Bu cezaya itiraz etsem sonuç alabilir miyim?

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Değerli dostlar dün akşam kapımda yine "postanız var muhtarlıktan alın" fişi buldum ve bugün gidip aldım. Sonuç ceza iptal edildi. :eyv

Gelen yazıda özet olarak;

"F3 ve kalibrasyonda (-),(+) hata payının her zaman için söz konusu olabileceği, ayrıca Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 101.maddesinde geçme esnasında araç hız limiti yasağı dışında kaldığını dair madde düzenlemesi ile mevcut hızın da geçiş için makul sayılabilecek ölçüde kabul edilebilecek olması, dosyaya ibraz edilen hız aşımına dair görüntü fotoğrafının (trafikten istediğim halde bana vermemişlerdi) buna dair bir denetime imkan vermemesi itibariyle "şüpheden sanık yararlanır." ve "masumiyet" evrensel ceza hukuk ilkelerinin Kabahatler Kanununda da kıyasen uygulanması nazara alınarak başvurunun kabulüne yönelik aşağıdaki şekilde hüküm tesis edilmiştir."

Sağolsun sayın hakim mantık çerçevesinde vicdani bir karar vermiş. Şimdi sıra bu %10 hız sınırı aşım garipliğinin düzeltilmesi için gerekli mercilere başvuru yapmaya geldi. Günümüz araçları gaza dokundun mu bir anda %10 süratinin üstüne çıkıyor. Yokuş aşağı farkında bile olmadan aşıyorsunuz. Araç geçerken zaten çok büyük sorun. Bu sınırın %20-30 olması lazım. %10 çok az bir pay. Kaldı ki bahse konu bağlantı yolu zaten bölünmüş yol ve hatta otoban ve de uzun bir yol. 80 km o yol için çok çok az. Az önce gene oradan geçtim git git bitmiyor 80 kmh ile ve arkama yapışan kamyonun tüm ısrarlarına rağmen 80 i geçmedim. Ha adam haksız mı haklı aslında, ama ben de haklıyım, daha yeni ceza yemişim kardeşim. Ancak gerçekten o yol için 80 km çok az, %10 tolerans keza.

Son düzenleme:

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Geçmiş olsun haklı olduğun bir konuda adaletin senden yana olması sevindirici...

Aykut_25

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu ne hız :)

thetuzla

Güray GÜRBÜZ Captur Outdoor 1.5 Dci EDC ,
Süper Moderator
34-İstanbul
Bazı Hakimler hakkaniyet insiyatifini kullanabiliyor . Bazılarıda yokuşa sürüyor.

mehmet_ozturk05

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Karara çok sevindim . Helal olsun

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun haklı olduğun bir konuda adaletin senden yana olması sevindirici...

Aynen içimde huzurunu hissettim. Hukuk devleti olmak böyle bir şey işte :eyv:masallah.
Allah tüm mağdurlara adalet nasip etsin. Ama geç bile olsa tecelli ediyor, bu kesin.

Ben de şaşırdım. 2-3 ay diyorlardı 1 ay bile sürmemiş karara bağlanması. 8 Temmuz'da karara bağlanmış. Kararın bana ulaşması biraz uzun sürdü sadece. :)

thetuzla

Süper Moderator
34-İstanbul
Aynen içimde huzurunu hissettim. Hukuk devleti olmak böyle bir şey işte :eyv:masallah.
Allah tüm mağdurlara adalet nasip etsin. Ama geç bile olsa tecelli ediyor, bu kesin.

Ben de şaşırdım. 2-3 ay diyorlardı 1 ay bile sürmemiş karara bağlanması. 8 Temmuz'da karara bağlanmış. Kararın bana ulaşması biraz uzun sürdü sadece. :)

Hakan Bey Merhaba

Aynı yerde bugün banada ceza geldi. İlk cezamıda yemiş oldum 106 Km ile .Malum yokuş aşağı araba kendi kendine bile 80 Km yi geçiyor.Ceza tarihi 28.08.2015 .Tebliğ tarihi 11.09.2015 .Ceza iptali sonrası ne oluyor ?

Yani cezayı ödedikten sonra haklı bulunursanız geri ödememi yapılıyor ? Ve mahkemede yapılan bir masraf varmı ?

Saygılarımla,

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Güray Bey kusura bakmayın bir süre bazı yoğunluklar nedeniyle forumdan uzak kalmıştım. Bu nedenle şimdi gezinirken mesajınızı yeni görüyorum tesadüfen. Kusura bakmayın. Neyse artık emekli olunca bu sıkıntı da bitti. :)

Bana gelen yazıda masrafların karşı tarafa bırakıldığı yazıyordu. Başvuru esnasında yaptığım çok küçük dosya masrafı vs. dışında bir masraf ödemedim. Ben cezayı baştan yatırmamıştım o nedenle herhangi bir iade filan söz konusu olmadı tabi. Sadece iptal edildi. Ancak önceden cezayı ödemiş iseniz, haklı bulunduğunuz takdirde size geri ödüyorlar.

Bu arada not olarak ileteyim, bahse konu yolun sürat limiti 80 den 90 kmh ye çıkarıldı. %10 ile 99kmh oldu yani. Hiç yoktan iyidir.

thetuzla

Süper Moderator
34-İstanbul
Merhaba
Ben cezayı ödedim.Birde o tarihi hatırladım iş için kullanmışım ve saatine. baktığımda ben rampa çıkarken bu cezayı yedim :) Mümkün olduğunca ordaki hız sınırına dikkat ediyorum artık.

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Geçmiş olsun, belki öylesi daha iyi oldu. Çünkü sürat farkı biraz fazla. Belki reddedilirdi ve mahkeme masrafları da (ne kadardır bilmiyorum) size yüklenebilirdi.