megane 3 turbo sorunu

m00nl33n

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu sorunu 1 aydan fazla oldu yaşıyorum. Turbo ara ara gidip geri geliyor. Bazen 1 hafta hiç gelmediği oluyor. Yetkili Reno Servisi arıza tespiti yaptı ama sorun ne dediğimde Turbo bozulmuş ve değişecek dedi 2500 üzerinde masraf çıkardı üstüne gözümü öyle korkuttu ki bana arabayı sürersen motor elinde kalır o zaman 10bin masraf olur diye beni alelacele sipariş verdirtti ama servisten çıkmadan önce siparişi iptal ettim ve aradan 1 ay geçti. Turbonun bozuk olduğunu düşünmüyorum. Ara sıra gidip gelmesi bağlantılarda bir sorun olduğunu ya da borularda bir sıkıntı olabileceğini düşündürüyor. Yanlış anlamayın bu konularda hiç iyi değilim ama 1 aydır internette konuyla ilgili araştırma yapıyorum.

Arabanın çekişi öyle bir düşüyor ki sanki 1.5 değil de 0.5 motor varmış gibi ivmelenme hiç olmuyor. Yokuşlarda çok zorlanıyor.

TAŞKIN ÇITACI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
aynısı bende yaşadım arabanın çekısınde düsme varmı

yok ise emme monofoltunun orda kısa turbo borusu var kelepcenin dibinden kesiyor ve monofoltun ustıne dokulen yağ dumanıdır
[/QK

Kardeşim birde mazot filresinin altında mazot musurü olur 3 adet teli vardır birisinde kopma olduğuzaman araba çekişten düser

ara sıra gelir gider hemen oraya baktır istersen

images

bnm dedigim bu aslında su saptama diye geçıyor kablonun biri kopuk oldumu motora zarar vermesindiye kendini korumaya alıyor araba durdugu yerden bşle zor kalkar

m00nl33n

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
en kısa zamanda kontrol ettirteceğim

m00nl33n

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bugün sabah işe giderken arac "Motorda hasar riski" diye ikaz verdi. Arabayı hemen sağa çekip servisi aradım ama bildiğim şeyleri söylediler. Araci yurutmeyin vs vs çekiciyle servisimize getirin. Ben de çok yardımcı oldunuz sağolun dedim aldim arabayi Bosch servise götürdüm ve bilgisayara bağlattim. Turboyla ilgili P2263 ariza kodu çıktı. Usta turboyu söküp bakmaları gerektiğini söyledi. Araci bırakıp geldim. Bu arada P1525 arizasi da cikti o da buna bagliymis bunu düzeltince silinir dedi usta. Artik nolur bilmiyorum. Umarım çok masraf çıkmaz

http://i61.tinypic.com/qywn6u.jpg

http://oi57.tinypic.com/154vbja.jpg

Son düzenleme:

mehmet_ozturk05

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Haydi hayırlısı kardeşim. Turbo candır

Uğur

Yönetici
Başkan
33-Mersin
Turbo pervanesinin milinde boşluk olabilr , inşallah en ucuz şekilde halledersiniz.

m00nl33n

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Abi araba spor görünümlü diye birde başında duramıyorum diye fiyatı yüksek çekiyor herkes sanki lamborghini. 600 lira sadece turbocu istiyor. Turbo pervanesinde yamulma olmus ustanın dediğine göre. İçindeki parçaları değiştirecekmis ve bu Turbo'nun malzemeleri parçaları pahaliymismis Fotoğraf gönderdi ama bişey belli olmuyor fotoğraftan. 400 liraya yakin da servisten sökme takma yag ve filtre deigisimi ucreti istiyorlar turbo sökülünce yağ değişimi şartmışmış

Ben de yapmasını söyledim arabaya ihtiyacım olmasa arastirirdim ama imkan yok.

power-power

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu sorunun cozumune ulasabildiniz mi? Benzer belirtiler yasiyorum

bambam11

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben turbonun çalışmadığını nasıl anladığınızı çok merak ettim??? araç çekişten düştü deseniz anlayacağım da direk turbo devreden çıkıyor devreye giriyor demenizi anlayamadım. turbo denen şey Yüz Elli BİN (150 000) devirle dönen bir pervane üzerinden geçen egzoz gazına göre döner. Devreye girmesi diye bir şey söz konusu değil. marşa bastığınız an 20bin devir civarı dönmeye başlar. sonrasında üzerine yönlendirilen egzoz gazına göre devirlenir.

m00nl33n

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
cevap biraz geç oldu ama sorun bahsettiğim gibi turbo pervanesinin yamulmasındaydı nasıl olduysa artık. Turbo sökülüp revize edildi yani tamir edildi ve hata kodu bilgisayardan silindi. Sorun halloldu fakat turbo üfleme sesi daha çok belirginleşti. Rahatsız edici değil ama eskisinden farklı olduğu ve daha çok duyulduğu kesin. benim tamir yoluna gitmemin sebebi o dönemde paraya sıkışık olmamdı ve 2500 TL civarıydı turbo ve ıvır zıvırları. O an param olsaydı asla tamirini yaptırmazdım direk değiştirirdim. Bu birkaç gündür sorunu tekrar yaşıyorum umarım düzelir. Eğer siz de aynı sorunu yaşıyorsanız turboyu yenisiyle değiştirmenizi tavsiye ederim.