195/50 R16 Lastik sorunsalı ?

tahtelbahir

Evren MERCAN,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Toyo'nun 195 50 16 üretimi yokmuş. Sonuç olarak elde iki seçenek kaldı..ya hankook ya da kumho...Hangisi sizce daha iyi?

wetx

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
lastik seçiminde 205.40.R16 = 195.50.R16 olarak düşünebilirsin. sakın 205.55.R16 lastik alma yüksek hızlarda (120 den sonra) çok küçük kasislerde bile tekerler sürtme yapıyor. gidip bir set lastik daha almak zorunda kalıyorsun :) . ben şu anda195.45.R16 aldım taktım gayet iyi . araba 1. ve 2. viteslerde patinaja düşmesine gelince aynı sıkıntıyı sıfır lastiktede yaşayacaksın çünkü aracın torku düşük devirlerde bile 1 ve 2 de çok güçlü tekerler yansıyor bude çekişi düşürüyor.

tahtelbahir

Evren MERCAN,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yorum için teşekkürler, paşa paşa michelin 195 50 16 aldım 1200 liraya..:p gayet de memnunum..patinaj falan kesildi, kopuyor artık

Solenza

Ersin ŞENTÜRK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Barum 16" 195/50 R 16 88V TL XL up to 240 km/h
barum continental firmasının alt kollarından biridir. Continental bayilerinin çoğunda bu lastiği bulabilirsin. Hem ekonomiktir hem de kaliteli. Bir ara mercedes te bu marka lastik kullandı.

Continental, binek araç ve hafif ticari araç lastiklerinde Avrupa’da pazar lideri konumundadır. 2008 yılında binek araç ve hafif ticari araç lastikleri kapsamında dünya çapında 111 milyon adet lastik satışı gerçekleştirmiştir. ( bu rakam 2007 yılında 109 milyon idi ) Lastikler; 'Continental', 'Uniroyal' marka isimleri altında ( Nafta bölgesi Columbia ve Peru hariç ), 'Semperit', 'Barum', 'General Tire', 'Euzkadi', 'Viking', 'Gislaved', 'Mabor', 'Matador', 'SIME Lastikleri' markaları ile ve ayrıca Malezya Singapur ve Bruney’de Dunlop markası ile piyasaya sunulmaktadır. Binek ve hafif ticari araç lastikleri bölümü, iki lastikli araçları ( motosiklet ve bisiklet lastikleri ) ve özellikle lastik satışı yapan bayileri ve acenteleri içeren 13 ülkedeki 2200 den fazla perakende noktasını kapsamaktadır. Continental Lastiklerinin bu alandaki AR-GE çalışmaları aralıksız olarak devam etmektedir. Orjinal Ekipman sektöründe ise, Avrupa’da üretilen yeni araçların %30’u fabrikadan Continental lastikleri ile piyasaya çıkmaktadır.

Son düzenleme:

Nemesis

Özgür TURHAN
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
45 yanağa düşürün aracınızı piyada daha çok var sıkıntı çekmezsiniz... Bazı modeller dediğiniz gibi bazı ebatları üretmiyorlar tutulmadığından mıdır nedir?

ÖzgürYaşam

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bende syron kullanıyorum,istediğiniz ebat varmı bilmiyorum ama çok menunum nede olsa tüv onaylı alman mühendisliği...

purmol

Bilgi Girilmemiş
lastik seçiminde 205.40.R16 = 195.50.R16 olarak düşünebilirsin. sakın 205.55.R16 lastik alma yüksek hızlarda (120 den sonra) çok küçük kasislerde bile tekerler sürtme yapıyor. gidip bir set lastik daha almak zorunda kalıyorsun :) . ben şu anda195.45.R16 aldım taktım gayet iyi . araba 1. ve 2. viteslerde patinaja düşmesine gelince aynı sıkıntıyı sıfır lastiktede yaşayacaksın çünkü aracın torku düşük devirlerde bile 1 ve 2 de çok güçlü tekerler yansıyor bude çekişi düşürüyor.

lastik çukurda nasıl sürtüyor onu anlamadım ? taban ın sürtmeyle na alakası var ?

not : bu arada teşekkür butonuna yanlışlıkla bastım

wetx

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
lastik çukurda nasıl sürtüyor onu anlamadım ? taban ın sürtmeyle na alakası var ?

not : bu arada teşekkür butonuna yanlışlıkla bastım

hocam 1. si arka tekerler 205 55 r 16 olduğu zaman yuvaya bile sığmıyor tadilat yaptırarak bile zorlukla sığdıra biliyorsun. 2.si sürtmeye gelince çukur demiyorum kasis diyorum araç kasise girdiğinde esneyince ( yani yukarı aşağı hareket edince) torsiyonun bulunduğu yere değiyor. ben tabanından eninden genişliğinden bağsetmiyorum lastiğin komple ebadını verdim. 3. aynı ebatta parka ederken manevra yaparken direksiyon tam kırıldığın ön tekerleklerde aracın içerideki korumalarına sürtmekte ( süertüğü ise çıkan seslerden ve lastiğin bıraktığı izden anlaşılıyor) . Bu arada yok ya sürtmez diyen gider bi set lastik alır dener.:)

Ayberk0616

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yorum için teşekkürler, paşa paşa michelin 195 50 16 aldım 1200 liraya..:p gayet de memnunum..patinaj falan kesildi, kopuyor artık

Hayırlı olsun.Keşke miceline o kadar para vermeseydiniz.Yarı fiyatına hankook alabilirdiniz çokda bşaarılı bi lastik VW grubu sıfır araçlarında kullanıyor

ArMy

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tanesi 300 liraya lastik mi olur gerçekten fiyat çok fazlaymış..Jant lastik fiyatı resmen..
Hayırlı olsun..