Megane 4 HB Sol alt sigorta kutusundan gelen çıt çıt sesi.

Hailstorm

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu role sesi de heralde sadece hb modellerde yapiyor dogrumudur sedanlarda boyle bir sorun oldugunu duymadim sedan ve hb temelde ayni araclar olmasina ragmen detayda farkliliklari var ondan dilayi farkli farkli sorunlar yasayabiliyoruz bu renonun tipik huyu ithal olanlar ile yerli diye sattiklari arasinda herzaman tasarimsal ve donanimsal farkliliklar oluyor biz buna donanimdan calma diyoruz

Sedan aracı olanlar daha doğru yanıt verecektir ancak sedan araçların arka cam rezistansı farklı yapıda olduğu için DPF temizliği için akım da farklı yerden alınıyor olabilir, bu durumda ses yapmaz.

TuRKSySTeM

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arka cam rezistansını aktif ettiğimde bende böyle bir ses alıyorum.

soner megane4hb

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar konuya cevap yazarken aracınız hb mi sedanmı yazsak ona göre yorum yapılabilir

sedatcakmak

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynı sesi benim araçta da alıyorum. GT line var bende, şahsen şerit takip sistemiyle ilişkili diye düşünmüştüm. Biraz daha barizleşmesini bekliyordum ama evet bahsettiğiniz sesi bende duydum. Acaba sizin donanım nedir ? Yani benim tezim doğru ise yani şerit takip bu sesi yapıyorsa şerit takibi olmayan birine sormamız lazım ondan da bu ses geliyor mu diye

şerit takibi kapatıp sonra baktınız mı hiç ses gelip gelmediğine bende dün aldım gt line ses şerit ihlal edince çıkıyor onun dışında bir ses gelmedi daha gerçi 200 km deyim ilerde olurmu bilmem

melih.elver

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim aracım da da aynı sorun var.Röle sesi olduğu kesin.Bu arada aracım touch HB
Bazen 80-90km ile giderken bazen de 90-100 le giderken gaza bastığım da ve ayağımı gazdan çektiğimde aynı ses geliyor.
Fakat dikkat ettiğim bir şey var bu ses geldiğinde start stop devre dışı kalıyor. yani aracı durdurduğumda stop etmiyor.
Ayrıca 80-90 a hızlı bir şekilde çıktığımda sesin başladığını fark ettim.
Son olarak 1 haftadır lastikleri yazlığa çevirdim o günden beri olmuyor.
aracı bilgisayara soktuğumda tekerlek hız sensörlerinde hatalar olduğunu gördüm.
Ama neden olarak bu söylediklerimin kesinliğinden emin değilim.
Çünkü bazen şundan diyorum ona dikkat ediyorum ama başka şey yapınca da oluyor.

Ben önce Start stopda arıza var zannettim servise götürdüm bilgisayarı güncellediler. bir süre yapmadı ama sonra tekrar yapmaya başladı.
Servis bu konuyu gerçekten bilmiyor yada bilmemezlikten geliyor.
Şimdi garantisi de bitti naparım bilmiyorum.

Son düzenleme:

english03

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sorununuzun cevabını bilmiyorum ama megane 4'lerin hiçbirinin garantisi henüz bitmedi.

scale

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sorununuzun cevabını bilmiyorum ama megane 4'lerin hiçbirinin garantisi henüz bitmedi.

DPF çalıştığı zaman yapar. 2018 model araçlarda ses yaptığı için farklı bağlantı yaptılar. 2018 Hb lerde yok

Laruno

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar,
Aracım 2016 HB Icon + sürüş ve kontrol paket. Aynı röle sesi bende de var. Gözlemlerime göre adaptif hız sabitleme ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Nedeni, varsa çözümü nedir?

buraksoylu

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim aracım TOuchchrome HB 2016 model. Belirli bir zamada bu ses bende de oluyor. Bahsedilen özellikler (adaptif , şerit takip ) bende yok ve arka cam buğu sökücüyü açmadığım halde yaz aylarında bile bazen bu sesi alıyorum. İnsana şehirlerarası otobüs kullanıyormuş hissi uyandırıyor fakat ben çok önemsemedim.