195/50 R16 Lastik sorunsalı ?

tahtelbahir

Evren MERCAN,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hayırlı olsun.Keşke miceline o kadar para vermeseydiniz.Yarı fiyatına hankook alabilirdiniz çokda bşaarılı bi lastik VW grubu sıfır araçlarında kullanıyor

Ya öylede, araçta patinajdan gidilmiyordu, eğer orta ve düşük kalite bir lastik alıp işi riske sokmak istemedim. Ayberk arkadaşında dediği gibi jant lastik parası ama 195 50 16 hiç bulunan bir ebat değil. Bir yerde araçtan optimum performans alabilmek için feda ettim o parayı...

Ayberk0616

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ya öylede, araçta patinajdan gidilmiyordu, eğer orta ve düşük kalite bir lastik alıp işi riske sokmak istemedim. Ayberk arkadaşında dediği gibi jant lastik parası ama 195 50 16 hiç bulunan bir ebat değil. Bir yerde araçtan optimum performans alabilmek için feda ettim o parayı...

Tabiki michelin kaliteli bi firma ama diğer firmalarda kendini çok geliştirdi emin olun:D ben hankook v12 aldım 195/55 çok güzel bi lastik hem yumuşak hemde fren mesafesi yağmurlu hava performansı çok güzel.Güle güle kullanın lastiklerinizi tekrardan hayırlı olsun

tahtelbahir

Evren MERCAN,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkürler, lastik ebadını değiştirdiğinizde araç performansında ve özellikle yanak kalınlığını büyüttüğünüz için yol tutuşta sorun yaşadınız mı?

mas46

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Megane Coupe ide 16 jant orjinal lastik ebadı ne aceba

mas46

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Benim Arabanın üstünde 195/55/16 wardı lastik lassa bridgestone ve michelin den başkasında sadece petlasda vardı ? sayenizde yeni seçeneğim oldu

kumhoya pazarlık ettim tanesini 140 tl ye anlaştım

karpuz

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben sırf bu ebat pisliği yüzünden f7r min jant lastiklerini değiştirdim. Benimde orjinal ebat 195-50-16 ama lastik bulmak eziyet. Şu an 15 jant takılı ve çekiş olsun yakıt tüketimi olsun fazlası ile memnunum. Bu tip konularda orjinal takıntım yok. Sonuçta zararı değil faydası var bu işin. Üstelik lastik bulmakta çok kolay. 205-50-15 gibi zor bulunan bir ebadı tercih ettim ama 195-50-15 mesela çok rahat bulunabiliyor. Bu tip bir sıkıntı yaşayan herkese tavsiye ederim.

onur2ran

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben sırf bu ebat pisliği yüzünden f7r min jant lastiklerini değiştirdim. Benimde orjinal ebat 195-50-16 ama lastik bulmak eziyet. Şu an 15 jant takılı ve çekiş olsun yakıt tüketimi olsun fazlası ile memnunum. Bu tip konularda orjinal takıntım yok. Sonuçta zararı değil faydası var bu işin. Üstelik lastik bulmakta çok kolay. 205-50-15 gibi zor bulunan bir ebadı tercih ettim ama 195-50-15 mesela çok rahat bulunabiliyor. Bu tip bir sıkıntı yaşayan herkese tavsiye ederim.

Ebat pisliği demişsinde,lastik 2ayda bir değişen bişey değilki.Bulursun 195/50/16 yı takar bi 4-5yıl kullanırsın.Yada 205/45/16...
Sonuçda bulunmaz hint kumaşı bi ebat değil.

karpuz

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Abi orası öyle de ben mesela şahsım sıkıldıkça jantlarımı değiştiriyorum. Bazen 15 oluyor bazen kısa süeli 17 ye dönüş yapıyorum. 16 jant ile lastik takınca seçenekler kısıtlı. Aldığım lastiğin performansından memnun kalmadığım durumlar oluyor o zaman direk değiştirip farklı markalara yönelme şansım oluyor. Benim dediğim olay biraz ayran gönüllülere uygun sanırım :) Mesela 17 jant takacak olsam 205-45-17 veya 205-40-17 rahat bulunabiliyor yani marka anlamında seçenek çok. Aynı şekil 15 jant içinde geçerli. Ama 16 jantta bizim arabalarda sürtmeden kullanabilmek için orjinal helezonlar ile 195-50-16 veya 205-45-16 dan başka lastik ebatı kullanılamıyor direk iç davlumbazlara sürtüyor.

F7R orjinal jantları ile defalarca denedim ofset değeri kurtarmıyor. Şu an kafam kuş gibi. 1 takım 15, 1 takım 17 jantım var. Lastikleri olsun jantları olsun değişik değişik kullanabiliyorum ebat bulmada sorunum olmuyor.

onur2ran

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ama 16 jantta bizim arabalarda sürtmeden kullanabilmek için orjinal helezonlar ile 195-50-16 veya 205-45-16 dan başka lastik ebatı kullanılamıyor direk iç davlumbazlara sürtüyor.

Bu ebatları kullanan biri olarak,Spor yay ile yaklaşık 4cm düşükken sürtmezken.Orj.yay ile 195/55/16 nın sürtmesi bana garip geldi.