megane 3 turbo sorunu

m00nl33n

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben turbonun çalışmadığını nasıl anladığınızı çok merak ettim??? araç çekişten düştü deseniz anlayacağım da direk turbo devreden çıkıyor devreye giriyor demenizi anlayamadım. turbo denen şey Yüz Elli BİN (150 000) devirle dönen bir pervane üzerinden geçen egzoz gazına göre döner. Devreye girmesi diye bir şey söz konusu değil. marşa bastığınız an 20bin devir civarı dönmeye başlar. sonrasında üzerine yönlendirilen egzoz gazına göre devirlenir.

hocam anlaşılmayacak kadar zor bişey değil ki. dediğiniz gibi 150, 200 bin devire gelince turbonun araca ivme kazandırması gerekiyorken araç turbosuzmuş gibi gitmeye devam ediyordu ve motor sesi yükseliyordu, motor bağırmaya başlıyordu. Zaten turbonun çalışıp çalışmadığı FISSSS diye çıkan üfleme sesinden belli oluyordu o ses de yoktu. paylaştığım resimde sorunun OBD kodu mevcut. Arıza kodu diyor ki: Doldurma basınç sinyali çok düşük.

bambam11

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hocam anlaşılmayacak kadar zor bişey değil ki. dediğiniz gibi 150, 200 bin devire gelince turbonun araca ivme kazandırması gerekiyorken araç turbosuzmuş gibi gitmeye devam ediyordu ve motor sesi yükseliyordu, motor bağırmaya başlıyordu. Zaten turbonun çalışıp çalışmadığı FISSSS diye çıkan üfleme sesinden belli oluyordu o ses de yoktu. paylaştığım resimde sorunun OBD kodu mevcut. Arıza kodu diyor ki: Doldurma basınç sinyali çok düşük.

yine soruyorum, turbo olduğunu nasıl anladınız? olası diğer sebepler;

intercooler patlak olur
hava hortumları çıkmış olur
en sık görüleni basınç sensörü bozuk olur
wastagate selenoidi bozuk olur

yani bu gibi ucuz problemlerden başlamak yerine niye direk en pahalı problem olan turboya odaklandınız demek istedim. turbo diyelim kırıldı, çatladı, yatak sardı vs vs. o zaman devreye girme gibi bir olayı olmaz.

Soner BAYKAL

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba benimde 2011 model fluance aracım var. Bende aynı sorunu yaşıyorum. Turbo arada bir devreye giriyor geri çıkıyor. Bir kaç yere götürdüm fakat sonuç alamadım. Kimisi turbo yağı yanlış koyulmuş dedi yağ değiştirdi. Kimi pervanesi çatlamış yamulmuş değişcek dedi değiştirdi. Fakat hiç biri kalıcı bir çözüm olmadı belli bir süre sonra tekrar devreden çıktı. Son olarak enjektörlerde sorun var denildi değişecek dediler onlarda değişti. 1 hafta kadar turbo devredeydi sonra geri çıktı. Aracı stop edip 10 dk dinlendirdikten sonra çalışıyordu. Artık oda devreye girmez oldu. Aracında çözüm bulan varsa yazabilir mi acaba?

Saroğlu53

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaslar benimde arçata turbo devre dışı 1 ay once oldu bu olay bi ustaya goturdum aracın beyninde hatalar vardı onların hepsini sıfırladı araç düzeldi şimdi gene aynı oldu bu neden oluyor bende bulamadım