başkasının arabalarına bakmaları en gıcık olduğum şeydir. bundan dolayı söktürmedim. konunun takipçisiyim. forumlarda bununla ilgili sorunları sürekli araştırıyorum. ben yedek bir komresör buldum. çalışır durumda.
eğerki klima iptal olursa kayış ve çekici masrafı ekstra olarak çıkacaktır. ama birden fazla arabayı söktürüp orasını burasını kurcalatmaktan iyidir diye düşünüyorum.
birde burada denizlideki servise arıza tespiti için ne kadar bir fiyat isteyecekler onu soracağım. sizde bulunduğunuz yerdeki servise sorarmısınız.

Konu hakkında net bir bilgiye ulaşırsanız benide bilgilendirmenizi rica ederim.
Benim özel servisimde klima tamiri yapılmıyor mekanik üzerine özel servis klima işlerinde başkasına yönlendiriyorlar değişecek bir parça olduğu zaman kendileri yapıyorlar eğerki antalyaya gelirseniz elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız ersun bey.

ersundogan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Konu hakkında net bir bilgiye ulaşırsanız benide bilgilendirmenizi rica ederim.
Benim özel servisimde klima tamiri yapılmıyor mekanik üzerine özel servis klima işlerinde başkasına yönlendiriyorlar değişecek bir parça olduğu zaman kendileri yapıyorlar eğerki antalyaya gelirseniz elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız ersun bey.

Bu arıza için antalyaya geleceğimi zannetmiyorum ama tatil için yolum düşerse uğrayabilirim. burada serviste arıza tespiti için 150tl istediler. gittiği yere kadar gitsin gitmediği yerde baktırırım.

16_MEGANE_16

Selçuk ÇÖRTEN,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ersun benim iki megane II aracımda kendini kapatıp açıyor özellikle yüksek güç istediğim zaman. daha öncesinde sıfır dacia sandero almıştım ondada öyleydi güç isteyince devreden çıkıyor senin araç gibi sonrasında normale dönünce tekrar devreye giriyordu. ben bir sorun olduğunu düşünmüyorum.bindiğim araçlarında aynı olduğunu gördüm. bilgine.

ersundogan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ersun benim iki megane II aracımda kendini kapatıp açıyor özellikle yüksek güç istediğim zaman. daha öncesinde sıfır dacia sandero almıştım ondada öyleydi güç isteyince devreden çıkıyor senin araç gibi sonrasında normale dönünce tekrar devreye giriyordu. ben bir sorun olduğunu düşünmüyorum.bindiğim araçlarında aynı olduğunu gördüm. bilgine.

selçuk benim asıl sorun bazen rolantide çıt çıt sürekli gir çık yapıyor. beni rahatsız eden konu bu.
onun haricinde motor yüksek güç isteyip devreden çıkarması bana mantıklı bir çalışma prensibi geliyor.
bunun yanında benim tamircim yetkili serviste daha önce çalışmış. 10 yıla yakındır sanayide bu zamana kadar ben böyle bişey görmedim diyor.
ondada 2008 megane2 onunki gir çık yapmıyor. köyde 3 tane daha var onlarıda bizzat denedim yapmıyor.

hassur

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Konuyu hortlatmak istiyorum. 97 model vw aracımda marş motoru değiştirmek için gittim. elektrikçi yeni marş motoru taktı. sanayiden çıkınca klimayı açtım aynı sorun bendede başladı. yani her bir kaç saniyede klima devreye girip çıkıyor. klima gazına baktırdık yan sanayide olsa basınç sensörünü değiştirdik ama sorun düzelmedi varsa bu konuda tecrübe eden paylaşırsanız sevinirim. internette bir çok farklı marka araçta bu tür sorunlar oluyor muhtemelen ortak bir çözümü olmalı

alles112

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
uzun süredir kimse birşey yazmamış ama, anlatılanlara bakılırsa sorun gaz basınç sensöründen kaynaklanıyor. makinaya bağlayınca hata göstermiyor çünkü aralklı olarak düşük basınç uyarısı vererek kompresörü devreden çıkarıyor. tam olarak basınç sensörü arızası olduğunu anlamak için sensör kablolarına multimetre bağlayıp anlık akım değişimlerini izlemek yardımcıı olacaktır. klimalarda basıç sensörünün olmasının nedeni kompresörü korumak içindir. sistemde gaz olmadan kompresör çalışırsa pistonları aşınıp kullanılmaz hale gelecektir,,