Kiş lastik + jant çalişmasi

Taner.r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba
Ben geçen sene 16 inch fluence jantı aldım. Kapaklar ile beraber 350 tl. 4 adet goodyear 205/55/16 iyi durumda kış lastiğini 450 tl ye aldım. Toplam 800 tl ye sorunu hallettim. Sökme takma işlerini sevdiğim için kar yağınca takıyorum. Bitince söküyorum. İstanbul'da en fazla 4 ay kullanılıyor. Umarım faydalı olur. Aracın orjinal lastik ölçüleri 205/50/17

E5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Teşekkür ederim.

Demekki problem enflasyonda..

kriz falan yok ama geçen yıl 450TL olan bu yıl 900TL olmuş nasıl olmuşsa..

Malesef kış lastikleri için jant alacak bütçem kalmıyor TR şartlarında.

Her sene 2 defa sök tak lastik değişimi ile orjinal jantlarında anasını ağlatacaz eskisi gibi :)

i.soyler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar,

Malum kış geliyor ve kış lastiği arayışım başladı, aracımda şuanda 17" orijinal Icon jant var. Diyorum ki 16" sac jant alayım ve bu jantlara kış lastiklerini takıp kullanayım. Ancak burada elimde eksik bilgiler var.

Sorular;

1. 16" jant bilgileri ofset (joy paket de var sanırım aynı lastik aynı jant)
2. Jant çapındaki düşüş herhangi bir sorun yaratacak mı?
3. Lastik basınç uyarısı ne olacak :)

Cevaplar (benim bulduklarım)

1. 5x114,3 olduğunu buldum ama kesin değil
2. 205/50/17 den 205/55/16 jant küçülüp lastik yanak yüksekliği arttığı için pek fark olmaz diye düşünüyorum.
3. Çözüm yok, kış lastikleri takılıyken lastikler tanımlanmaya devam ediyor diyecek :)

Not: 16" joy sac jantı olan var ise elinde alırım 4 adet bilginize.

merhaba,

benim aracımdada 205/50/17 jant lastik vardı kışlık alacağım zaman süspansiyonu daha verimli olsun diye sizin düşündüğünüz gibi düşünerek arayış içine girmiştim, fakat yetkili servisteki bir usta amca''araçların üzerindeki lastiğe göre optimize edildiğini'' belirtti ve kış lastiğini de 205/50/17 ölçülerinde aldım.

asgeda

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Optimize edildi dediği şey aracın kilometre göstergesindeki hız :) bir lastikte 100km/h giderken birisinde 98km/h gidersin ama 100km/h olarak görürsün. Onun haricinde bir optimizasyon bir mühendislik harikaları falan biraz hikaye kısım o ustamıza çok optimizasyon organizasyon ve mühendislik işleri varsa arka amortisörleri vurmadan dolayı (strok yetersizliğinden) daha uzun takıp araçların arka kısımlarını kaldırarak mahvettikleri optimizasyon ne olacak? araçta savrulma, rüzgârlı havada arka kısımda silkelenme , far ayarlarında bozulma :)

çok para vermişsindir o lastiklere almışsın artık hayırlı olsun.