Sol Önde Tıkırdama Sesi (Direksiyon Kutusu)

yusuf67

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
jant lastik kontrolü yaptırdınızmı ?

jantlar orijinal renault çelik jantı

amortisor takozlarınıda değişmiştim zaten yan sanayi takıldı ama eskisi varkende ses yapıyodu bunlardan sonrada ses yapıyor.

Direksiyonu hafif cevirince ses yapmıyor bu arada .

KaRaHaN

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Böyle durumlarda hep umulmayan yerlerden kaynaklanabilme durumu var ön takım ve amasitörler temizlenmiş belliki takozda değişmiş lastik ve jantlardan da değilse. Belki kopan bir parça var çamurluk içinde sallanıyor olabilir o bölgedeki çamurluk da eğerdaha öncebir işlem yapıldıysa bağlantı yerlerinden olabilir. Plastik aksadan gelebilir bu konuyu inanlar kodec ine de taşınabilir. Benim fikrim basit bir yerde çünkü gereken herşeyyapılmış. Bu arada rot rot başı onlarından kontrolü yapışmıştır kesin yapılmamışsa kısa sürede umarım yaparsın ve bu sesten kurtulursun. Aklıma birde amartisor bağlatı noktaları geliyor onuda söylemiş olayım.

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
bende arkadan ses geliyor diye gitmiştim sanayiye.
usta oturdu arkaya, fazla ses duyma, olur o kadar dedi yolladı:)
çok fazla rahatsız etmiyorsa bence önemseme. çünkü ön takımı yenilemişsin zaten.

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bende gecen kurban bayramına 827km g.haneye gitim. erzincan pöske dagı ile kelkit arasında 30km lik yolda yol yapım çalışması vardı ve yol çok bozuktu. ertesi gün arabayı kullandığımda adaşımın dediğine benzer sol ön teker civarından bir ses gelmeye başladı. sanki bijon saplaması yada jant kapagı boştaymış gibi kasisli yollarda şıngır şıngır ses yapıyordu. arabayı ustaya götürdüm kmople alt takımı iyice araştırdık. sadece sol ön rot ve milinde çok az boşluk var dedi. olsun değişsin dedim. değiştik değişen bişey olmadı. sonra usta liftteki arabaya sol ön tekere tekme attı ; eliyle yumrukladı aynı ses geldi. tekeri söktük. hiç umulmayacak bir yerden sol disk üzerindeki balatadan ses geliyordu. kapagını kaldırıp balataları çıkardık.hatta 2 hafta önce ön diskleri yeni taktırdım 4 balata yıda yeni taktırmıştım.meğer balataların üzerindeki yayların açısı çok fazla olduğundan üzerine gelen kapak yaylara basamadığından boşta kalıyor ve kasislerde ses yapıyordu. yayları bastırarak açıyı daralttı. kapağı üstüne takınca yaylar yükü aldı. lastiği taktık. ve çok şükür bu ses kesildi.

yusuf67

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhabalar herkese
4. ustayada gösterdim aracı ama bu usta baya iyi inceledi ön takımı direksiyonda sıkıntı yok dedi ön takımda da :) ama ses hala var .Aracı park etmiştim garaja ve dedimki bir sallıyayım aracı. Araç sw olduğundan üst çıtasından tutarak sağa sola baya bi salladım ses geliyodu aynı şekilde kuzenimide çağırdım kapotu açtı inceledik ve bu direksiyon kutusundan sola doğru bi aks demiri gibi rota bağlanan demirdeki körükten geldiği kanaatine vardık. Direksiyonuda sağa sola çevirince az bir ses geliyor ordan ama aynı ses değil .Bide az önce park halinde üst çıtadan sallayınca gelen ses direksiyonu sağa sola cevirince hafif , tekrar üst çıtadan sallayınca ses gelmiyor :) memur olduğumdan daha incelemeye vakit bulamadım " ustalarada" gösterecemde amortisördendir diyecekler ondan korkuyorum ;)

yusuf67

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
http://img491.yukle.tc/image.php?id=3246556744900.jpg

Arızayıbuldum sanırım. Arkadaşıma direksiyonu sağa sola küçük ama seri hareketler ile sallattım Bu arada bende resimdeki direksiyon kutusundan sola doğru çıkan rot m kolunu yukarı çekince tıkırdama sesi artıyordu ,aşağı doğru itincede kesiliyordu .Ama bunu denedikten sonrada ses arttı :D Sizce kutudamı sorun var yoksa o rotala kutu arasındaki demirdemi sıkıntı var

meganne

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
ustaya götürmelisin bence aracı

durmazer

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
slm benim de megane1 1,9dti rte aracım var ilk sahibi babamdı kendine caddy aldı meganı bana verdi aynı sorun 2 sene once babam surerkende vardı akslarda oluyor demişti ankara akkoprudeki reno servis bakımlı başka servise aldık alalı goturmeyiz. her neyse o zaman yaptırdığında ses kesilmişti sorduğumda çekiçlettim geçici olarak demişti (normalde servis yapmaz parça değiştirir pederi cok severler samimidir) gelelim günümüze su 1 senedir ben kullanıyorum 5 aydır gene ses yapıyor çukura girince tak tuk benzeri sesler tabi benimkinin sorunu artık dahada buyuk 4000 tl civarı motor bakımı fren vs. servisin verdiği fiyat indirim ve 13 yıldır servise geldiğinden dolayı ödemede tek çekim olursa %30 indirim yaparız demişler. bu arada benden kaynaklı değil arabayı bana verirken yaptırırız demişti oyleee kaldıydı bugünlerde servise girecek fatura gelsin hangi parçaların değiştiğini isterseniz yazabilirim..

- on taraftan çukura girince sesler geliyor sağ taraftan sanırım
- gaza basınca on sol teker tarafından nasıl diyeyim hani bijon sıkarsınya gacur diye ses gelir ona benziyen süresi 1 saniye belki daha az 2 sefer ses yapıyor her gaza biraz sert bastığımda
- frenler bitti
- el freni teli sıkılacak
- motorda yağ kaçağı var henüz tespit edilmedi yağ markası değiştirdim kaçırma yok fakat motor sesi son 1 senedir değişik sabah zor çalışıyor ve çalısınca siyah gri duman cok çıkarıyor servis motoru güzelce yıkatın getirin daha iyi tespit ederiz büyük ihtimal keçelerden kaçırıyordur demişti.
- direksiyon sağa çekiyor ve sonuna kadar cevirince sekme yapıyor boşa bırakınca titreme yapıyor
- bazen yolda giderken birden duruyor yani gaz kesiyor devir ve vites fark etmiyor onuda anladımki mazotla alakası var depo bitmeye yakın yapıyor mazotu 1011 kavşağındaki shellden alıyoruz ilk günden beri
- debriyaj değişecek
- vitesde olabilir bişey bakılması lazım...

yusuf67

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Direksiyon kutusu arkadaşlar sorun.
Ya direksiyon kutusu değişecek yada tıkırtı burcu varmış direksiyon kutularının içinde onlar değişecek. Onu yapanlarda istanbul yada ankara da
ilk başta solda idi ses şimdi sağada geçti
Bende geçenlerde direksiyon kutusundaki sol körüğü söktüm gres yağı bastım içine direksiyon yumuşaddı :D
15 senelik araba zamanında açıp bassaydım o gresi belkide bu ses olmayacaktı neyse .
Artan bu sesler ile aracı kullanmaya devam ediyorum Zonguldağın yollarını düzelttiklerinde bende direksiyon kutusunu değişeceğim :D
hee bu arada 5 ustaya falan götürdüm hepsi inatla amartisör , amortisör takozu diye söyledi ama 3 kere sıfır amartisor taktık yıne gıtmedı :D
Selamlar herkese.

Ekselans33

Sinan Dönmez
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Abicim biraz sacma ama bu tür sorunlarda ses geliyor diye ustaya götürme bence bırak gelsin ölsün orası daha az masraf çıkar cidden benim aracımdan küçük bir miktarda kurbaga sesi gibi bir ses geliyordu aralıklı taktım kafaya gösterdim sadece adamlar bir moturu bi araçtan sökmedikleri kaldı her yeri söktüler en sonun da bulamadık neyden ama motoru saglam aktarmaların birinden geliyor dediler tanıdıktı baskası olsa degiştiriz kardeş ama moturu saglam yani bin ses artıcaktır o zaman bulmak daha kolay olur dediler 1 yıldır biniyorum ses artmadı aynı hala duymuyorum artık çıkıyorsa da dikkatli bir sekilde bin tavsiyem ses artınca daha kolay olur parça söküyorlar hemde saglam parçaları ve asla orjinali gibi olmuyor artık düzen ve dünyanın parasını alıyorlar bakarsın örnegin bilyedendır oturtan saglam oturtamıştır her kafadan bir ses cıkar bu konuda ustalarda banada motor bitmiş rektefe dediler 1 yıldır hala ilk gün ki gibi motor performansı