Scenic 2 - Koltuk Isıtma Yapımı

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çok teşekkür ederim sevgili dostlar. Hakikaten çok uğraştım. zaman zaman umutsuzluğa kapıldığımda oldu. Ama şükürler olsun ki bu işi de sonuçlandırdım. Çok şükür mekanik becerim var fakat elektronik sıfır. İşi bilene ve mantığını bilene belki çok kolay ama bilmeyince kara düzen basit kablo bağlama becerisiyle ancak bu kadar oluyor. Sevgili dostlar dediğim gibi 2007 makyajlı -2009 arası privilege Scenic araçlarda bu ön koltuk altlarındaki soketlerin dişi altta kalan kısmına kablo geldiğini tahmin ediyorum.( 19 somon renk kablo dijital ekrana '' koltuk ısıtma devrede mesajı gönderen kablo , 20 numara mavi renk kablo ; araç kontak açınca 12 v değer okunan kablo , 21 numara sarı renk kablo ; devamlı 12 v değer okunan kablo , 22 nolu siyah kablo şase . İş yerimdeki 2005 model dynamic paketli scenic'e baktık. Ön koltuk altlarındaki altta kalan dişi sokette bu bahsettiğim kablolar yoktu. fakat benim araçta dijital ekran arkasındaki beyaz soket te 25 nolu somon rengi uç ile koltuk altına gelen 19 numara uç olduğunu keşfettik. Arkadaşın dynamic aracının dijital ekran arkasındaki sokette 25 numara somon rengi kablo vardı. Çok büyük ihtimalle dijital ekrana '' koltuk ısıtma devrede '' mesajı veren kablo var. Hatta arkadaşla o kadar kaptırdık ki hemen malzeme istemeye başladı. zaten bende 1 takım daha yanlışlıkla aldığım megan 2 orijinal koltuk ısıtma düğmeleri vardı. koltuk ısıtma ped siparişi verdik. Şöyle düşünüyoruz : 19 nolu kabloyu dijital ekran arkasından sürücü sol eşikten koltuk altına alsak ; 20 nolu mavi kabloyu çakmaklık arkasından ( kontak açınca 12 v ) alsak ; 21 nolu sarı kabloyu sol taraftaki sigorta kutusundan devamlı 12 v olan bir kablodan alsak ; 22 nolu siyah zaten şase herhangi bir şaseden alsak bu işlem aynısı olmaz mı ? Biz düz mantıkla olur diye hemen heveslenip arkadaş malzeme almaya başladı ama ... Sevgili dostlar siz ne dersiniz ? 2005 dynamic sahibi arkadaşa bahsettiğim şekilde olur değil mi?

lostromos

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba yaptığınız ve yağacağınız projelerin bazılarını bende kendi aracıma yapmıştım. Anahtarsız giriş, uzaktan çalıştırma, evdeyken koltuk ısıtmaları aktif etme araca binice sıcak olması, masaj sistemi vs. Video eklyrum fikir paylaşımında bulunmak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz. Bu arada uğraşmışssnz ve güzel iş çıkarmıssnz tebrikler.

https://www.youtube.com/watch?v=UFU5jO6rlBw

Yusuf Gunes

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sn lostromos yaptığınız uygulamaların videolarını merakla bekliyoruz

lostromos

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sn lostromos yaptığınız uygulamaların videolarını merakla bekliyoruz

ilginize teşekkür ederim profilimde hali hazırda 3 adet mevcut 4.de 2 hafta içinde geliyr. Bluetooth kontrolllü amerikan park-adaptif dönüş farı-konfor sinyali tek modül olarak imalat ve montaj işlemini gerçekleştirmeye çalışıyorm.

ÇAĞRI

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Güzel uygulamalar. Yapılışları ve malzemelerde olsa tadından yenmez.

gs2-dincer

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çok zahmetli bir uğraş ama tadından yenmez. Ekranda uyarı vermesi çok güzel. Ama koltuk kılıfını sökme işi bayağı zor gibi geldi.

Ülkemizde butun markalar araçlardan bir şeyleri kisiyorlar bize seçim hakkı tanimiyorlar. Parasını odesek bile yeterli donanim la alamıyoruz araçları.

Emeğin için tebrikler çok başarılı bir çalışma olmuş.

HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sevgili Dostlar ; Dediğiniz gibi Renault araç satar iken ülkemize bir çok opsiyonun satışını yapmıyor. Scenic II için ; * koltuk ısıtma , * navigasyon , * ön/ arka park sensörü , * bluetooth , * arka bagaj cam açılabilmesi , orijinal alarm , * keyless vs. Benim aracım da ilginç bir şekilde bu donanımların kablo tesisatı bir yere kadar hazır olduğundan ; Ben parçalarını araştırıp öğreniyor ; sonra yurt dışından abartı olmayan fiyatlara getirttirerek bu orijinal fabrikasyon donanımları ekliyorum. Bu tamamıyle gönül işi. Şuan aracımda orijinal navigasyon ( Türkiye haritası yüklü olmadığından bu donanımı yapmayacağım ) , arka bagaj cam açılabilmesi ( bir arkadaşımdan fiyatı abartı olmaması durumunda alacağım ) , tam deri koltuk ( suni orijinal megan 2 / scenic 2 derisini buldum. Arkadaşımda deri dikiş makinası var ve güzel işçiliği var . Bahara tüm koltukları söküp bez kısımları ayırıp tam deri Koltuk'a çevireceğim. )
Bu arada yaptığım en güzel uygulama sanırım KOLTUK ISITMA oldu. Soguk kış aylarında 1 dk da harika ısıtıyor. Kaldı ki dizel araç geç ısındığı için bu özellik çok iyi oluyor.
Dediğiniz gibi gerçekten işçilik oldukça zor.

orhang

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam tebrik ediyorum sizi. Gerçekten güzel proje bende kangoo aracımda yapacağım bunu. Hız sabitleyiciyi orjinal şekilde yaptım. Arka park sensörünü taktım. Orjinal Aux çıkışını yaptım. Koltuk ısıtma ve esp kaldı. Bu ikisinide taktığım zaman full+full gırtlağa kadar dolu kangoo olacak. Navigasyon hariç onun içinden çıkamadım şimdilik. R-Link veya R-Nav bulamadım.

mrtaksy61

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar merhaba megan2 2004 dinamik var bende araça koltuk ısıtması takmayı düşünüyorum bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz?