Scenic 2 - Koltuk Isıtma Yapımı

kenang86

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sonucu merakla takip ediyorum. Güzel proje :eyv

cagatay52

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende belki kangoo ya yapabilirim :)

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Değerli dostlar sonuca İnşallah yakınız. Son olarak megan II koltuk ısıtma düğmelerini ebaydan gelmesini bekliyorum. Bu düğme/anahtarlar gelince inşallah proje başarıyla bitireceğiz. Öncelikle sizden sabır rica ediyorum. önce kendi aracımda tam uygulamalıyım ki ; doğru ve kesin bilgi ile scenic dostlarına da referans olsun. Ve en çok hoşuma giden bu işlemde dijital ekranda koltuk ısıtma ikazının yer alması. Bunu yapmak nerden icap etti diye sorarsanız : öncelikle aracımın kitapçığında koltuk ısıtma bölümünden bahsediyordu ve resimleri de konu başında yayınlamıştım. sonra internetin altını üstüne getirdim. ilginç bilgiler içeren siteler var. Örneğin Ukrayna dilinde yazılmış ve bizim araçlara ait çok doküman buldum. sonra bu dökümanları translate ( dil çevirici ) de çevirdim. çok ilginç bilgilere ulaştım. böylece koltuk ısıtma işine başvurdum. Örneğin sol arka koltuk altındaki soket orijinal alarm soketiymiş. bu sokete 7711229349 parça nolu ürün ile orijinal ve çok kaliteli araca birebir uyumlu alarm eklenebiliyormuş.

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Değerli scenic severler ; koltuk ısıtma proje tamam. ama ufak tefek problemler var. Şöyle ki : kendin sürücü ve ön yolcu yanına koltuk ısıtma için ( orijinal scenic koltuk ısıtma gibi) yer açıp birer sert plastikten kutu yaptım. bu kutuları koltuk yanlarındaki bej renk ile aynı renge boyayıp ; bu kutuları orijinal yerlerine montajını yaptım. hayret ettiğim sağ ve sol koltuk yanlarındaki bu orijinal yerlerin iç kısımlarında yerleri işaretli idi. orijinal megane 2 koltuk ısıtma düğmeleri bu kutuya yerleştirdim. tarif edilen bağlantı yaptım. tuhaf işler oldu. düğmeye basıp dijital ekranda koltuk ısıtma devrede uyarısı aldım fakat düğmeden kapattığımda bile hala ısıtmaya devam ediyor. denemediğim yöntem kalmadı. sonra şöyle bir çözüm buldum. vites konsol yanına çinden aldığım 5 kademeli koltuk ısıtma anahtar röle yanmıştı hatırlarsanız. bunun derece ayarlayan kısmını çıkardım. buraya mini bir on/off anahtar koydum. bu anahtara bağlantı yaptım. koltuk ısıtmayı istediğimde bu mini anahtarla kontrol ediyorum. ekranı ise sağ ve sol koltuk yanlarındaki orijinal düğmeye basınca aktif oluyor. şimdi bu mini anahtardan bir enerji alıp ekrana uyarı veren kabloya bağlantı yaparsam bu mini anahtar ile hem ekran aktif hemde koltuk ların kendileri on/off olacak. şuanda ısıtma on/off işini mini nahtar yaparken dijital ekrana uyarıyı orijinal düğmeler yapıyor. yani ısıtma için iki hareket yapıyorum. bunu tek mini anahtara dönüştürürsem işlem yüzde yüz tamam demektir.

cebelli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hayirli ugurlu olsun abim. Valla bu scenic 2 sayfasi cok hareketli megane3 sayfasinda kimse birsey paylaşmıyor. Arabama cam rüzgarlığı ariyorum bulamadım forumda konu actim 3 gün oldu kimse bisey yazmadi....

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Avni bey teşekkür ederim. Siz ne yaptınız ; megan 3 aldınız sanırım. Hayırlı uğurlu , kazasız belasız sürüşler dilerim. projelere son sürat devam ama arada çok sıkılıp bunaldığım oluyor. ön park sensör beyni ile ön park sensör siparişlerim geldi. Ama sorularım var. mecburen servis yolunu tutacağım. Tabi ki servislerde aracın orijinal donanım dışında bilgi vermiyorlar yada bilgi sahibi değiller. en basit orijinal extra satılan alarm ; megan 2 araçtan söküldükten sonra aracıma birebir kablo ve bağlantı uyum sağladı fakat aktif edemedik. servisleri aradığımda her biri bir şey söylüyor. kimi bağlantı yapınca hemen çalışır ; kimi araca tanıtılmalı ; kimi de aktif edilmeli ; büyük çoğunluğu da herhangi bir bilgisi yok. Bakalım hakkımızda hayırlısı. şu sıralar Ankara İstanbul yolunda Azizoğulları diye orijinal Renault servisi açılmış. Arkadaşım geçen son kasa garantideki clio aracını bakıma götürdü. çok çok memnun kaldı. kendim en ufak rahatsızlık hissetmediğim direksiyon kutusu garantiden değişmiş. bir çok işlemde garanti kapsamında (balata gibi) değiştirmişler. 2 defa işinde ehil usta ile test'e çıktıklarını her ne söyledimse mutlaka olumlu cevapladılar ve yapabileceklerinin fazlasıyla yaptıklarını söyledi. bakayım hafta sonu gidebilirim. inşallah bende memnun kalırım. Avni bey tekrar aracınız hayırlı olsun.

cebelli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Allah razi olsun yusuf abim. Umarim bu srrvis senin isini fazlasiyla görür insallah. Bu arada pazartesi gunu amcama 2011 model scenic3 dizel manuel prilivege full opsiyonlu aldik. 36.000km de 53.000 tl ye

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar az önce Ankara da İstanbul yolu Azizoğlu yetkili Renault servisten geldim. Maalesef istediğim bilgileri alamadım. sagolsun müşteri temsilcisi dikkatle ve sabırla dinledi. Sıradışı işlerle uğraştığımızı anladı. Megan 2 araçtan sökülen orijinal alarm için : Alarm ilk takılan aracın şase numarasını okuyup araç beynine adapte olduğunu ; dolayısıyla söküldükten sonra başka bir Renault araçla soket ve kablo birebir uyum sağlasa da ilk takılan aracın şase sini aldığından bir başka araçta kullanılamaz veya PC bağlayıp tanıtılamaz. dolayısıyla Megan 2 araçtan sökülen orijinal alarmı kendi aracıma takmıştım. Hal böyle iken mecburen alarmı geri sökeceğim. Koltuk ısıtmadaki olayı söyledim. bu bilgiyi paylaşamayacağını ; bu bilgilerin çok değerli olduğunu ; ille de istersem serviste kendileri yapmak ve parasını karşılamak kaydıyla yapabileceklerini söyledi. Önemli bir bilgi olarak : aracımızda bolca bulunan soketlerin karşılığı olan donanımı (örneğin ön park sensörü ) takılması aracın kendi sisteminde olmadığından parçaları istek yapılamaz. bir parçayı isteyebilmek için araçta o parçanın orjinalde araçta var olması gerekiyormuş. Ama bunu isteyen için çözümünde ; istenilen donanım halihazırda bulunan aracın şase numarası ile istek yapılabilir diyor. Tabiki bazı extra donanımlar zaten Türkiyeye satılmadı için MAALESEF SERVİSTEN UMUT YOK. Kendimiz ne yapabilirsek yapacağız artık.

djmamiy

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Değerli dostlar sonuca İnşallah yakınız. Son olarak megan II koltuk ısıtma düğmelerini ebaydan gelmesini bekliyorum. Bu düğme/anahtarlar gelince inşallah proje başarıyla bitireceğiz. Öncelikle sizden sabır rica ediyorum. önce kendi aracımda tam uygulamalıyım ki ; doğru ve kesin bilgi ile scenic dostlarına da referans olsun. Ve en çok hoşuma giden bu işlemde dijital ekranda koltuk ısıtma ikazının yer alması. Bunu yapmak nerden icap etti diye sorarsanız : öncelikle aracımın kitapçığında koltuk ısıtma bölümünden bahsediyordu ve resimleri de konu başında yayınlamıştım. sonra internetin altını üstüne getirdim. ilginç bilgiler içeren siteler var. Örneğin Ukrayna dilinde yazılmış ve bizim araçlara ait çok doküman buldum. sonra bu dökümanları translate ( dil çevirici ) de çevirdim. çok ilginç bilgilere ulaştım. böylece koltuk ısıtma işine başvurdum. Örneğin sol arka koltuk altındaki soket orijinal alarm soketiymiş. bu sokete 7711229349 parça nolu ürün ile orijinal ve çok kaliteli araca birebir uyumlu alarm eklenebiliyormuş.

Abi eline emeğine sağlık (ekranda koltuk ısıtma yazması şahane :) istanbulda olsan sizeçok yardımcı olmaya çalışırdım malum sanayi sektöründeyim CNC tezgahlar filan Bu arada orjinal scenic alarm soketinin yerini biliyorum ve almak isteyen varsa 160 tl satan yeri biliyorum saygılar

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Abi eline emeğine sağlık (ekranda koltuk ısıtma yazması şahane :) istanbulda olsan sizeçok yardımcı olmaya çalışırdım malum sanayi sektöründeyim CNC tezgahlar filan Bu arada orjinal scenic alarm soketinin yerini biliyorum ve almak isteyen varsa 160 tl satan yeri biliyorum saygılar
tesekkur ederim kardeşim. Koltuk ısıtma işi ile kafayı iyice bozdum. Suan aracin ic taban komple boşaltım. Kablo takibi yapıyorum. Bugün ölçülerde istedigim cok onemli bir bilgiye ulaştım. Inşallah bu kesfettigim ile tam sonuca ulasirim. Hazir alt tabanı komple sokmusken alt tabana ses yalıtım doseyeyim diyorum. Yarin önce alt ses yalitim döşemesi ve sonra buyuk umutla koltuk ısıtma tam sonuca ulaşmayı umuyorum. Hayırlısı Allah tan