Acil 1.5 Dci 75 Hp Dizel motor yağı tavsiyesi

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
piyasadki Elf EVOLUTION FULL-TECH FE 5W-30 ile servislerdeki Elf EVOLUTION RN-TECH FE 5W-30 aynı yagdır.
fransaya elfe sordum. Elf EVOLUTION RN-TECH FE 5W-30 serviste satılıyor diye 300 Tl.

Evet iki ürün de aynıdır. Biri servis icin biri son kullanıcı icin üretilir.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

kaptan47

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Castrol yaga en iyi marka diyenler bir arastirma yapsinlar castrolu bp uretimini yapiyor ben yag arastirmasini cok yaptim ve bir çok kanida
1.motul
2.mobil 1
3.castrol
Bu sekilde siraliyabiliriz pahali olan sey iyidir kanisini birakmak lazim tam sentetik yag kullanmak motorun cekisini sesini degistiriyor
5 40 kalin denilmiş 5 30 alin denilmis
5 yagin yogunlugu sonrasida sicakliktaki calisma derecesini gosteriyor sicak bir bolgedeysen 40
Daha iliman bir bolgedeysen 30 tercih edebilirsin. Ben arastirirken bunlari öğrendim yanlisim varsa düzeltin...

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Castrol yaga en iyi marka diyenler bir arastirma yapsinlar castrolu bp uretimini yapiyor ben yag arastirmasini cok yaptim ve bir çok kanida
1.motul
2.mobil 1
3.castrol
Bu sekilde siraliyabiliriz pahali olan sey iyidir kanisini birakmak lazim tam sentetik yag kullanmak motorun cekisini sesini degistiriyor
5 40 kalin denilmiş 5 30 alin denilmis
5 yagin yogunlugu sonrasida sicakliktaki calisma derecesini gosteriyor sicak bir bolgedeysen 40
Daha iliman bir bolgedeysen 30 tercih edebilirsin. Ben arastirirken bunlari öğrendim yanlisim varsa düzeltin...

Viskozite değerleri sıcak / soguk bölgeye göre değişiyor fakat motorun yıpranma payını da göz önüne alarak 100.000 devirmiş bir araçta fabrika verisi 5/30 olsa dahi kullanılmaz. Aşınan parçaların arasında film tabakası yine oluşur fakat inçe kalır. Dolayısı ile aşınmış parçaların boşluğunu da doldurmak adına 5/40 kullanılmalı dizel araçlarda 150.000-160.000 den sonra 10/40 a geçilmeli.

Markalar icin söylenecek söz herkes icin görecelidir. Exxon mobile dünyanın tek baz yağ üreticisidir. Piyasadaki bütün markalar baz yağı mobilden alır. Kullandıkları katıklar ürünü öne çıkartır. Castrol sadece yağ üretimi yapar ve sahibi ise bp dir. Bp petrol alanında çalışır castrol yağ alanında çalışır. İki marka ayni yagi kullanır fakat piyasada rekabeti oluşturmak adına bp daha ucuz tutulur. Castrolun Gemlik fabrikasını baştan sona gezdim. Bir yandan castrol bir yandan bp bidonları banttan gelir tek vanadan dolum yapılır. Castrol marka olarak oldukça kalitelidir. E sürekli labaroyuar testleri ile bunu açıklar. Özellikle edge serisinin önünde durabilecek bir marka yoktur. Tam sentetik alanında tamamen uzmanlaşmıştır. Motul yine yabana atılmayacak, yüksek performanslı araçların özellikle tercih ettiği bir marka. Her markanın kendine has müşterisi var. Seçim tüketicinin.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

seymor35

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba , önceki aracım Megane'da Castrol 5/30 yağ kullanmıştım. Oldukça memnun kaldım. Tavsiye ederim.

Winston75

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba
Benim aracın da yılı doldu. Zaten 6-8000 km bir yağ ve filtre leri yenilerim.
Son yağ değişiminde elf 5 30 aldım. Nette birçok yerde satılıyordu. Şimdi tekrar alayım dedim. Hb de satışı bitmiş. N11 de var. Önceden 15-20 firma varken şimdi baya az seçenek kalmış. Elf yine piyasadan çekiliyor mı sorusunu soruyor insan.
Fiyat performans olarak bakıldığında da uygun. Diğer yağların hissedilir bir fark oluşturacağını düşünmüyorum. Lakin yavaş yavaş alternatif de araştırmak lazım. DPF seceneklerimizi baya azaltıyor.
Almayı dusunduklerim:
http://urun.n11.com/filtre-setleri/...15-dci-filtre-bakim-seti-2010-2016-P144868127
Ve
http://urun.n11.com/motor-yagi/elf-evolution-full-tech-fe-5w-30-5-l-motor-yagi-P103946975

Umarım yağ da orijinaldir.
Hazır konu varken yeni bir konu açmak istemedim.
Önerilerimiz ne yöndedir. Yaptıklarında yanlış var mı?

Edit:linkleri uygulamadan aldigimdan başlıkları da gelmiş.
tapatalk işkencesi ile yazıldı.

Winston75

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tekrar merhaba
Malzemeler geldi. Elfe mail attım seri nosunu çekerek. Orijinal mı değil mı onay istedim.
Ayrıca diğer malzemeler de geldi.
Kafamı kurcalayan bir mazot filtresi 8201 046 788 mahle markası. Nasıldır orjinalinde bu mı bilemiyorum.

defe9f991b2b6277b655493632046a31.jpg
f46db1f5178a0ccc3eda2d7d38f4d2ab.jpg

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Mazot filtresi benimkinden farkli.

cnk66

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
shell helix ultra 5w30 rn720 yazıpta alabilirsiniz shell in profesyonel serisi piyasada vardır ve rn720 yi karşılar. Castrol un edge prof. u piyasada bulmak imkansız. normal 5w30 yağ alıpta koymayın bence. O onayları boşu boşuna vermiyorlar. Ayrıca shell türkiye oyak ile anlaşma yaptı fabrika dolum yağı shell ve yakıt shell. Araştırabilrsiniz. Yanlış anlaşılmasın shell fanatiği değilim ama durum böyle. Artık Çorludaki yetkili serviste shell kullanıyor.

Shell ultra helix
Castrol edge
Mobil 1 esp
Motul 300v
gibi yağlar piyasadaki en iyi yağlardır. Şaşmayın derim bu markalardan. En önemlisi yağ seçiminde üreticinin onayı ve vizkozite değerinin tutması. Clio 4 içinde 5w30 RN720 dir.
Bide castrol iyidir diye örneğin magnetec koymayın edge koyun. arasında çok büyük fark vardır. Sadece markaya bakıp aldanmayın serilerinede bakın.

Winston75

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
shell helix ultra 5w30 rn720 yazıpta alabilirsiniz shell in profesyonel serisi piyasada vardır ve rn720 yi karşılar. Castrol un edge prof. u piyasada bulmak imkansız. normal 5w30 yağ alıpta koymayın bence. O onayları boşu boşuna vermiyorlar. Ayrıca shell türkiye oyak ile anlaşma yaptı fabrika dolum yağı shell ve yakıt shell. Araştırabilrsiniz. Yanlış anlaşılmasın shell fanatiği değilim ama durum böyle. Artık Çorludaki yetkili serviste shell kullanıyor.

Shell ultra helix
Castrol edge
Mobil 1 esp
Motul 300v
gibi yağlar piyasadaki en iyi yağlardır. Şaşmayın derim bu markalardan. En önemlisi yağ seçiminde üreticinin onayı ve vizkozite değerinin tutması. Clio 4 içinde 5w30 RN720 dir.
Bide castrol iyidir diye örneğin magnetec koymayın edge koyun. arasında çok büyük fark vardır. Sadece markaya bakıp aldanmayın serilerinede bakın.
Yani bu yağı artık kullanmayalım mı?
Bunda rn720. 6-8000 de bir yağ değiştiren biriyim. Bir zarar göreceğimi sanmıyorum.
Mazot filtresi hakkında asıl sorum. Mahle nasıldır?

maninwar

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Shell de uyan bir yag var siparis verdim.shell professional ar-l 5w30 dizel icin renault onayli yaziyor.shellde 5w30 cesidi cok baska kakamaya calistilar yemedim.