megane 3 turbo sorunu

m00nl33n

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar, 2011 model Megane 3 Coupe aracım var. Aracı 90binlerde aldım ve alalı 1 yıl olmak üzere şuan 106binlerde.

2 ay önce buzla kaplı bir rampayı çıkmaya çalışırken zincir takmakla uğraşmamak için araca çok aşırı yüklendim ve aracın kaputundan sigara dumanı gibi çok az miktarda beyaz duman çıktı.
Ertesi gün farkettim ki turbo çalışmıyor araba ivmelenmiyor. Gaz pedalı ağırlaşıyor ve performans çok düşük. 2 hafta aracı turbosuz halde kullandıktan sonra Reno servisine götürdüm aracın yatması gerektiğini, kullanırsam motoru bozabileceğimi söylediler.

Ben de zamanım olmadıgını söyledim ve aracın işim için gerekli oldugunu söyledim ve aracı bırakmadım. 1 hafta sonra işten izin alıp aracı servise bıraktım ve ertesi gün beni çagırdılar bana turbonun bozuldugunu ve değiştirilmesi gerektiğini söylediler, 2500tl üzerinde de masraf çıkardılar.

Turbo siparişini verdim ve servisten çıkarken Turbonun çalıştıgını farkettim. Birkaç tur atıp servise geri döndüm ve turbonun çalıştıgını söyledim, siparişi de iptal ettim. Yetkili, "kurum temizliği" yaptıklarını ve bunun sayesinde çalışmış olabileceğini söyledi ben de aracı alıp cıktım.

Sonra farkettim ki Turbo arada sırada yine devreden çıkmaya başladı özellikle debriyajı çok kullanınca yani yoğun trafikte dur-kalk yapınca turbo devredışı olmaya başladı. Yetkili reno servise güvenmediğim için Bosh servise de gittim fakat turboyu söküp pompacıya götürmeleri gerektiğini söyledi ben de zamanım olmadıgı için aracı gene bırakamadım. sonuç olarak aradan 2 ay geçti ve bu aralar turbo artık hiç çalışmıyor. Sorunun ne olabileceği hakkında sizlere danışmak ve ihtimalleri öğrenmek istedim. Turboyu değiştirip de ardından başka bir sorunla karşılaşmak istemiyorum.

Not: Aracın bakımları arızadan önce yeni yapılmıştı ve egsozdan siyah duman çıkmıyor, yağ yakma yok.

Saygılar

Nothing

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araciniz elektronik kontrollü turbo kaputun içinde ona ait bir eleman olmalı onda bir sıkıntı olabilir mi acaba.

m00nl33n

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba, en kisa zamanda aracımi tanitirim :)
@nothing Hocam ben pek iyi değilim araba konusunda acaba motor kısmının fotoğrafını çeksem nerde olabileceğini gösterebilir misiniz? Bir de bu parçanın özel bir ismi var mıdır?

m00nl33n

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php

Turbo 2 gündür arada gelip gidiyor.

EGR valfının krom bağlamasının böyle bir sorun yaratabileceğini okudum bir yerde fakat hangisi egr valfi bilmiyorum.
Turbo'yu da gösterirseniz sevinirim. tahminimce 1. fotoda sarı okun arkasında kalın boruya bağlı parça.
Elektronik Turbo Kontroleri de 1.fotoda okla işaret ettiğim kapaklı buton şeklindeki parça mı ?

*Renault9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Az bir duman çıktı demişsiniz bence elektrik aksamıyla ilgili bir sıkıntı var aracınızda.

mehmet_ozturk05

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kardeşim çok geçmiş olsun. Serviste turboyu değiştirmeni tavsiye ederim. Ancak ümraniye sanayide çok iyi sadece turbo üzerine tamirciler var görürmeni tavsiye ederim. Aracınla kazasız belasız sürüşler dilerim.

Emre3444

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben hemen turboyu değiştirmenizi tavsiye etmiyorum birkaç yere daha gidin sorunu tam olarak bulun ve ondan sonra işlem yaptırın derim

TAŞKIN ÇITACI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aynısı bende yaşadım arabanın çekısınde düsme varmı

yok ise emme monofoltunun orda kısa turbo borusu var kelepcenin dibinden kesiyor ve monofoltun ustıne dokulen yağ dumanıdır

Nothing

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim dediğim parça ikinci ok