Megane 4 HB Sol alt sigorta kutusundan gelen çıt çıt sesi.

onurg57

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bu durum herhalde çok az kişide var. nasıl bana normal diyebildiler anlamış değilim başka servise de gideceğim en yakın zamanda

onurg57

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu konuyla ilgili detaylı teknik açıklama istedim. Dediler ki araçların emisyon seviyesini ayarlayan, sürekli olarak temizleme yapan bir sistem varmış bu açılıp kapanıyormuş. Yük binince arka cam rezistansını da komut dışı açıp kapıyormuş ( fakat benim arka cam rezisdansı açık değil zaten yük nasıl binecek anlamadım ). Sonra bu düşük hızlarda da olur sürekli çalışan bir sistem dedi fakat düşük hızlarda ben bu sesi duymuyorum. Tekrar güvenliksiz bir durum yok dediler. Ben cevaplardan pek tatmin olmadım ama aldığım yanıt böyle.

RedFoX

Levent
Süper Moderator
14-Bolu
Bu konuyla ilgili detaylı teknik açıklama istedim. Dediler ki araçların emisyon seviyesini ayarlayan, sürekli olarak temizleme yapan bir sistem varmış bu açılıp kapanıyormuş. Yük binince arka cam rezistansını da komut dışı açıp kapıyormuş ( fakat benim arka cam rezisdansı açık değil zaten yük nasıl binecek anlamadım ). Sonra bu düşük hızlarda da olur sürekli çalışan bir sistem dedi fakat düşük hızlarda ben bu sesi duymuyorum. Tekrar güvenliksiz bir durum yok dediler. Ben cevaplardan pek tatmin olmadım ama aldığım yanıt böyle.

Enteresan cevaplar. Asıl sorun ne çıkacak çok merak ediyorum ;)

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş

Epey bir düşündüm,taşındım yok nafile:)gerçekten ilginç bir durum ve nedenini merak ettim bende,sorunu tespit ettiğinizde paylaşırsanız sevinirim.Peki röleyi değiştirip denedinizmi hiç ?

onurg57

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Röleyi çıkartmayı denemedim tam olarak hangisinden geldiğini tespit edemedim bir de çıkarırsam başıma ne iş açılır bilmiyorum. O yüzden o topa girmedim.

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araç çalışır halde dururken kapıyı açtığınızda bu ses var mı?

onurg57

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hayır sadece yüksek hızlarda. 110-120ye gelince en geç 10-15 dakika içinde başlıyor ve 70km altına düşene kadar susmuyor. Bir servis yüksek hızda bunu ne devreye sokabilir bulamıyor. Ya da yüksek hızda devreye giren röle hangisi ise onu değiştirmiyor da yok emisyon sistemi filan diyor. Emisyon sistemi olsa sürekli duyarım, zaten servis her zaman olur o dedi ben olmuyor dememe rağmen. Sanki yalan söyleceğiz işimiz gücümüz yok gibi. Belki büyük bir sorun değil ya da büyük bir sorunun ön habercisi, ya da yazılımsal birşey sürekli röleye aç kapa sinyali gelmesi. Fakat başkalarında olmayan bir durumu neden normal diye kabul edeyim, kabul ettirmeye çalışıyorlar. Sizden isteğim renault servislerinde memnun kaldığınız yer var mı, olmadı oraya sorayım

Son düzenleme:

voodoo_lorenzo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende de var ancak şöyle;
saatlerce kullanıyorum olmuyor ama bazen ilk çalıştırdıktan sonra başlıyor ta ki motoru kapatana kadar. Dikkat ettim 80-90 üstü hızda gaza basınca cıt diye ötüyor birde ayağını gazdan çekince ötüyor bende. Gaz pedalına endeksli ses çıkarıyor. Servise söyledim turladılar ses duymadık ancak pedal sesidir o ( Kedidir kedi :D) dediler. Hoş Klima ön cama üflemiyor dediğimde hocalarımıza danıştık araç çok zeki kendi hızlı etki edecek şekilde çalışır komut dinlemez diye cevap almışlığımda var benim :D.
3 Kere servise gittim araç 10 bin km de ve deneyimim şu şekilde; Araç yeni tanımıyorlar ve araç kusurlu veya yazılımsal olarak sorunları var dememek için saçma bahaneler üretmeye çalışıyorlar çünkü önemli bir süreç şu an renault ve megane 4 için. Ben servise gitmeyi bıraktım zaten hatalı üretim diye mahkemeye verdim dava sürecini başlattım. Bakalım araç mı zeki merkezdeki hocaları mı :D

Ziya

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncekikle geçmiş olsun ayni konu benim aracimdada var sakin yollarda 80 km 110 km arasinda hic durmadan yapiyor inanin servis deki ustalar cevap veremiyorlar bende sizin gibi mahkemeye verecegim.Eger sizde yeni bir gelisme varsa yazarsanız sevinirim.

Hailstorm

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba,
Aynı ses benim aracımda da 3200 km'den sonra ortaya çıktı. Özellikle 80-130 km arası hızlarda belirli aralıklarla başlıyor ve bitiyor. Daha da kötüsü bazen bu sesi yaparken araçta sanki gazdan ayağımı bir anlığına çekmişim gibi hafif bir silkelenme de yaşanıyor. Serviste gerçekleştirdiğimiz test sürüşünde de bu durumu teyit ettik. Daha sonra konu merkeze iletildi, gelen yanıt sesin DPF (Dizel Partikül Filtresi) temizleme fonksiyonunun devreye girip çıkmasından kaynaklandığı ve normal olduğu yönündeydi. DPF temizliğinin hızlı tamamlanması için aracı bir süre yüksek devirde kullandım ve gerçekten de ses bir süre sonra tamamen kesildi ve yaklaşık 3 hafta kadar da hiç tekrarlanmadı. Geçtiğimiz gün yeniden yakıt almamla birlikte hem ses, hem de silkelenme tekrar başladı.

Bu sesle ilgili yine bu sitede Kadjar forumunda bir konu açılmış ve gördüğüm kadarıyla ortak nokta 1.5 DCI 110 HP'lik motor. Benzinli araçlarda bu durum yok, aynı şekilde 1.5 DCI 90 HP (Clio, Captur, Symbol) veya 1.6 DCI 130 HP motorlu araçlarda da (Megane GT Line, Talisman) bu duruma ilişkin bir şikayet göremedim. DPF veya DPF temizliği sadece bizim araçlarımızın motoruna özgü bir durum değil. Euro 6 normuna uygun tüm binek araçlarda benzer sistemler var, ancak hiçbirinde bu şekilde çat çut ses çıkararak veya gaz keserek çalışmıyor. Böyle bir çalışma tarzı da zaten uygun ve güvenli değil.

Bununla birlikte, sorunun çözümsüz olduğuna da inanmıyorum. Bir röle sesini kesmek ya da bir sistemin sarsıntısız çalışmasını sağlamak gayet mümkün. Burada asıl sıkıntılı durum şu ki, Renault servisleri şu anda yeni Megane'ı kesinlikle tanımıyorlar. Sorunlara nasıl çözüm arayacaklarını bilmiyor, arızalara yaklaşırken sanki bir el kitabından ezbere hareket ediyorlar. Müşteri Hizmetleri de aynı şekilde, servisin çözemediği problemi bildirmek için Müşteri Hizmetleri'ni arıyorum, Müşteri Hizmetleri konuyu tekrar servise yönlendiriyor, servis beni geri arıyor "neyi çözememişiz?" diye... Tüm bu döngü içerisinde yaşadığımız sorunlar üreticiye ulaşmıyor, ulaşmayınca da herhangi bir çözüm üretilemiyor.

Ben bu döngü içerisinde vakit ve efor kaybetmekten vazgeçtim ve aracımı satmaya karar verdim. Ancak bu ve benzeri konularda sorun yaşayan herkese tavsiyem, konuyu mümkün olduğunca servisler veya distribütörler yerine üreticinin kendisine iletecek yolları izlemeleri yönünde olur. Bununla birlikte hak arama sürecinizi de yakından izliyor olacağım. Saygılar...