Scenic 2 - Koltuk Isıtma Yapımı

muhittin_kaplan

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2005 dinamik, deri koltuğum yok ama Ülkenin Sibiryası Eksikşehirdeyim. Bana lazım olur bu :)

cagatay52

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Maşallah diyorum scenic için bur ilk yaptınız ellerinize sağlık

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Maşallah diyorum scenic için bur ilk yaptınız ellerinize sağlık
Çağatay bey teşekkür ederim ama tam sonuca ulaşamadım. Şuan sorun olan araç çalışınca düğme 0 pozisyonda olsa bile alt ve sırt ısıtıyor. diğer bir sorunda düğme 3cü kademeye alınca dijital ekrana '' koltuk ısıtma devrede '' mesajı geliyor. Hani koltuk ısıtma kumanda düğmesi yanlış bağlantıdan bir yerleri yandı desem ; en kötü ihtimalle megane 2 koltuk ısıtma düğmesine baktım ebayda 29£ + 4,95£ çiftine istiyor. bende 20£ teklif gönderdim kabul ederse bu düğmeleri alacağım. serviste varmı diye sorayım dedim. aracın saşesini sordu. bende şuan aracımda yok. ben kendim eklemek istiyorum dediğimde ; servis : aracın kendi donanımı dışında parça isteği yapamıyorlarmış. yani servisten umut yok. ama Renault parça satan arkadaşlara sorduramadım varmı ve fiyatı ne diye. bulunduğum yer Ankara ya 25-30 km uzak.

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Birde aracıma aşık olmama sebep ; yaptığımız işlemde servise Pc ye bağlanıp tanıtmaya veya sistemi açtırmaya gerek yok. sistem uygun olan donanımı direk kabul etmesi de ayrıca çok güzel.

cagatay52

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Birde aracıma aşık olmama sebep ; yaptığımız işlemde servise Pc ye bağlanıp tanıtmaya veya sistemi açtırmaya gerek yok. sistem uygun olan donanımı direk kabul etmesi de ayrıca çok güzel.
Evet scenicler öyle ama orjinal düğmenin içinde büyük ihtimal direnç vardır bu yuzden 3 kademede algılama yapıyor olabilir cikmcilardan düğme denemesi yapılabilir

cagatay52

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çağatay bey teşekkür ederim ama tam sonuca ulaşamadım. Şuan sorun olan araç çalışınca düğme 0 pozisyonda olsa bile alt ve sırt ısıtıyor. diğer bir sorunda düğme 3cü kademeye alınca dijital ekrana '' koltuk ısıtma devrede '' mesajı geliyor. Hani koltuk ısıtma kumanda düğmesi yanlış bağlantıdan bir yerleri yandı desem ; en kötü ihtimalle megane 2 koltuk ısıtma düğmesine baktım ebayda 29£ + 4,95£ çiftine istiyor. bende 20£ teklif gönderdim kabul ederse bu düğmeleri alacağım. serviste varmı diye sorayım dedim. aracın saşesini sordu. bende şuan aracımda yok. ben kendim eklemek istiyorum dediğimde ; servis : aracın kendi donanımı dışında parça isteği yapamıyorlarmış. yani servisten umut yok. ama Renault parça satan arkadaşlara sorduramadım varmı ve fiyatı ne diye. bulunduğum yer Ankara ya 25-30 km uzak.
Bende ankaradayim aslinda yardimci olurum size

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Çağatay bey yalnız çıkma düğme bulmam çok zor çünkü ; scenic II ve Megan II Türkiye girişi koltuk ısıtma olmadığından sanırım düğmesi de sadece servisten sipariş üstüne gelir. ebay daki satıcıya çifti için 20£ teklif gönderdim. kabul ederse çok iyi olur. en azından gelen düğmeleri orijinal yerlerine bile takılabilir.

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar düğme kısmını açıp baktığımda ; düğmeler maalesef yanlış bağlamamdan mütevellit bir kısmı yanmış. bende az önce megane II koltuk ısıtma buton / düğmelerini ebaydan sipariş verdim 2 tane. Satıcının dediğine göre 2-3 hafta içinde teslim edilirmiş. (Amerikadan gelecek) . çiftini 15 ingiliz sterline gelecek. 7 sterlinde kargo parası = 22 İngiliz sterlini. gelince pedler ve kablolar hariç sanırım geri kalan kısmı orijinal gibi olacak.

1979ahmet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba Yusuf bey;
Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım size
22 numara siyah şase ve 21 numara sarı +12v olarak tespit etmişsizin. Dolayısıyla bu şeklide bağlantıda zaten kontak açılınca siz pedlere direk olarak kontaktan 12 volt ile besleyerek pedleri en yüksek kademede çalıştırmış oluyorsunuz.
Pedler ile gelen çevirmeli anahtarlar sanırım bizim potansiyometre diye ifade etmiş olduğumuz ayarlı direnç aslında. Bu anahtar pedlere giden 12 v gerilimi ayarlayarak ısınma derecesini artırır veya azaltır.

Sizin bağlatıların şu şekilde olması mühmel bence,
Anahtarın + ucuna 21 numaradan gelen sarı kablo,
Anahtarın G ucuna 22 numaradan gelen siyah kablo,
Anahtarın L ucuna sol pedin kırmızı ucunu,
Anahtarın R ucuna sağ pedin kırmızı ucunu,
Her iki pedin siyah uçlarını şaseye (yani 22 numara olabilir),

Gelelim ekranda koltuk ısıtma mesajına, sanırsam oda 19 açık kahve veya 20 mavi uçlardan biri bence,( muhtemelen de bence 20 numara mavi) bunu belirlemek için söyle bir deneme yapabilirsiniz. İlk önce sol soketteki 19 numaralı uca giden kabloyu anahtardan çıkarın ve ekranda “koltuk ısıtma devrede” mesajı gelecek mi, gelmezse bu sefer tam tersini yapın, sol soketteki 19 numarayı tekrar yerine bağlayın 20 numarayı çıkarın ve mesaja bakın, bu işlemlerin aynısını sağ taraf için yapmalısınız. Bu uçlardan bir tanesi ekrana giden mesaj bilgisi olamalı.
umarım işinize yarar.

Uther77

Savaş ŞEN , Able Seaman,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
Eline emeğine sağlık abi