Sifir araç rodaj dönemi

Kafka

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ellerinize sağlık, çok faydalı bilgiler olmuş. Ben bugün 200 km.'yi devirdim. Aracı alır almaz kullanım kitapçığını ve oradaki "rodaj dönemi" kısmını dikkate alarak 2500 devrin üstüne çıkmamaya çalışmıştım ama gaza kalkışlar dışında çok yüklenmemiştim. Önümdeki 800 km. boyunca bunu uygulamaya gayret edeceğim. Tekrar teşekkürler...

efe14

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende bugun aldim aracimi. Araci tanitan servisteki ustaya rodaj konusunda napmaliyim neye dikkat etmeliyim dedi. Bana bisi yapmana gerek yok kullan normal dedi. Eskidende artik o rodaj modaj olaylari bin git direk dedi. Dedim boyle boyle internette yazilanlar var onlara bakma falan dedi. Pek inanmadim
Ama bakalim ben yine dikkat edicem nolur nolmaz

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende bugun aldim aracimi. Araci tanitan servisteki ustaya rodaj konusunda napmaliyim neye dikkat etmeliyim dedi. Bana bisi yapmana gerek yok kullan normal dedi. Eskidende artik o rodaj modaj olaylari bin git direk dedi. Dedim boyle boyle internette yazilanlar var onlara bakma falan dedi. Pek inanmadim
Ama bakalim ben yine dikkat edicem nolur nolmaz

abicim araç güzel, maisin müşterilerine parça,tutar servis anlamında desteğide güzel fakat maalesef türkiyede hele hele Renault ve fiat grubu çalışan personelin bilgi ve kalitesi olağanüstü zayıf.

yeni yetme yada tecrübesiz aklı sadece eline verilen Renault prosedürünü uygulamak dışında kendi şahsi yorumu, katkısı olmayan eleman dolu :(

yurtdışında ana bayii yani yan sanayi değilde böyle Renault servislerinde vs çalışmak için kanunen 5000 saat çalışmışlık,tecrübe gerekiyor vede onunlada kalmıyor birçok teste tabii tutuluyorsunuz, bizim renaultda benim geçen götürdüğümdeki servis personeli 21 yaşındaydı vede üstelik kibirli ve bilmişlik taslarcasına bir karaktere sahip bir arkadaştı,
şanzımanımdaki sıkıntıyı gösterdim arkadaş gram bilgiye sahip değilde sorularımla resmen çocuk kıpkırmızı kızardı özetle teknik bilgileri çok ama çok çokk zayıf.

kendi tecrübelerime dayalı size kendi adıma çıkarı olmayan bir destek bilgi paylaştım bu rodaj konusunda, uygulamak yada uygulamamak sizlere kalmış arkadaşım :), gülegüle kullanın.

Kafka

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Peki bu süreç içinde eko modu ve start&stop kullanılmalı mıdır, kullanılmamalı mıdır acaba?

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Peki bu süreç içinde eko modu ve start&stop kullanılmalı mıdır, kullanılmamalı mıdır acaba?

eko mod kesinlikle kullanılmamalı çünkü tamda yapmak istediğimiz şeye (motora yük bindirmeye) engeldir.

Start stop ise tam tersi kesinlikle faydalı olur ve açık kalmalı çünkü yapmak istemediğimiz aracı rölantide boş boş çalışır vaziyetde bırakmaya engel olur işimize yarar yani, açık kalması daha iyi olur.

Kafka

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
eko mod kesinlikle kullanılmamalı çünkü tamda yapmak istediğimiz şeye (motora yük bindirmeye) engeldir.

Start stop ise tam tersi kesinlikle faydalı olur ve açık kalmalı çünkü yapmak istemediğimiz aracı rölantide boş boş çalışır vaziyetde bırakmaya engel olur işimize yarar yani, açık kalması daha iyi olur.

Çok teşekkürler bu faydalı bilgiler için...

ababa

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese merhaba, ilk kez bir araç sahibi oldum ve böyle bir foruma katıldım, Allah hepimize kazasız belasız kullanmak nasip etsin inşallah

Timur kardeşim, verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim, internette yana yakıla bu bilgileri arıyordum, her ne kadar aracı alırken rodaj yok deseler de, clio 4lerdeki 1.2 motor 2004 cliolardaki ile aynı diye duyduğumdan içimde bir şüphe vardı, neyseki yalnız değilmişim :).

Bendeki araç 1.2 75bg düz vites, şu anda 120kmdeyim, benim eve ulaşmak için yokuş çıkmak gerekiyor, ilk 1000kmye kadar düz yolda dediğin gibi gaza yüklenip 2500 deviri bulunca vites yükselteceğim, yokuşta da aynısını yapmamın bir sakıncası var mı ve yokuş aşağı inerken ne yapmak lazım, bir de sabit hızda en fazla 2dkmı yada daha az bir süremi sürmek gerekir E-5te yol açık olsa bile ilk 1000km en sağda bir hızlan bir yavaşla acemi gibi mi takılsak ne önerirsin :)

druyid

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
herkeze selamlar
aracı teslim aldım ve rodajı sizin dediğiniz gibi kullanıyorum Mr.clio bilgi paylaştıkça büyür güzel bilgiler için gerçekten çok teşekkürler
benim sorum şu aracı yeni aldığım için mi bilmiyorum araç gitmiyor gibi gelior ama hız 90 km de aracın camından dolayı olabilir mi acaba?
herkeze iyi günler

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
herkeze selamlar
aracı teslim aldım ve rodajı sizin dediğiniz gibi kullanıyorum Mr.clio bilgi paylaştıkça büyür güzel bilgiler için gerçekten çok teşekkürler
benim sorum şu aracı yeni aldığım için mi bilmiyorum araç gitmiyor gibi gelior ama hız 90 km de aracın camından dolayı olabilir mi acaba?
herkeze iyi günler

yeni araçların çoğundaki izolasyon, konfor, yol tutuş eski araçlara kıyasla çok artırılmıştır, özellikle biizm araçların içersinde ilerlerken yol gerçektende yavaş gidiyormuş gibi gelebiliyor bu kötü bir şey değil tam aksine iyi bir şey aracın kalitesini gösterir.