Scenic 2 - Koltuk Isıtma Yapımı

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba Yusuf bey;
Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım size
22 numara siyah şase ve 21 numara sarı +12v olarak tespit etmişsizin. Dolayısıyla bu şeklide bağlantıda zaten kontak açılınca siz pedlere direk olarak kontaktan 12 volt ile besleyerek pedleri en yüksek kademede çalıştırmış oluyorsunuz.
Pedler ile gelen çevirmeli anahtarlar sanırım bizim potansiyometre diye ifade etmiş olduğumuz ayarlı direnç aslında. Bu anahtar pedlere giden 12 v gerilimi ayarlayarak ısınma derecesini artırır veya azaltır.

Sizin bağlatıların şu şekilde olması mühmel bence,
Anahtarın + ucuna 21 numaradan gelen sarı kablo,
Anahtarın G ucuna 22 numaradan gelen siyah kablo,
Anahtarın L ucuna sol pedin kırmızı ucunu,
Anahtarın R ucuna sağ pedin kırmızı ucunu,
Her iki pedin siyah uçlarını şaseye (yani 22 numara olabilir),

Gelelim ekranda koltuk ısıtma mesajına, sanırsam oda 19 açık kahve veya 20 mavi uçlardan biri bence,( muhtemelen de bence 20 numara mavi) bunu belirlemek için söyle bir deneme yapabilirsiniz. İlk önce sol soketteki 19 numaralı uca giden kabloyu anahtardan çıkarın ve ekranda “koltuk ısıtma devrede” mesajı gelecek mi, gelmezse bu sefer tam tersini yapın, sol soketteki 19 numarayı tekrar yerine bağlayın 20 numarayı çıkarın ve mesaja bakın, bu işlemlerin aynısını sağ taraf için yapmalısınız. Bu uçlardan bir tanesi ekrana giden mesaj bilgisi olamalı.
umarım işinize yarar.
Ahmet bey çok teşekkür ederim. Az kalsın karamsarlığa düşecektim bağlantı konusunda hiç kimse cevap vermedi diye. Öncelikle çok teşekkür ederim. bugün izinliyim. bende hiç bilmediğim elektronik ve bağlantı hakkında internetten koltuk ısıtma devrelerini araştırıyordum. İş teknik olunca bir şey de anlamamıştım. işin çalışma şeklini mantığını da bilmediğimden deneme yanılma üstüne bağlantı yaptım . o da ayarlı anahtarın bir yerlerini yaktı (M7 yazan dikdörtgen malzeme simsiyah olmuş ). Dediğiniz gibi pedleri direk bağlamış olmalıyım ki kontak açar açmaz hemen ısınmaya başlıyor. iyide ısıtıyor. ve üstüne üstelik dikkatimi çekti aracın yakıt sarfiyatı da arttı. yaklaşık şehir içi ortalamam 5,5 iken 6,5 lar görmeye başladım. bugün izinliyim. dediklerinizi bir bir not aldım. birazdan araca gidip dediğiniz gibi bağlantıyı yapayım. bakalım neler olacak. ama ayarlı anahtar sanırım biraz sıkıntılandı. bu yüzden orjinali (megan II ile aynı ) yurtdışından sipariş verdim. Ama dediğiniz bağlantıyı not aldım birazdan (1-2 saate) deneyeceğim. en azından dediğiniz gibi direk bağlantıyı düzeltirsem kontak açınca devamlı ısınmasını kesmiş oluruz. Tekrar çok teşekkür ederim değerli bilgi ve cevabınız için. sonucu paylaşacağım.

1979ahmet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
rica ederim Yusuf bey, umarım işinize yarar.

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ahmet bey dediğinizi harfiyen yaptım. Maalesef olmadı. Öncelikle şunu farkettim ; anahtardaki L sol koltuk 19 numara açık kahve ve R da sağ yolcu koltuk 19 numara açık kahve kabloya bağlandığında dijital ekrana '' ısıtmalı koltuk devrede '' ikazı gönderiyor. dediğiniz gibi anahtarın kırmızı ucuna her iki koltuğun 21 numarasından gelen sarı kabloyu bağladım. anahtarın G olana yine iki koltuk altından gelen 22 siyah kabloyu bağladım. her iki pedin siyah uçlarını 22 numara yani şaseye ; pedlerin kırmızı + larına ise anahtardaki sarı kabloları bağladım. yine anahtarı her ikisini de 3'e gelince ekrana uyarı geldi. bu seferde pedler ısınmıyor. bir ara anahtardan yine dumanlar geldi. Mecburen anahtar soketi söküp izole yaptım. mecburen Megan II orijinal koltuk ısıtma düğmesi siparişi vermiştim. onların gelmesini bekleyeceğim. tabi sıkıntı bitmiyor. sonra sıkıntı gelen düğmeye kabloları çekmek. her bir düğme 6 pinli. hangi kablo nereye bağlanacak ?

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
l7Onlr.jpg[/url"]http://l7Onlr.jpg sipariş veriğim düğme soket bölümleri. sanırım gri soket sürücü koltuğu için ; kahve rengi de ön yolcu koltuğu için. her iki koltuk altında 19 açık kahve , 20 mavi , 21 sarı ve 22 siyah koltuk ısıtma kabloları var. etti dört tane. geri 2 tane kalan sokette sanırım koltuk pedlerden gelen 2 kablo için. ama hangisi kime nereye bağlanacak. şimdi sıkıntı bu.

Ekli dosyalar

• l7Onlr.jpg
    l7Onlr.jpg
    128.2 KB · Görüntüleme: 1

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

cebelli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Abi bu işlemin son halini merakla bekliyorum. Allah utandirmasin insallah.

1979ahmet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
attachment.php
Ahmet bey dediğinizi harfiyen yaptım. Maalesef olmadı. Öncelikle şunu farkettim ; anahtardaki L sol koltuk 19 numara açık kahve ve R da sağ yolcu koltuk 19 numara açık kahve kabloya bağlandığında dijital ekrana '' ısıtmalı koltuk devrede '' ikazı gönderiyor. dediğiniz gibi anahtarın kırmızı ucuna her iki koltuğun 21 numarasından gelen sarı kabloyu bağladım. anahtarın G olana yine iki koltuk altından gelen 22 siyah kabloyu bağladım. her iki pedin siyah uçlarını 22 numara yani şaseye ; pedlerin kırmızı + larına ise anahtardaki sarı kabloları bağladım. yine anahtarı her ikisini de 3'e gelince ekrana uyarı geldi. bu seferde pedler ısınmıyor. bir ara anahtardan yine dumanlar geldi. Mecburen anahtar soketi söküp izole yaptım. mecburen Megan II orijinal koltuk ısıtma düğmesi siparişi vermiştim. onların gelmesini bekleyeceğim. tabi sıkıntı bitmiyor. sonra sıkıntı gelen düğmeye kabloları çekmek. her bir düğme 6 pinli. hangi kablo nereye bağlanacak ?

Günaydın Yusuf bey;
sanırım ufak bir hata yapmışsınız, pedlerin kırmızı uclarını anahtardaki sarı renk değil, sol taraftaki pedi L ucuna, sağ taraftaki pedi ise R ucuna diye yazmıştım,bu şekilde bağlamanı gerekirdi, sanırım sarı uca bağladığınız içinde duman çıkmış olmalı, pedler biraz fazla akım çekmiş olmalı. resimleri ekledim,

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ahmet kardesim çok teşekkür ederim. Benim anahtar sanırım yanlış bağlantı yaptığım dan yapacağımız işleme istenen sonucu verir mi bilmiyorum ama en kısa sürede resimlediginiz bağlantıyı deneyeceğim. Vakit ayırıp resimlediginiz çok teşekkür ederim. Şimdi yeni heyecanım orjinal koltuk ısıtma düğmeler. Hatta orjinali gibi her iki koltuk dış yan kısımlarına yerleştirmeyi düşünüyorum. Bu durumda da Ahmet bey çok değerli bilgilerinize başvuracagim.

1979ahmet

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yusuf bey, inşallah istediğiniz sonucu alırsınız. Bende elimden geldiğince de yardımcı olmaya çalışırım.
Koltuk ısıtma çok mükemmel bir şey, bir önceki aracımda kullanmıştım,
Bu arada yukarıdaki resimler orjinal anahtarların soket taraflarının resimlerimi acaba?

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yusuf bey, inşallah istediğiniz sonucu alırsınız. Bende elimden geldiğince de yardımcı olmaya çalışırım.
Koltuk ısıtma çok mükemmel bir şey, bir önceki aracımda kullanmıştım,
Bu arada yukarıdaki resimler orjinal anahtarların soket taraflarının resimlerimi acaba?
Ahmet bey yukarda resimde paylaştığım gri ve kahverengi soketli koltuk ısıtma anahtarları megane 2 orijinal koltuk ısıtma düğmeleri dir. Çok büyük ihtimalle Scenicte de aynı düğmeler kullanılıyor. Çünkü bildiğiniz üzere scenic megan ailesinden geliyor. parçaların çoğu aynı. koltuk ısıtma anahtar/ düğmelerde bence aynı. servisten öğreneyim dedim. servis şase no istedi. bende durumu anlattım. aracın kendi orijinal donanımında olmayan bir parçaya bakamıyorlarmış. haliyle hislerime güveniyorum.