Renault Düşmanları şimdide Talisman la uğraşıyor

doctor

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu arada bakım km ve ücretlerini de gözardı etmemek lazım. Doğuş grubunun bakım ücretleri cep yakmakta.
Audi A3 Sedan S-tronic 2016 md Ambition Paket aracımın Nisan 2017 de ilk bakımını yaptırdım ve 950 TL ücret ödedim, 2. bakımda fren hidrolik değişim şartı da var bu sebeple yaklaşık 1200 TL ücret ödeyeceğimi düşünüyorum. Araç bakım periyodu 15000 km de 1 gelmekte.
Talisman 1.6 EDC İcon ise Aralık ayı itibarı ile ilk bakımı yapılacak inşallah. Befe arkadaşımız yanlış hatırlamıyor isem 618 TL ücret ödemişti, ve bakım periyodu 20000 km de 1 gelmekte. Bakım fiyatlarında belirgin fark mevcut.
Talismandan gerçek anlamda memnunum, Mais'in satış sonrası aracı sahiplenmesi de cabası.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Bu arada bakım km ve ücretlerini de gözardı etmemek lazım. Doğuş grubunun bakım ücretleri cep yakmakta.
Audi A3 Sedan S-tronic 2016 md Ambition Paket aracımın Nisan 2017 de ilk bakımını yaptırdım ve 950 TL ücret ödedim, 2. bakımda fren hidrolik değişim şartı da var bu sebeple yaklaşık 1200 TL ücret ödeyeceğimi düşünüyorum. Araç bakım periyodu 15000 km de 1 gelmekte.
Talisman 1.6 EDC İcon ise Aralık ayı itibarı ile ilk bakımı yapılacak inşallah. Befe arkadaşımız yanlış hatırlamıyor isem 618 TL ücret ödemişti, ve bakım periyodu 20000 km de 1 gelmekte. Bakım fiyatlarında belirgin fark mevcut.
Talismandan gerçek anlamda memnunum, Mais'in satış sonrası aracı sahiplenmesi de cabası.

Evet aynen belirttiğiniz gibi 618 TL ödedim periyodik bakıma.

cako67

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2016 model aracım var sunroof ve cam tavan ama arkadaşlar doğru arkadaki az kalan kısımda bile var bugün bu haberi görünce özellikle baktım

*UfukASLAN

Ufuk ASLAN, T.C. Vatandaşı,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Talismani olan arkadaslar , honda civic nin son serisi 5 olan araclarin Turkiyede uretilen sedan modellerinde hata var ust yan taraflar kendi kendine gocuk olusturuyor . 80.000 adet srac uretilmis 40.000 Turkiyede satisa sunulmus .

Son düzenleme:

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Talismani olan arkadaslar , honda civic nin son serisi 5 olan araclarin Turkiyede uretilen sedan modellerinde hata var ust yan taraflar kendi kendine gocuk olusturuyor . 80.000 adet srac uretilmis 40.000 Turkiyede satisa sunulmus .
2 arkadaşımda var fc5 kasa Civic ikisinide de var göçük servisleri ilgilenmiyor dış etken diyor

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Seat forumda 1.2 TSİ için termostat kütüğü fiyatı almış bir arkadaşım yetkili serviste 1060 TL (sadece parça) fiyat vermişler.VAG gurubu yedek parça çok pahalı

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Seat forumda 1.2 TSİ için termostat kütüğü fiyatı almış bir arkadaşım yetkili serviste 1060 TL (sadece parça) fiyat vermişler.VAG gurubu yedek parça çok pahalı

demek ki termostat kütüğü değişmeye gerek bir parça değil :D

2002 megane boğaz kelebeği 1100 tl...
oksijen sensörü 600 tl

servis fiyatı...

bize gelmesin sanayide parçalasınlar diye yapıyolar..

benim boğaz kelebeği de, o2 sensörüde, motor da bunlar dokunmadığı sürece sağlamdı :D

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
demek ki termostat kütüğü değişmeye gerek bir parça değil :D

2002 megane boğaz kelebeği 1100 tl...
oksijen sensörü 600 tl

servis fiyatı...

bize gelmesin sanayide parçalasınlar diye yapıyolar..

benim boğaz kelebeği de, o2 sensörüde, motor da bunlar dokunmadığı sürece sağlamdı :D
Ben termostat kütüğünü yan sanayi aldım 60₺ ye aradaki farka bak . En ufak sorun yaşamadım sanayi ustaları içinde maalesef işe hakim olmayan insanlar var boza boza öğreniyor lar [emoji3] . Aracımı aldığım zaman usta turbo bakımı yapılacak en az 700---1000 TL arası tutar dedi yaptirmadan kaçtım [emoji4] sorunu kendim çözdüm turbo basınç sensörü nun kablosu kopmuş şimdi canavar , resimde 160.000 km deki aracımın performansı nı hemde 60₺ lik termostat ın sorunsuz çalışmasını görebilirsiniz ( 90 derece ye tekabül ediyor hararet in durduğu yer)88bda4d606bb42ff821a078af81128dc.jpg

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben termostat kütüğünü yan sanayi aldım 60₺ ye aradaki farka bak . En ufak sorun yaşamadım sanayi ustaları içinde maalesef işe hakim olmayan insanlar var boza boza öğreniyor lar [emoji3] . Aracımı aldığım zaman usta turbo bakımı yapılacak en az 700---1000 TL arası tutar dedi yaptirmadan kaçtım [emoji4] sorunu kendim çözdüm turbo basınç sensörü nun kablosu kopmuş şimdi canavar , resimde 160.000 km deki aracımın performansı nı hemde 60₺ lik termostat ın sorunsuz çalışmasını görebilirsiniz ( 90 derece ye tekabül ediyor hararet in durduğu yer)88bda4d606bb42ff821a078af81128dc.jpg

hayırlı olsun...

ben de buralardan görüyom...160-190-200 km hızları...

denedim hız yapmaya...son sınır 140 yapabildim :D

140 i geçemedim korktum....140 bile tehlikeli....120 yi geçmemek lazım arabalarda bence :)

slayerbugs

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynen.Ben de çok memnunum.
Tavan kaplamasına destek ya da izolasyon her ne için kullanılırsa kullanılsın,D segmentinde rakipleri ile yarışmak için ürettiler sonuçta Talisman'ı.Maliyeti azaltmak tüm üreticilerin hedefidir.Ancak madem yarışacak o kadar da kendi ayağına sıkmamıştır herhalde. Aslında benim çok ta umurumda değil.Belki benim şansımdır ancak ben ön cam çatlaması ve gaz şarjı dışında aracımla ilgili hiç sıkıntı yaşamadım.Bu sıkıntıları da garantiden hallettiler zaten.Yaşayan arkadaşlardan da büyük sıkıntı yaşayan yok diye hatırlıyorum 1 kişi dışında.

Ben temizlik için arka oturma minderini sökmek istedim sökemedim.Araç trim sökme takma konusunda tecrübeli sayılırım.O durum o araca özel bir sıkıntı olabilir.Piano black kaplamalar kapıyı kapattıktan sonra ve ya üzerine baskı uygulasanız da çıtır çıtır ses çıkarmıyor.Ama üst krom cam çıtaları fitile bağlı olduğunda baskı yapınca hareketli evet.ön-arka kapılar arası fitil olayını hatırlamıyorum.Ama yüksek süratte dahi aracımın herhangi bir yerinden rüzgar almadığını rahat söyleyebilirim.Başka bir dizayn kullanılmasının sebebi 2 kapı arasına fitil kullanma gerekliliği olmayıp yerine başka bir şey kullanılmasından kaynaklanıyor olabilir.Touch ve Icon donanım arasında fark var mıdır bilmem ama icon Talismanın altı neredeyse tamamen plastik kapak izolasyonlarla kaplanmış durumda.
Sonuç olarak zevkler tartışılmaz.Passat ve ya başka bir model/marka fark etmez.İsteyen istediğini alır ve ya kullanır.Ancak daha pahalı araçlarda bile bu malzemeden kullanılırken bunu sadece Renault kullanmış gibi davranıp başka marka fanlarının karalaması tu kaka demesi Talismanı kötü yapmaz.Garanti kapsamında Renault un yaklaşımı bile bence rakiplerine karşı fark yaratır.
Üreticilerin hepsi para kazanmak istiyor.Daha çok para.Bunun içinde üretim standartları belirlenmiş ve bu çerçeve ve güvenlik gereklilikleri içerisinde kaldıkları sürece çok ta önemi yok.Daha lüksüne binmek isteyenler için parasını ödeyene seçenek çok.

Ben özellikle icon donanımın içini de dışı kadar alımlı buluyorum.Passat ta icon benzeri donanıma ulaşmak için 24500 TL vermek gerekiyor.
bLYOGm.png

Burada da Renault donanımları arası fiyat farkı var.
V36Zzy.png

Passat donanımları arası karşılaştırmaya linkten ulaşabilirsiniz;
https://binekarac.vw.com.tr/araclar...SG&model2motor=1.6 TDI 120 PS DSG#karsilastir

Renaultun donanım kıyaslamasına ise bu linkten ulaşabilirsiniz;
https://www.renault.com.tr/araclar/binek-araclar/talisman/karsilastirma.html

Eskiden passat için Talisman icon donanıma en yakın seviyeye getirmek için seçim yapabileceğiniz ekstra aksesuar menüsü vardı.Şimdi kaldırmışlar.O zaman 16 bin TL den fazla ekstra opsiyon almak gerekiyordu.Yani siz 24500 TL ye en az 20 bin TL daha ekleyin.Tabi vw de 160 hp dizel motor ve 4 kontrol yok.;)

Talisman iyidir arkadaşlar.Almayı düşünen varsa kesinlikle tavsiye ederim.:)
Passattan daha cok begendigik bir araba talisman ama talismanda 4 kontrol olmasina ragmen passat daha iyi yol tutuyor hic 4 kontrol yok felan diye dusunmeyin bence. 4 kontrol dedigimiz sistemi renault ilk defa kullaniyor bir binek aracinda. Dunyada degismez bir kural Her sistemin ilk versiyonu sorunludur. 4 kontrol sistemide cok fazla ariza vermeye yatkin bir sistem ayrica.
Bence 4 kontrol hic olmasin cebimdende parasi hic cikmasin cok daha iyi.

Yakıt dediğin yakılır