Megane 3 Egzos Emisyon Kontrol Ettiriniz Uyarısı

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bide size sorsam anladığım kadarıyla tecrübe etmişsiniz, bu enjektör temizleyici işe yaradığı oluyor mu? Bir de mesela bizim araçlar için hep TOTAL kullanın diyorlar ama bunun bi faydası var mı sizce? Opetten şaşmadım bu zamana kadar ama şimdi bu hatalar çıkınca diyorum totaldenmi alsam artık yakıtımı.

Yakıtı aldığınız firma iyi bir markaysa a olmuş b olmuş önemi yok. Renault elf ortaklığı aracın fabrikasyon dolum yağı olmasından kaynaklanır ve elf daha sonra total firmasını da bünyesine katarak dolaylı yoldan bu markayı da Renault anlaşmasına almıştır. Dolayısıyla Renault elf ortaklığı tamamen ticari cikar doğrultusundadır.

Bakın size söyle bir örnek vereyim; Türkiye de kullanıcılar araçlarına yağ alırken arac üreticisinin anlaşmalı markasını tercih eder. Avrupa’da ise bu durum arac üreticisinin yağ icin verdiği onay koduna sahip herhangi bir markadan TEM’in edilir. Yanı Türkiye’deki kullanıcı marka ile yağını alır, Avrupadaki kullanıcı üreticinin onay koduna uygun yağı İster.

Bu isler tamamen ticaridir ama sunu söylemeden geçemeyeceğim opete oldum olası guvenmemisimdir. Varsa yoksa Shell veya bp.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Bide size sorsam anladığım kadarıyla tecrübe etmişsiniz, bu enjektör temizleyici işe yaradığı oluyor mu? Bir de mesela bizim araçlar için hep TOTAL kullanın diyorlar ama bunun bi faydası var mı sizce? Opetten şaşmadım bu zamana kadar ama şimdi bu hatalar çıkınca diyorum totaldenmi alsam artık yakıtımı.
Tansel in dediklerine harfiyen katılıyorum . Önemli olan istasyon dur yakıta su yada kimyasal katarsa markanın önemi kalmaz
Wurth de kullandım Berner de . Berner de fayda gördüm tüketim düştü enjektör hatası gitti. Wurth kullandığım da aracın hata vermesi bence enjektör kaynaklı değildi yada anlık bir arıza idi nitekim hiç faydası olmadı

Son düzenleme:

zapkinus

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
O zaman yakıtı hangi firmadan aldığımızın pek bir önemi yok güvenilir bi istasyon olması gerek. Berner in temizleyicisini de alıp deneyeceğim ilk fırsatta. Yardımlarınız ilginiz için sağolun.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
O zaman yakıtı hangi firmadan aldığımızın pek bir önemi yok güvenilir bi istasyon olması gerek. Berner in temizleyicisini de alıp deneyeceğim ilk fırsatta. Yardımlarınız ilginiz için sağolun.

Örneğin söyle bir olay var shell istasyonlarının marketlerinde DELI2GO yazıyorsa bu istasyonu shell doğrudan kendi işletiyordur. Zaten bp, shell, total gibi büyük markalar artık istasyonları şahıslardan alıp kendileri işletmeye başladı. Malum su karıştırma vs olayların önüne geçmek adına. Diğer markalarda olay nasıl ilerliyor bilemiyorum omlarında kendi işlettiği istasyonlar vardır mutlaka ama ben Shell’de böyle ayırt ediyorum. Yani marketinde deli2go yazan istasyonlardan alıyorum yakıtı.

zapkinus

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Örneğin söyle bir olay var shell istasyonlarının marketlerinde DELI2GO yazıyorsa bu istasyonu shell doğrudan kendi işletiyordur. Zaten bp, shell, total gibi büyük markalar artık istasyonları şahıslardan alıp kendileri işletmeye başladı. Malum su karıştırma vs olayların önüne geçmek adına. Diğer markalarda olay nasıl ilerliyor bilemiyorum omlarında kendi işlettiği istasyonlar vardır mutlaka ama ben Shell’de böyle ayırt ediyorum. Yani marketinde deli2go yazan istasyonlardan alıyorum yakıtı.

Aynen bende görüyorum istasyonlarda o yazıyı bi ara shellden almıştım ordada yazıyordu. Benim abim de bizim oturduğumuz muhitte TOTAL var sürekli oradan alıyor baya bir de memnun oradan. Ben arkadaşlarım hep opeti önerdiği için tercih etmiştim fakat bu istasyonları doğrudan işletme diye bahsettiğiniz olay ilgimi çekti zaten aldığım opetide kendi kafamda sorguluyorum bu ara sürekli çünkü oradan aldığım yakıtla başka yerden aldığım yakıtlar arasında hissedilir fark yaşıyorum. Bu farkı daha çok menzil olarak yaşadım. Mesela deli2go yazan bi shellden aldığımda daha fazla yol katettiğimi düşünüyorum. TOTAL den bir deneyeceğim madem onlarda doğrudan kendisi işletiyor daha ciddiyetli daha güvenilirdir diye düşünüyorum. Eğer memnun kalırsam yoluma TOTAL le devam edeceğim kalmazsam Shell olacak sanırım tercihim.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynen bende görüyorum istasyonlarda o yazıyı bi ara shellden almıştım ordada yazıyordu. Benim abim de bizim oturduğumuz muhitte TOTAL var sürekli oradan alıyor baya bir de memnun oradan. Ben arkadaşlarım hep opeti önerdiği için tercih etmiştim fakat bu istasyonları doğrudan işletme diye bahsettiğiniz olay ilgimi çekti zaten aldığım opetide kendi kafamda sorguluyorum bu ara sürekli çünkü oradan aldığım yakıtla başka yerden aldığım yakıtlar arasında hissedilir fark yaşıyorum. Bu farkı daha çok menzil olarak yaşadım. Mesela deli2go yazan bi shellden aldığımda daha fazla yol katettiğimi düşünüyorum. TOTAL den bir deneyeceğim madem onlarda doğrudan kendisi işletiyor daha ciddiyetli daha güvenilirdir diye düşünüyorum. Eğer memnun kalırsam yoluma TOTAL le devam edeceğim kalmazsam Shell olacak sanırım tercihim.

İstasyonu işleten firmayı öğrenmek için totem ( uzun tabela ) tabelanın alt kısmına bakın. Tabelanın en altında işleten firmanın unvanı yazar. Örneğin bu bp icin bp petrolleri as, Shell için shell turcas as gibi unvanlar yazar buradan da ayırt edebilirsiniz.

zapkinus

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İstasyonu işleten firmayı öğrenmek için totem ( uzun tabela ) tabelanın alt kısmına bakın. Tabelanın en altında işleten firmanın unvanı yazar. Örneğin bu bp icin bp petrolleri as, Shell için shell turcas as gibi unvanlar yazar buradan da ayırt edebilirsiniz.

Aynen ama onları bulmakta başka bir mesele. Bizim bu civardaki shell istasyonlarını biraz inceledim şimdi hiçbiri shell turcas değil artık denk gelmem gerek sanırım ya da biraz daha araştırmak gerek.

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynen ama onları bulmakta başka bir mesele. Bizim bu civardaki shell istasyonlarını biraz inceledim şimdi hiçbiri shell turcas değil artık denk gelmem gerek sanırım ya da biraz daha araştırmak gerek.

İstanbul’da bu tur uç kağıtlar fazlasıyla yapıldığı icin asıl firmalar bayilik verdiği şahıslara uç ihtar hakkı tanıyor 3. Kere hakkında ihbar alınan ve ispatlanan istasyon şahıstan alınarak kendilerine geçiyor.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Shell in sitesinde şöyle bi yazıya denk geldim "Shell & Turcas Petrol A.Ş’nin Türkiye genelinde kendi işlettiği 7 terminali (5 akaryakıt ve 2 LPG) ve 7 müşterek işletilen akaryakıt terminali olmak üzere toplam 14 depolama tesisi bulunuyor. Shell & Turcas, madeni yağlar pazarındaki liderliğini son 9 yıldır kesintisiz sürdürüyor."

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Shell in sitesinde şöyle bi yazıya denk geldim "Shell & Turcas Petrol A.Ş’nin Türkiye genelinde kendi işlettiği 7 terminali (5 akaryakıt ve 2 LPG) ve 7 müşterek işletilen akaryakıt terminali olmak üzere toplam 14 depolama tesisi bulunuyor. Shell & Turcas, madeni yağlar pazarındaki liderliğini son 9 yıldır kesintisiz sürdürüyor."

Abi o bilgiler genelde hatalı oluyor. Castrolde çalıştığım dönemde sadece bp nin 40 üzerinde kendi işlettiği istasyon vardı. 2012 yılında. Bu rakamları yazarken gerçek rakamları yazamiyorlar kullanıcılarda kötü marka algısı oluşuyor. Piyasada hakim ve marka algısı yüksek olan akaryakıt firmaları çoğu istasyonu kendileri işletiyor veya sözleşmeli dolunca şahıstan alım yoluna gidiyorlar. Anadolu yakasında e5 üzerinde 3-4 shell vardı bunların hepsi total oldu ve kendi bünyesinde çalıştırıyor. Türkiye gibi bir yerde hileli yakıt satma işlemi fazlasıyla yapıldığından markalar artık imaj kaybını göze alamıyor. Yanı ne yaptıkları beni ilgilendirmez açıkcası [emoji51] ama bizzat kendi işlettikleri istasyon varken gidipte şahsın işlettiği firmadan yakıt almam.