Sol Önde Tıkırdama Sesi (Direksiyon Kutusu)

yusuf67

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
herkese merhabalar yardımcı olursanız sevinirim
Aracım 2000 model 1.6 rte sw megan 80bın km de arabayı yormadan kullandık şimdiye kadr.Sürecin başını anlatayım zonguldaktan 500km lık baska bır ıle gıderken sol ön taraftan tıkırtama seslerı geldıgını farkettım ve 6 saatlık yolculugumun sonuna dogru bu tıkırdama arttı.bende sanayıde bı renault ustasına götürdüm klasik cevap "amortisördendir abi " dedıler bende 13 yasında araba olabılır dedım amortisörler orjınal değişti amortisör takozlarıda değişti arabayı almaya geldım baktım ses gıtmemiş Usta ses gitmemiş deim bana göre ses yok dedi daha sonra viraj demirinin tekerlek taraıfında olan lastiklerini deişği ses azaldı ama gitmedi.Bu arada ilk başta sesi yaparken direksiyondanda hissediyordum . 1 ay öncede servise götürdüm salıncak içlerindeki lastikler çatlamış ondan yada direksiyon kutusundan olabilir dediiler 2000 tl masraf çıkardılar . nese ben yine başka ile gideceğimden ( zaten parçalarda ellerınde yoktu ) gittiğim yerde sanayıde baska bır "usta"ya götürdüm .Aracı denedi amortisördendir dedi :) değiştim onu dedim yok ondandır dedi Tmm deik değiş Değişti ses gitmedi Salıncağı değiştik yine gitmedi Viraj demirinin bu motorun altında 2 adet şaseye tutan lastikleri varmış ondandır dediler onlarıda değiştik yine gitmedi . Kısaca kasislerde özellikle yavasken cok farkedılen kasisliyollarda yada otobanda direksinu çevirirken cok hafif yükseltide ses geliyor.Sol salıncak ,amortisör -amortisör takozu ( orjınal deıl ) ,viraj demirinin tekerlek taraflarındaki ve alttaki 2 şer lastik takozları değişti.usta yorum yapamadı zaten . Bu tıkırdama sesi nedir acaba başına gelen varmı .Aracı boşa alsanızda yapıyor bu arada , gaza bassanızda. 4 diskde değişmişti bunlardan önce bilyalarııle beraber .Yardımcı olursanız sevinirim. sağolun

UĞUR BAŞAR

Uğur Başar
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu anlattıklarınıza göre yorum yapmak zor, aklıma gelen bir kaç şey var ama bunlardan diyebilmem için bir kaç test yapmanız lazım.
gerçi bu testleri götürdüğünüz ustaların hepsinin öncelikli olarak yapmış olması lazım.

-öncelikle Araç sabit dururken "hiç hareket ettirmeden" rolantide yani. direksiyonu hafifce sağa sola çevirdiğinizde de geliyor mu bu ses?

-aracın el freni çekiliyken ve frene basıyorken 1. vitese takıp ayağınızı yavaşca debriyajdan çekin (freni bırakmayın) kavrama noktasına gelince, (stop etmeyecek şekilde) ses yapacak mı dinleyin.

-son olarak aracın içerisinde biri varken dışarıdan aracın ses geldiğini düşündüğünüz tarafına çıkıp ağırlığınızı vererek aşağı yukarı sallayın. bu esnada aracın içinde biri olsun ve içeriden sesi dinlesin. (amortisörleri değiştirdiğiniz için bu testi atlayalım derdim ama yine de amortisörlerden gelme ihtimali olabilir. o yüzden deneyelim. amortisörden olmasa da o kısımda başka bir parçadan olabilir.

Bu testlern sonucunda direksiyon mili,amortisör ve gergi takozlarının testini yapmış olursunuz. bu tip bulunamayan sesler genelde bu parçalardan gelir. hemen alt takım değişimine giderler ama çözülmeyince sıkıntı olur.

arandur

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Gelen ses tok tok tok şeklinde bir ses mi? Bende de yükselti çıkarken sola veya sağa direksiyon çevirince ses geliyordu, sonra yaptırmıştım. Bende sorun rot ile ilgiliydi.

mmteSn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
herkese merhabalar yardımcı olursanız sevinirim
Aracım 2000 model 1.6 rte sw megan 80bın km de arabayı yormadan kullandık şimdiye kadr.Sürecin başını anlatayım zonguldaktan 500km lık baska bır ıle gıderken sol ön taraftan tıkırtama seslerı geldıgını farkettım ve 6 saatlık yolculugumun sonuna dogru bu tıkırdama arttı.bende sanayıde bı renault ustasına götürdüm klasik cevap "amortisördendir abi " dedıler bende 13 yasında araba olabılır dedım amortisörler orjınal değişti amortisör takozlarıda değişti arabayı almaya geldım baktım ses gıtmemiş Usta ses gitmemiş deim bana göre ses yok dedi daha sonra viraj demirinin tekerlek taraıfında olan lastiklerini deişği ses azaldı ama gitmedi.Bu arada ilk başta sesi yaparken direksiyondanda hissediyordum . 1 ay öncede servise götürdüm salıncak içlerindeki lastikler çatlamış ondan yada direksiyon kutusundan olabilir dediiler 2000 tl masraf çıkardılar . nese ben yine başka ile gideceğimden ( zaten parçalarda ellerınde yoktu ) gittiğim yerde sanayıde baska bır "usta"ya götürdüm .Aracı denedi amortisördendir dedi :) değiştim onu dedim yok ondandır dedi Tmm deik değiş Değişti ses gitmedi Salıncağı değiştik yine gitmedi Viraj demirinin bu motorun altında 2 adet şaseye tutan lastikleri varmış ondandır dediler onlarıda değiştik yine gitmedi . Kısaca kasislerde özellikle yavasken cok farkedılen kasisliyollarda yada otobanda direksinu çevirirken cok hafif yükseltide ses geliyor.Sol salıncak ,amortisör -amortisör takozu ( orjınal deıl ) ,viraj demirinin tekerlek taraflarındaki ve alttaki 2 şer lastik takozları değişti.usta yorum yapamadı zaten . Bu tıkırdama sesi nedir acaba başına gelen varmı .Aracı boşa alsanızda yapıyor bu arada , gaza bassanızda. 4 diskde değişmişti bunlardan önce bilyalarııle beraber .Yardımcı olursanız sevinirim. sağolun

Sola hafif çevirmede yapıyor dediğiniz şey muhtemelen devir düşmesinden kaynaklanıyor..
Devir düşünce araba titriyor ve boşluğu olan bir metal ses yapıyor olabilir..
Arabanın içindeyken biri kaputa menteşenin ordan bastırsın..
Birde öyle deneyin..
Kaput menteşesi gibi bir ihtimal var..
Olmaz olmaz demeyin benimkinde oldu ve 6 ay sonunda buldum..
Göğüsü bile söktüm o tıkırtı için :)
Menteşeyi söktüm yağladım eklemini hafif çekiçleyip yerine taktım ve şimdi herşey normal...
Kolay gelsin...

mmteSn

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Mesajı düzenleyemediğim için yeniden yazıyorum..
Kaput kilidi olmasıda muhtemel...

yusuf67

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İlgilendiğiniz için teşekkürler arkadaşlar
Kaput sesi değil ona eminim önceden ses gelirken hafiften direksiyonada vuruyordu parçaları değişince vurma kesildi ses kaldı sol alttan geliyor , Direksiyonu sola çevirincede gelmiyor düz giderkende kasisten geçerken çok yapıyor.
"-aracın el freni çekiliyken ve frene basıyorken 1. vitese takıp ayağınızı yavaşca debriyajdan çekin (freni bırakmayın) kavrama noktasına gelince, (stop etmeyecek şekilde) ses yapacak mı dinleyin." Bunu denedim ses yok sadece kasisli yollarda ses yapıyor ama öle büyük kasisler aklınıza gelmesin normalde ses gelmeyecek yada cok hafif hissedeceğiniz tepecikler düşünün oralarda bile ses yapıyor .
Bu direksiyon milinden şüpheleniyorum serviste zaten direksiyon kutusununda değiştirilmesini sölediler Ama ihtimal olarak . Zaten bi o kaldı sanırım Bu direksiyon mili denen direksiyon kutusundan ayrı değişebiliyormu maliyeti ne kadardır ?

yusuf67

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kaput sesi değil ona eminim önceden ses gelirken hafiften direksiyonada vuruyordu parçaları değişince vurma kesildi ses kaldı sol alttan geliyor , Direksiyonu sola çevirincede gelmiyor düz giderkende kasisten geçerken çok yapıyor.
"-aracın el freni çekiliyken ve frene basıyorken 1. vitese takıp ayağınızı yavaşca debriyajdan çekin (freni bırakmayın) kavrama noktasına gelince, (stop etmeyecek şekilde) ses yapacak mı dinleyin." Bunu denedim ses yok sadece kasisli yollarda ses yapıyor ama öle büyük kasisler aklınıza gelmesin normalde ses gelmeyecek yada cok hafif hissedeceğiniz tepecikler düşünün oralarda bile ses yapıyor .
-öncelikle Araç sabit dururken "hiç hareket ettirmeden" rolantide yani. direksiyonu hafifce sağa sola çevirdiğinizde de geliyor mu bu ses? bunuda denedim bunu yapıncada ses yapmıyor .
Bu direksiyon milinden şüpheleniyorum serviste zaten direksiyon kutusununda değiştirilmesini sölediler Ama ihtimal olarak . Zaten bi o kaldı sanırım Bu direksiyon mili denen direksiyon kutusundan ayrı değişebiliyormu maliyeti ne kadardır ?

UĞUR BAŞAR

Uğur Başar
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
-öncelikle Araç sabit dururken "hiç hareket ettirmeden" rolantide yani. direksiyonu hafifce sağa sola çevirdiğinizde de geliyor mu bu ses? bunuda denedim bunu yapıncada ses yapmıyor .

Direksiyon milinden olsaydı simidi hafif çevirince de ses yapıyor olması lazımdı. yine de baktırmakta fayda var tabi. fiyatını bilmiyorum ama direksiyon kutusundan hariç değiştirilebiliyor.

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
amortisör takozu olabilir.

Onur Gönüllü

RENAULT MAİS SERVİS DANIŞMANI,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
jant lastik kontrolü yaptırdınızmı ?