1.5 dizel clio çok yakiyor

UĞUR BAŞAR

Uğur Başar
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Kaç km ile hangi devir aralığında kullanıyorsun? Bu değerler çok yüksek. Ben şehir içi hiç dikkat etmeden yüksek devirde kullanmama rağmen ortalamam 5 i hiç geçmedi.

Son düzenleme:

hayabusa+

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende aynı aracın otomatiği var yeni aldım. İstanbuldan geldi araç ve 2500 km de yakıt ortalaması 5.4 idi sıfırladımda. ortalama hız 60

Kocaelinde pek trafiği olmayan genel olarak düz fazla yokuşu olmayan yollarda 32 km hız ortalamasıyla 4.8-5.0 arası ortalamam var.

Araç 2.000 devirde vites atıyor. Kılavuzunda da ekonomik sürüş için 2000 in üstüne çıkılmaması gerektiği öneriliyor.

Kişiden kişiye sürüş farklılığından yakıt tüketimi de değişecektir elbet. 18 km lik hız ortalaması gerçekten çok düşük. Bence siz birde başka yollarda 30-40 km ortalamayla deneyin.

Eğer gene çok yakarsa bence servisine gidin. Arabanın derdinden en iyi kendi servisi anlar. Daha önce fiat punto almıştım eskişehirdeyken. Bir takım sorunları vardı. Sanayide kimi övdülerse gezdim hiçbiri çözemedi. Fiat servisindeki usta aracı görür görmez sorunlarını tek tek sıraladı. Biraz pahalı oluyor ama sanayide usta usta dolaştığım zamana acıdım.

Son olarak yakıtta problem olabilir mi ? daha önceki arabama yakıtım bittiği için uyduruk biyerden benzin almıştım. o günden sonra araba hem çok yakmaya hem emisyon değerleri yüksek çıkmaya başlamıştı. yakıt filtresi zarar görmüştü diye tahmin ediyorum.

en işlek istasyonları tercih edin. şu aralar total iyi gidiyor. shellin daha az km yaptığı söyleniyor

rivaldo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tabi ki şehir içinde dur kalklardan kaynaklı düşük hız ortalamasında kullanıyorum. Vites geçişlerine dikkat ediyorum arabayı zorlamıyorum shell den yakıt alıyorum ne yaptıysam olmadı yani

UĞUR BAŞAR

Uğur Başar
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aracı YETKİLİ bir servise bırak bir kaç gün test etsinler derim. Bu kadar yakıt olmaz yahu.
Benim de evimle iş yerim arası 5 km. daha motor ısınmadan işyerime geliyorum. akşamda aynı şekilde dönüyorum. Her halükarda 5lt yi geçemedim.

BaselTuning

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Fluence ile 11 litre tüketim yaptım ben 157 km nin ortalaması.

Aynı araba ile 3.1 litre tüketim ortalamamda var.

Kullanıma göre değişir araba 8-9 litreler 18 km/h sürat için çok değil üzerine birde kısa mesafe soğuk motor ekleniyor..

Örneğin şu anda ortalama tüketimim 6,7 litre hız ortalamam 24,3 km/h..

Bence serviste boşuna zaman ve para kaybetmeden önce aracınızla uzun yolda 90-100 km/h süratle sabit giderek test edin. Ona göre yorum yapalım bizde.

rivaldo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Fluence ile 11 litre tüketim yaptım ben 157 km nin ortalaması.

Aynı araba ile 3.1 litre tüketim ortalamamda var.

Örneğin şu anda ortalama tüketimim 6,7 litre hız ortalamam 24,3 km/h..

Bence serviste boşuna zaman ve para kaybetmeden önce aracınızla uzun yolda 90-100 km/h süratle sabit giderek test edin. Ona göre yorum yapalım bizde.

Ama benimle hemen hemen aynı hız ortalamasıyla şehir içi kullanan arkadaşlarımın dizel arabalarına baktığımda ortalaması 6 yı geçeni hiç görmedim. Hatta en yakın örnek hemen üstte yazan Danube arkadaşımız :) 100 km sabit hızla gittiğimde anlık tüketim 4-6 arasında değişiyor. Arabada 4 kişiyle orta düzey bir yokuşu çıkarken anlık tüketimim kaç oluyor biliyor musun şimdi inanmazsın 20 lt /100 km anlık tüketime çıkıyor :( Ekrana bakmaktan moralim bozuluyor o zaman

Son düzenleme:

karacan

Taylan AYDIN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Mazot filtresini 2 ay önce değiştirmiştim sonuç aynı. Pompacıdan da kontrol ettim. Depoyu fulledim kilometreyi sıfırladım. 101.8 km gitttikten sonra tekrar fulledim 7.1 litre aldı depo. İlkinde de ikincisindede taa mazot depoda gözle görünene kadar yani ağzına kadar doldurmuştum. İşin ilginç yanı ortalama gösterge 8.1 L/100 ü gösterirken akaryakıt istasyonunda 7.1 litre aldı yani ortalama gösterge 1 litre fazla gösteriyor onu da anladım. 7.1 litre aldığını görünce yine moralim bozuldu tabi.
Bu arada aracımda geç çalışma sorunu var acaba bununla bir alakası olabilir mi? Kontağı çeviriyorum 2 sn sonra motor çalışıyor. Sanayiye gösterdim mazot pompasında sıkıntı olabilir dediler o da pahalı bir parçaymış. Bağlantısı olabilir mi acaba?

normal şartlarda ortalaman yüksek derim ama motor ve ekipmanın durumunu tam bilmek lazım. kaç km de, motor, pompa, enjektör, yakıt ve hava filtresi ne durumda, bu güne kadar bakımları düzenli yapılmış mı?

rivaldo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
normal şartlarda ortalaman yüksek derim ama motor ve ekipmanın durumunu tam bilmek lazım. kaç km de, motor, pompa, enjektör, yakıt ve hava filtresi ne durumda, bu güne kadar bakımları düzenli yapılmış mı?

149 bin km de. Yakıt filtresi (orjinal mais), hava filtresi, enjektörler, baskı balata ( orjinal mais) yeni değişti. Hatta depo ve şamandrayı söktürüp iyice temizlettim. Bakımları çok titiz bir şekilde olmasa da elimden geldiğince yapıyorum.

hayabusa+

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yakıtı total den alın.araba yokuşta arabanın yakıt değeri 20 ye çıkabilir. baseltuning in dediği gibi birde aracı uzun yolda 90 km hızla test edin. ortalama olarak gene yüksek rakamlar çıkıyorsa kesin olarak arabada problem var demektir. egzoz emisyon değerlerinide kontrol ettirebilirsiniz.

BaselTuning

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ama benimle hemen hemen aynı hız ortalamasıyla şehir içi kullanan arkadaşlarımın dizel arabalarına baktığımda ortalaması 6 yı geçeni hiç görmedim. Hatta en yakın örnek hemen üstte yazan Danube arkadaşımız :) 100 km sabit hızla gittiğimde anlık tüketim 4-6 arasında değişiyor. Arabada 4 kişiyle orta düzey bir yokuşu çıkarken anlık tüketimim kaç oluyor biliyor musun şimdi inanmazsın 20 lt /100 km anlık tüketime çıkıyor :( Ekrana bakmaktan moralim bozuluyor o zaman

40-50 km süratle orta düzeyde yokuşu çıkarken bende 20 litreleri görebiliyorum anlık tüketimde. En güzeli uzun yol testi. araçta sorun varsa çıkar ortaya zaten.