Megane 1 çözülemeyen su sorunu

Asigo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Herkese merhabalar. 1998 megane 1 2.0 aracım var. Bir süredir çözemediğim bir su problemi yaşamaktayım. Sabahları aracın yanına gittiğimde su deposu bomboş oluyor. Aracı çalıştırıyorum sonra depoyu gözlemlemeye başlıyorum. Motor ısındıkça depo neredeyse kapağa kadar su doluyor , sonrasında devirdaim başlayınca depodaki tüm suyu motor çekiyor. Eğer araç soğukken su deposuna min seviyenin üzerinde su doldurursam su yükselince taşma yapıyor. Bu süreçte aracın su deposunda kılcal bir delik farkettiğim için değiştirdim , depo kapağını orjinali ile değiştirdim. Geçen sene su hortumlarını zaten değiştirmiştim. Belirli süre de de bu dolan su eksiliyor. Araçta damlayan bir su aradım uzun süre ama bulamadım. Sadece sabahları ön camın içinde ıslaklık oluyor hava soğuksa da bu donuyor kalorifer sisteminde kaçak da olabilir. Fakat asıl derdim depoda su olmaması , araçta su kalmasa motoru yakacağım diye korkuyorum artık aracı 4-5 gündür de kullanmıyorum bu yüzden.

Havalar soğuduğundan bu yana yüksek derecede beyaz duman atıyor egzozdan. Conta gitti bu yüzden Su mu yakıyor diye düşündüm ama o dumana eksilen su 100 km de 1 parmak anca olamaz diye düşünüyorum. Yağ da herhangi bir su yok, suda da yağ yok tertemiz.

araçta hiç hararet olmuyor. 90 ı hiç geçmiyor. Sanayiye gideceğim fakat direk conta deyip kestirip atacaklar diye düşünüyorum.

araç lpg li. Fakat hiç lpg ye geçmeden benzinde kullandığımda da aynı su problemini yaşamaktayım.

lütfen okuyanlar veya başına gelenler bu konuda yardımcı olabilir mi?

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Su kabına basınç verilip kaçak aranmalı.
Sıcak motorda eksilme oluyor deyince radyatör olabilir diye düşündüm
termostat açıp suyu radyatör e verince eksiliyor olabilir . Geçmiş olsun