Yakıt tüketimi nasıl azaltılır....

Jamboree

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Amerikada 1$ benzinin litresi,
Venezuela da (Adamlar dünyanın öbür tarafında) benzinin 0.18$ litresi yani 30kuruş falan.

Biz dünyanın en büyük petrol rezervinin yanındayız ve dünyadaki en pahalı benzini kullanıyoruz.

Yurt dışı basınında bir sürü haber var adamlar "her Türk kazancının %34 ünü benzine veriyor" diye bizimle dalga geçiyor.

Bu hale getirenler utansın diyeceğim ama utanma yok ki

*Renault9

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
​Teşekkürler Bilal abi.:eyv

*Gökhan42

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben onu bunu bilmem benzin dısarıya 1.5 ye bize 5 Tlden satıldıkdan sonra istedigin kadar bakım yap tasarruf et arac cok yakaacatır.. Bu benzini bu hale sokanları tamir bakım yapmak hatta kökten yenileriyle değiştirmek gerek buda yakıt tasarrufu demektir hemde oyle yuzde 5 - 10 degıl yuzde 80lere varan tasarruflar olur.. Baskada tasarruf yontemi bilmem ben

babyolog

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araçtan kaymaklanan sebepler kısmında daha önce duymadığım konu var.
b- Hava filtresini yaz veya kış durumuna göre takın. (yaz-kış filitre ayarı nasıl oluyor - dizelde de varmı böyle bişey?)
Eski araçlarda mevcut o sistem karbüratörlü R9larda falan vardır :)

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
ya daciacı abiii, tamam senin bölümün diye torpil geçiyorsun belli de bu konu çok önemli ve herkesi ilgilendiriyor, ya ben şansa bugün erken gelmemiş olsam kaçırsaydım bu konuyu :(

iyice okuyup sorularımla bunaltabilirim forumu 12 3:aytuğ

bilalrx

Bilgi Girilmemiş
ya daciacı abiii, tamam senin bölümün diye torpil geçiyorsun belli de bu konu çok önemli ve herkesi ilgilendiriyor, ya ben şansa bugün erken gelmemiş olsam kaçırsaydım bu konuyu :(

iyice okuyup sorularımla bunaltabilirim forumu 12 3:aytuğ

canın sağolsun çidem aplaa... konuyu teknık bölüme taşı, sabitle yani, fargetmez... :cool:

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
canın sağolsun çidem aplaa... konuyu teknık bölüme taşı, sabitle yani, fargetmez... :cool:

hemen deniyorum artık hangi bölümde buluruz konuyu garanti veremem tabiikıhkıh

ekleme: ben teknik destek bölümüne kaydıramıyorum, yetkili abi, ablalardan rica ediyorum bir el atıverin, hepimizin yaralı noktası bu konu:)

Son düzenleme:

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
5. Her zaman kullandığınız yolların alternatifine bakın. Eğer biraz daha uzun ama daha az dur kalk yapacağınız bir yol bulursanız, tasarruf edebilirsiniz.

Çok doğru, geçtiğimiz haftalarda işe gidip gelirken not etmiştim ve bariz fark vardı, hem de insan sıkışık trafikteki kadar sinir sahibi olmuyor ve daha çabuk ulaşıyor, ama daha az benzin gidiyor.

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
"Düşük hızlarda vitesi yükseltmeyin. Motor devrine göre vites değişimi yapın. Vitesi değiştirmek için uygun motor devir aralığı; benzinli otomobillerde 3000-3500, dizel araçlarda 2000-2500ür." diyor ancak benim 1.2 de 2000 i geçince uyarı yanmaya başlıyor 2300-2500 civarı atıyorum vitesi. Birkaç yerde o aralıkta atılması da tavsiye ediliyordu yakıt tasarrufu açısından, yorumları alalım. :ütü

bilalrx

Bilgi Girilmemiş
yüksek cc-hacim motorlarda yuksek devırlerde olabılıyor... öncelikle aracınızın kullanım kılavuzuna göre hareket etmekte fayda var...:eyv
butür alıntılar, genel olup, araca göre değişiklik gösterebileceği unutulmamalıdır.... :cool::eyv