Talisman Garantiden Yapılan İşlemler/Değiştirilen Parçalar

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Befe bey ben servise bu güncelleme için gittim. Renault dan ilgili arkadaş, geçen hafta bilgi geldi: "güncelleme esnasında çökmeler oluyormuş o yüzden şu an güncelleme yapmayın dediler" dedi. Israr eden olursa da sorumluluk tarafıma aittir diye bir kağıt imzalatıp öyle yapın demişler ??? Koskoca Renault. Çok üzücü ve vahim bir durum bence. Ne zaman düzeleceği de belli değilmiş.

Merhaba.Bu gerçekten çok üzücü.Umarım garantili araçlar için "sorumluluğu ben alıyorum" yazısı gibi hukuksuz bir olayı Renault Mais savunmuyordur.Mais ile görüştünüz mü bu konuyu?

realzihni

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yazılımın tekrar teyit edilmesi ile ilgili sıkıntılar olabilir o yüzden beklemeniz de fayda var. Servis kaydınızı aldıysa sizi arayacaklardır. denildi. Bilgilerinize sunarım arkadaşlar. Bizim radyo kayması ve güncelleme ile ilgili biraz daha beklememiz gerekiyor demekki :) sağlık olsun.

Son düzenleme:

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Herkese merhaba.Yaklaşık 1 hafta önce aracımının ön sağ ve sol salıncakları yeni tip salıncaklarla garanti kapsamında değiştirildi.
Ayrıca özellikle soğuk günlerde akü motoru çalıştırırken zorlanıyordu.Yeteri kadar kuvvetli değildi.Son zamanlarda ise motor ısınsa dahi ambiyans aydınlatmlarının zaman zaman parlaklığı artıp azalıyordu.Akü yenisi ile garanti kapsamında değişti ve bu problemlerin hiçbiri kalmadı.

doctor

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese merhaba.Yaklaşık 1 hafta önce aracımının ön sağ ve sol salıncakları yeni tip salıncaklarla garanti kapsamında değiştirildi.
Ayrıca özellikle soğuk günlerde akü motoru çalıştırırken zorlanıyordu.Yeteri kadar kuvvetli değildi.Son zamanlarda ise motor ısınsa dahi ambiyans aydınlatmlarının zaman zaman parlaklığı artıp azalıyordu.Akü yenisi ile garanti kapsamında değişti ve bu problemlerin hiçbiri kalmadı.

Hayırlı olsun, MAİS'in satış sonrası desteği gerçekten takdire şayan..

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Hayırlı olsun güle güle kullanın . Yürüyen aksamın garanti den değişimi gayet güzel [emoji106]

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Hayırlı olsun güle güle kullanın . Yürüyen aksamın garanti den değişimi gayet güzel [emoji106]
Çok teşekkür ederim Coşkun Bey.
V7 yazılımdan sonra en sevindiğim hususlar bu değişim de oldu.

srdr87

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Benim araç 2011 Megane. Belki parasal olarak alamayacağım seviyede bir araç talisman. Aslında bayağı hoşuma gidiyor param olsa alırım. Lakin bu kadar çok irili uraflı sorun olması düşündürücü. Rakipleri olan passat mondeo insignia da acaba böyle sorunlar var mı.Onlarında forumlarına bakmak lazım. Yoksa yeni model bir araç olduğu için mi bu kadar sorunları var belki makyajla birlikte birlikte düzelir ama bu sırada da prestij kaybı yaşıyor. Laguna gibi latitude gibi piyasası geri kalıyor. Renault gibi bir firmanın dişli rakipleri karşısında çok daha özenli bir araç yapması gerekmezmiydi. Aslında biraz da kendi aracımdan dolayı renault sempatim biraz azalmış durumda. Mesela aracı aldığım çok az trim sesi var dı bir iki kere yayla yoluna girdim hemen sesler artmaya başlamaya başladı. Yine tavan da gözlük koyma yeri var ama orta büyüklükte bir güneş gözlüğü sığmıyor. Ses sistemleri arkamys filan diye yazıyor ama yine diğer markalar arasında en kötüsü. Aslına baktığında mekanik, elektriksel ve yazılımsal olarak ciddi kronik sorunları yok yolda bırakmaz büyük dertler açmaz( EDC hariç:) ama keşke bu detaylar konusunda biraz daha özenli çalışsa marka algısı olarak daha iyi seviyede olabilir. Bizde sürekli bir renault kullanıcısı haline gelebiliriz. Hyundai i30 arkadaşımın aracına bindim ben hyundai i renaulttan düşük zannederdim ama kalite hissiyat olarak bana daha iyi geldi mesela. Bundan sonra değiştirirsem aracımı imkanım olursa renault alırmıyım bilemiyorum.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Benim araç 2011 Megane. Belki parasal olarak alamayacağım seviyede bir araç talisman. Aslında bayağı hoşuma gidiyor param olsa alırım. Lakin bu kadar çok irili uraflı sorun olması düşündürücü. Rakipleri olan passat mondeo insignia da acaba böyle sorunlar var mı.Onlarında forumlarına bakmak lazım. Yoksa yeni model bir araç olduğu için mi bu kadar sorunları var belki makyajla birlikte birlikte düzelir ama bu sırada da prestij kaybı yaşıyor. Laguna gibi latitude gibi piyasası geri kalıyor. Renault gibi bir firmanın dişli rakipleri karşısında çok daha özenli bir araç yapması gerekmezmiydi. Aslında biraz da kendi aracımdan dolayı renault sempatim biraz azalmış durumda. Mesela aracı aldığım çok az trim sesi var dı bir iki kere yayla yoluna girdim hemen sesler artmaya başlamaya başladı. Yine tavan da gözlük koyma yeri var ama orta büyüklükte bir güneş gözlüğü sığmıyor. Ses sistemleri arkamys filan diye yazıyor ama yine diğer markalar arasında en kötüsü. Aslına baktığında mekanik, elektriksel ve yazılımsal olarak ciddi kronik sorunları yok yolda bırakmaz büyük dertler açmaz( EDC hariç:) ama keşke bu detaylar konusunda biraz daha özenli çalışsa marka algısı olarak daha iyi seviyede olabilir. Bizde sürekli bir renault kullanıcısı haline gelebiliriz. Hyundai i30 arkadaşımın aracına bindim ben hyundai i renaulttan düşük zannederdim ama kalite hissiyat olarak bana daha iyi geldi mesela. Bundan sonra değiştirirsem aracımı imkanım olursa renault alırmıyım bilemiyorum.
Aslında ufak tefek problemlerin çıkması her marka ve araç modelinde olan şeyler.Passat ta çok daha fazla majör sıkıntı var.Ben Passat ta kullandım bir süre .Ses izolasyonu, donanımı trim sesi vs. Talismanın çok altında.Bu konuda ve ya başka konularda Trim sesinden şikayetçi olan arkadaşlarımızda oldu.Belki seneler arttıkça bu sesler daha da artacak.Ama burada dikkat edilmesi gereken nokta şu Renault Talisman aracının arkasında duruyor (Diğer renault modellerinde durum nasıl bilmediğimden fikir beyan edemiyorum.)
Ben ön camımdaki çatlak için başvurduğumda hiçbir zorluk çıkarmadan garantiden değiştirdiler.Değiştirmeseler kaskodan değiştirecektim.Orta kolçak 2 kez değisti.Birinde yayı ters olduğu için kapak açık kalmıyordu. Diğerinde kilit yayı iç kısımdan çıkmıştı.Hiçbirinde bana bu kullanıcı hatası ya da bunun çalısması normal demediler.Lastiklerin iç taraftan yemesi için bükten yayınlandı.Bakıma gelen tüm bu durumda olan talismanların salıncak tespit civatası ve ön lastiklerini ücretsiz değiştirdiler.
Daha da aynı durum devam ediyorsa güçlendirilmiş salıncakla değiştirdiler.Bu durumda lastik değistirmeleri bence büyük bir güzellik.

Lastiğin tanesi 1300 TL.Lastik için direnç gosterebikirlerdi.Göstermediler.Bir radyo frekans kayma problemi için v2 den v7 ye yükselttiler.Bu çok büyük bir olay.Çünkü bunu Avrupa da ilk olarak Türkiye renault yaptı.Ve şu anda Avrupa da 2 ve ya 3 yerde var.Bunu yapmak zorunda değillerdi.Çünkü ben aracı v2 yazılımla aldım.İstemeseler bu durum normal deyip geçiştirebilirlerdi.V7 ile bazı yenilikler geldi.En büyük güzellik v2 de açılması imkansız olan android auto açılabikir hale geldi.İnsanlar yıllık 75 euroluk harita güncelleme abonelik ücretinden kurtuldu.

Aküyü 3. Senesinde değistiren ben başka marka var mı bilmiyorum.Birçok talisman ve bazı megane 4 sahiplerinin akülerini değiştirirken de yapıcıydılar.Akü özellikle talisman için kapasite olarak çok yetersiz.Bu biraz komple firma stratejisi olmuş gibi görünüyor.Daha kapasiteli bir akü dizayn aşamasında düşünülmeliydi.Ama değistirmeseler 1000 tl yi ben şahsen gözden çıkarmıştım.

Durmadan özellikle D segmenti araçlarının isim değisikliği eleştirisine ben de katılıyorum.Ama Türkiye de rakiplerinde bu donanımı yakalamak icin ilave 30 40 bin tl daha opsiyon almak gerekiyor.4 control ve 160 hp motoru diger markalarda para ile de alamıyorsunuz.Motor ve yol sesi passat dizele göre cok daha az içeri geliyor.Bazı plastik aksam tırnakları çok tel maşa ve de özellikle ses sistemi kifayetsiz.Bu ikisi de benim tespit ettigim hususlar.Hyundai i30 u hangi aracla karşılaştırdınız bilmiyorum ama Hyundainin Türkiye de sattığı araçlarda Talisman ayarında olanı yok.

Ben aracı 2016 da satın aldım.Çok ta memnunum.Bu yüzden uzun süreler binmeyi düşünüyorum.

Sonuç olarak;

Firma bu kadar arkasında durmasa başvuruda bulunduğum bu kadar garanti hususu için başvurmaya devam edermiydim bilmiyorum.Ya da bu ufak tefek hususlar konuşulur muydu?Bence konuşulmazdı.Rakip markaların forumlarında paylaşımlar gerçekten içler acısı.Temel seylerde ve araç değişim davası açılan o kadar çok paylasım var ki...

Aracın çok şükür temel ve ağır bir problemini ben duymadım açıkçası.Araç değişimine neden olan örnekleri istisna olarak tutuyorum.

Talisman hakettiği yerde değil.Özellikle de ülkemizde.

srdr87

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
@Befe Aslında kullanmadan yorumda bulunmam çok doğru bir yaklaşım değil Passat kullanmadım ama arkadaşın 0 aracına binmiştim hiç öyle beni havaya sokamamıştı, D sınıfı değil genel olarak i30 farklı gelmişti keza yakın arkadaşta mazda 3 2012 var dizel oda farklı geliyor. Yine corolla filan bayağı faklı hissettiriyor sürüş-yol tutuş-hissiyat olarak. Anlatmak istediğim aslında renault genel olarak iyi ama detaylarda çuvallıyor. Mesela klima teyp tuşlarının basış hissi bile farklı geliyor. Yav arkadaş hala çoğu araba olmayan anahtarsız kapıdaki sensörle eli algılayıp kilid açan sistem yapmışlar ama gözlük yerine gözlük sığmıyor gibi şaka olmalı bu ancak:))). Servis ve arabaya sahip çıkma noktasında bende takdir ediyorum. Bende deri direksiyon ve vites topuzunu iyi niyetten değiştirmiştim araba 6 yıllık dı ve muhtemelen önceki sahipleri ıslak mendille filan sildikleri için aşındırmışlardı. Ama hiç ikiletmeden değiştirdiler. Ama hala şu trim sesi ve detaylarda bir tık üste çıkmalılar. Dediğiniz gibi artık isim değiştirmeden d segmetinin arkasında durup geliştirerek piyasada sağlam durmasını sağlamasını lazım ki satılacağı zaman diğer araçlara göre daha fazla değer kaybı yaratmasınlar. Benim ilk arabam zamanla başka arabalar kullandıkça durumu daha iyi kıyaslarım inşallah.